Back to Main Page

Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişimEditörden

Çağrı

Sınıtanımaz Fotoğrafçılar Grubu Kuruluş Bildirgesi

Negatifadam

Bunlar Neyin Fotoğrafı Olabilir ?

İlkel Toplumda Sanat

Doğa Fotoğrafçılığı

Sahne Fotoğrafçılığı

Bir İlklik Dalgası

Mizah

Fuji Avrupa Basın Fotoğrafları Yarışması

Çıplak Portre

Balıkesir Fotoğraf Müzesi

Bilgisayar ve Fotoğraf

Protesto

AFSAD 20. Yıl

Bursa Fotoğraf Günleri

Söyleşi

Portfolyo; Süha Aray

Portfolyo; İbrahim Demirel

Portfolyo; Zehra Aksu Yılmazer

Linkler
Sayı 2

8. BURSA FOTOĞRAF GÜNLERİ

2 Nisan - 3 Mayıs 1997 tarihleri arasında düzenlenen 8.Bursa fotoğraf günleri ile Bursa'da fotoğraf çalışmaları dernek üyelerinin dışına taştı. Dernek üyeleri, ticari fotoğrafçılar ve derneklere üye olmayan amatör fotoğrafçılar etkinliklerde buluştu.

İstanbul'dan sonra geleneksel fotoğraf günleri düzenleyen ikinci kent olma özelliğini taşıyan Bursa'da, fotoğrafseverler ilk defa bu kadar çok sayıda sergi ve söyleşide buluştu ve fotoğraf sanatının İstanbul ve Ankaralı isimlerini tanımanın mutluluğunu yaşadı. 8.Bursa Fotoğraf Günleri 2 Nisan'da açılış kokteyli ve Gültekin Çizgen'in "İnsanlık Ailesi ve Guillin" isimli saydam gösterisi ile başladı.

3 Nisan 1997'de fotoğraf günlerinin sponsorlüğünü de üstlenmiş olan Kamil Koç'un düzenlendiği "Yollarımız ve Yolculuklarımız" konulu fotoğraf Yarışması ödül töreni ve sergi açılışı yapıldı.

5 Nisanda yapılan FDÇK dernekler ortak toplantısı ve panel ile ortalık daha da renklendi.

İFSAK Doğa Gurubu'nun "Sarı" isimli dia gösterisi 3 günde 10 ayrı gösteri ile doğaseverleri ve fotoğrafseverleri mutlu etti. Kendi kişisel çabaları ile Balıkesir'de Türkiye'nin ilk fotoğraf müzesini kuran Avukat Altuğ Oymak'ın "Ayyıldızlar" isimli saydam gösterisi ve kişisel sergisi, İFSAK üyesi Tülin Dizdaroğlu'nun "Kağnılar", Marmara Üniversitesi'nden Simav Bodur'un Kapadokya", Sınırtanımaz Fotoğrafçılar Grubu'ndan Gökhan Bulut'un "Beyaz" isimli sergileri ile Erol Karaca, Süha Aray, Tacettin Teymur ve Osman Ürper'in dia gösterileri beğeni ile izlendi.

8.Bursa Fotoğraf Günleri'ne karma bir sergi ile katılan Sınrtanımaz Fotoğrafçılar Grubu'nun felsefesi ve eserleri ilgi odağı oldu. Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi Fotoğraf Kolu öğrencileri altı aylık teorik ve pratik eğitim çalışmalarının sonunda "Tarihi Bursa Evleri" Belgeselini hazırlayarak, fotoğrafseverlerin beğenisine sundular.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Prof.Dr.Güler Ertan'ın "kompozisyon", öğretim görevlisi Özer Kamburoğlu'nun "Eğitim" konulu söyleşileri de Bursa'da fotoğrafın canlanmasına katkıda bulundu.

3 Mayıs Cumartesi günü, İFSAK üyeleri Hacer Karanlık ve Yüksel Erseltel'in İlkbaharda Fas, Sonbaharda Mısır dia gösterisi ve geleneksel BUFSAD yemeği ile fotoğraf dolu günlere veda edildi.