Back to Main Page

Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim
Sayı 2

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Index
12. ŞİNASİ BARUTÇU KUPASI ÇAĞRILI FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

DEVLET FOTOĞRAF SERGİSİ


12. ŞİNASİ BARUTÇU KUPASI ÇAĞRILI FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI


Bu yıl Kupayı Tülin DİZDAROĞLU aldı.

Başarılı bulunup bir sonraki yıl tekrar çağırılacak olan sanatçılar ise, Emin Altan, Tahsin Aydoğmuş, Arzu Filiz Güngör, Cüneyt Oğuztüzün, Mehmet Çakır, Arif Kırhan.

Yarışmanın Sergisi 21 Ekim - 10 Kasım 2000 tarihleri arasında Fotoğrafevi/Fuji Film Beyoğlu Sergi Salonunda sergilenmiştir.


11 yıldır aralıksız sürdürülen ve Şinasi Barutçu' nun anısına düzenlenen Kupaya, her yıl önceki çalışmalarındaki başarıları göz önünde bulundurularak ve dengeli bir dağılım gözetilerek 12 kişi çağırılıyor. Katılımcılardan teknik ve estetik güçlerini, fotoğrafik kişiliklerini yansıtacak 6 şar yapıt yollamaları istenir. Seçici kurulun başarılı bulduğu kişiler ertesi yıl yeni adaylar ile beraber tekrar çağırılıyorlar. Üç yıl üst üste başarılı bulunan sanatçı "Şinasi Barutçu Kupasını" almaya hak kazanıyor.


Bu güne kadar, Kamil Fırat, Fethi İzan, Tuğrul Çakar, Gülümser İşçelebi, Ahmet Sabuncu, Adnan Veli Kuvanlık, Mübeccel Gültürk, Ali Balkı, Ali İhsan Gökçen, Cemil Ağacıkoğlu, Özcan Ağaoğlu, Ali Borovalı, Özer Kamburoğlu, İlke Veral. olmak üzere14 sanatçı Kupayı almıştır.

Fulya Köse
DEVLET FOTOĞRAF SERGİSİ


Sadık Demiröz
9.Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi 18 Ekim 2000'de; Kültür Bakanlığı Güzel Ünlü Sanatlar Galerisi'nde açıldı. Açılışta bir konuşma yapan Devlet Bakanı Fikret sergide yer alan fotoğraflara olan beğenisini de dile getiren bir konuşma yaptı.


Adnan Veli Kuvanlık

Yarışmada verilen beş adet başarı ödülünden, Adnan Veli Kuvanlık ve Sadık Demiröz üçer fotoğrafları ile birer ödüle layık görülürken; Ali İhsan Gökçen - Nazan Cömert, İsmet Akdeniz - Gülnaz Çolak ve Ahmet Selim Sabuncu - İbrahim Göğer, birer fotoğrafları ile kalan üç ödülü paylaştılar.


Ahmet Selim Sabuncu
Ankaralı fotoğraf severlerin yoğun ilgi gösterdiği açılış gecesi ödüller sahiplerini buldu.


Ali İhsan Gökçen

İki yılda bir düzenlenen bu yarışmada geçen yıllara oranla artan fotoğraf kalitesi bir fotoğrafçı olarak beni sevindirdi.


Burcu Saydar

Jüri üyelerinden Tuğrul ÇAKAR'da bu durumdan memnuniyetini dile getirirken, bu tür yarışmaların desteklenmesi gerektiği üzerinde duruyor, sergide Ankaralı fotoğrafçıların başarı grafiğini yüksek oluşunu ise buradan katılımının çokluğuna bağlıyordu.


Deniz Akça

9. Devlet Fotoğraf Yarışması için söylenecek son söz ise sergilemeler içindeki bazı fotoğrafların ödül alan bir iki fotoğrafa oranla daha bir öne çıkıyor oluşu ve bunun dikkatli gözlerden kaçmayışı idi.


Gülnaz Çolak


İbrahim Göğer


İsmet Akdeniz


Kenan Seven

Kazım Şahbudak