Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Canlı Kalkanların Yol Öyküsü

Camevler


Black&White in Colors : "Bir Metropol Paleontologu"

Fotoğraf Sanat İlişkileri

Sanat ve Felsefe : "Bir Sanat Yapıtının Değersel Sınırlamaları"

Uzaklardan : "Man Ray'in çalışmaları, Robert Desnos "

Sanal Dergi Yayıncılığı (Fotografya Bildirisi)

Temel Tasarım : Renk

Sayısal (Dijital) Fotoğrafa Bakış

Video Üstüne

"Ba-şar-Mak"

İzahlı Orhan Cem Çetin Külliyatı; Yumuşak Şeyler (1988-1990)

Kaktüs : "YA, YA, YA, ŞA, ŞA, ŞA, BİZİM TAKIM ÇOK YAŞA"

Eleştirmek İçin Eleştirmek

Afsad 6. Fotoğraf Sempozyumu Hakkında Birkaç Söz

18. İfsak Fotoğraf Günleri'nin ardından

Altın Kamera Yarışması

"Okudunuz mu ? Gördünüz mü ?" :
Fotoğraf İzleyicisi/Tüketicisi Olmak


"Sırt Çantalılar" Kurban Bayramında Ne Yapmak Lazım ?

Yol Notları :Venedik

Bülmeten

Temel Eğitim : Amatör Karanlık Oda ve S/B Baskı


Haberler

Çiçeği Burnunda Yayınlar

Platformlar
Bufsad

Yeni Umutlar
Serra Topal
Amgalan Nadsagdorj

Sergi Salonu
Çizgili Fotoğraflar
Pervane
Çöplükte Yaşam


Portfolyolar :
Yusuf Tuvi
Yusuf Darıyerli
Vahap Akşen


 

 

Sayı 13

Editörden


Dergiyi kaldığı yerden çıkartmaya başladığımız zaman 2000 yılının Ekim/Kasım aylarındaydık. O günlerde ülkemiz ekonomisi küçük çaplı bir krize girmişti. Biz 6. sayımızı çıkarttık. Çok geçmedi daha büyük ve ülkeyi sarsan ikinci bir ekonomik krize daha girdik. Biz bu arada 7. sayımızı çıkartmıştık. Kriz derinleşti, vatandaşlarımız ve aramızdan arkadaşlar işsiz kaldı, işyerleri kapandı, mutsuzluklar yerini umutsuzluğa bıraktı. Biz bu arada dergiyi yayımlamaya devam ettik. Yaz ayları sıkıntıyla geçti, biraz toparlanmaya başlamışken bu kez ABD’nin sembolu ikiz kulelerine yapılan saldırının şokuna hep birlikte girildi. Şok devam ederken ABD bir punduna getirip Afganistan’a girdi. İşgal operasyonunun üzerine 11. sayımızı çıkarttık. 2002 yılı umut getirirmi ki acaba ? diye bazı saf düşüncelere kapılanlar da yok değildi hani o günlerde. Sıkıntılara rağmen derginin yeni sayıları kavga döğüş çıkmaya devam ederken başbakanımız rahatsızlandı, ansızın yeni partiler peydahlandı, seçime gidildi, İktidardaki partiler gitti yeni bir parti geldi.Yeni bir hükümetle birlikte biz de 14. sayımızı yayımlamıştık. Sonra malum Irak’ın işgal operasyonu, tezkereler vs... Irak işgal edildi. Hep birlikte yeni sorunlara doğru ilerliyoruz. Ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor ve biz 15. sayımızı yayımladık. Uğursuzluk bizde mi acaba ? Dergiyi yayımlamayı bırakırsak krizlerden kurtulurmuyuz ?

Şaka bir yana bütün bunların hepsini 2,5 yılda yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bunca iş, aş, sağlık ve moral olumsuzluklara rağmen gecikmeli de olsa dergiyi çıkartmaya çabalıyoruz. Bir yanda milyonların üzerine bombalar yağar ve insanlar –sadece insanları anarak dünyamızda yaşayan ve en az insanlar kadar yaşamaya hakkı olan diğer canlılara haksızlık yapmak istemiyorum- hayvanlar, doğal ve tarihi çevre katledilirken olup bitene duyarsız kalmak mümkün değil. Bu süreç içinde elimizden geldiğince doyurucu, fotoğraf konusunda kaynak olabilecek içerikte yazıların da yer aldığı bir sayı oluşturmaya çaba gösterdik.

Bu sayıda, alışıldık biçimde dergi içeriğine ilişkin detay vermeyeceğim. Sadece yayın kurulumuz adına bizlerden yardımlarını eksik etmeyen tüm fotoğraf ve sanat dostları ile, ilgileri giderek artan dergimiz okuyucuları ve internet gezginlerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Kötülükleri iyiliklere dönüştürmek için sanat en güzel araçtır!

Fotografya’dan dost sevgi ve selamlarımız;

Savaşsız, adil bir dünyada yaşamak ve 16. sayımızda buluşmak dileklerimizle,

Bülent Irkkan