Back to Main Page

Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişimEditörden

Çağrı

Sınıtanımaz Fotoğrafçılar Grubu Kuruluş Bildirgesi

Negatifadam

Bunlar Neyin Fotoğrafı Olabilir ?

İlkel Toplumda Sanat

Doğa Fotoğrafçılığı

Sahne Fotoğrafçılığı

Bir İlklik Dalgası

Mizah

Fuji Avrupa Basın Fotoğrafları Yarışması

Çıplak Portre

Balıkesir Fotoğraf Müzesi

Bilgisayar ve Fotoğraf

Protesto

AFSAD 20. Yıl

Bursa Fotoğraf Günleri

Söyleşi

Portfolyo; Süha Aray

Portfolyo; İbrahim Demirel

Portfolyo; Zehra Aksu Yılmazer

Linkler
Sayı 2

BALIKESİR FOTOĞRAF MÜZESİ

Fırtınalarla dolu bir sezonu bitirmiş bulunuyoruz. Geriye dönüpte baktığımızda iz bırakan çeşitli olayları yaşadık. İstanbul Saydam Günleri, İFSAK Fotoğraf Günleri, Bursa Fotoğraf Günleri, Balıkesir Fotoğraf Şenliği, İnter Kamera Fuarı, AFSAD 20.Yıl Etkinlikleri, Devlet Fotoğraf Yarışması "olaylı", ardından başka bir sergide yine fotoğraf indirilmeye çalışılması. Sergi, saydam gösterisi, söyleşi gibi bir çok etkinliği Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde izledik. Kimi zaman sevindik, kimi zaman hiddetlendik kimi zaman tartıştık.

Bunların yanısıra, çok önemli bir girişim var ki ayakta alkışlamak yetmez, destek olmak ta gerekir. Balıkesir'de üç yıldır fotoğraf şenliği düzenleyen Altuğ Oymak, Ahmet Esmer ve Fikri Soylu (Grup BASAF) ülkemizin çok önemli bir eksikliği olan Fotoğraf Müzesi'nin ilk ışığını yaktılar. Bu ülkemiz fotoğrafı için son derece önemlidir. Kendilerinin fotoğrafın gönüllü neferleri olarak gören ve gönüllü olarak yürüttükleri çabaların sonucunda Balıkesir'de bulunan Kuvva-yi Milliye Müzesi'nin bir bölümünü "Fotoğraf Makineleri ve Malzemeleri Müzesi" olarak Türk Fotoğrafı'na armağan ettiler. Müze 6 Eylül 1996 tarihinde ziyarete açıldı.

Müzeye duyarlılık gösteren Ömer Gemici, İbrahim Zaman, Nafiz Behçet Yüksel, Vedat Osmanoğlu, Tolga Şayakçı, Hamit Kars, Dursun Ali Sarıkoç, Köksal Besler, Ali Değer, Taner Özek tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerini bağışlamışlardır. Alberto Modiano da ülkemizin ilk müslüman fotoğraf stüdyosu olan FOTO RESNA'ya ait kartpostalları vererek, Fotoğraf Müzesi'ne katkıda bulunmuştur. Müzede ayrıca yine FOTO RESNA'ya ait atölye makinesi de sergilenmektedir.

Ülkemiz fotoğrafının kurumlaşmasında önemli bir eksikliği doldurmaya aday bu girişim belki de gelecekte özel klimalı salonlarında Türk ve dünya fotoğrafının önemli eserlerinin sergilendiği, bünyesinde uzman kadroların ve eksperlerin bulunduğu, fotoğraf koleksiyonculuğuna yönelik, dünya standartlarında çağdaş müzeye doğru ilk ışık olabilir. Hep birlikte bu ışığa destek verelim.

Fotoğraf ve fotoğrafçılar ışık olduğu sürece vardır.

İlgilenenler için:
Avukat Altuğ OYMAK
A.Gafur Efendi Cad. Mekik Sokak No:12/2
BALIKESİR
TEL: 0 266 241 57 14