Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Dijital Fotoğraf Makinesi Alacaklara (ve Kullananlara) Öğütler

Melih ÖZBEK

Sizinki Kaç Megapixel?

Şu anda piyasada o kadar çok dijital fotoğraf makinesi var ve fiyatları da birbirinden o kadar alakasız ki, aldığınız makine iyi bir makine mi yoksa ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzak mı, bunu kestirmek zor.

Firmaların işine gelmesinden midir bilinmez, dijital fotoğraf makinelerinde aslında birinci planda olmayan bir özellik diğer bütün özelliklerin önüne geçmiş görünüyor: Makinenin çözünürlüğü, yani kaç megapiksel (mp) olduğu... Ancak gerçekte, fazla megapiksel "kaliteli fotoğraf" anlamına gelmez.

Önemli olan makinenin sensörünün kaç MP olduğu değil, sensörün fiziksel boyutudur. Şu anda 8 MP fotoğraf makineleri var ancak yine de 4 MP Canon 1D’nin görüntü kalitesine ulaşamıyorlar ki bunun nedenini aşağıdaki rakamlarda göreceksiniz. Küçük sensöre fazla MP sıkıştırmak, ışığı algılayan pixellerin boyutunun küçülmesine neden oluyor ve fiziksel olarak bu küçüklük de direk olarak resim kalitesine etki ediyor. Yani her bir pixelin ışığa duyarlı alanı küçülüyor. Sony f828 ilk çıktığında resim kalitesi bayağı tartışılmıştı bu nedenden dolayı. Aşağıda bazı fotoğraf makinelerinin sensör büyüklükleri ve pixellerin ışığa duyarlı alanları görülüyor. Burada Canon EOS 1D’nin sensör alanına dikkatinizi çekerim. Fotoğraf makinesi 4 megapiksel olmasına rağmen listedeki bütün makinelerden daha yüksek fotoğraf kalitesine sahip olduğu söyleniyor.

Model

Çözünürlük

 Sensor Boyutu

 Pixel Alanı

Sony F717

5 mp

8.8 x 6.6 mm

11.6 µm²

Sony F828

8 mp

8.8 x 6.6 mm

7.3 µm²

Canon EOS 300d

6.3 mp

22.7 x 15.1 mm

54.8 µm²

Nikon D100

 6.1 mp

23.7 x 15.6 mm

60.8 µm²

Canon EOS 1D

4 mp

27.0 x 17.8mm

116.6 µm²

Canon EOS 1Ds

11 mp

35.8x23.8mm
(Full frame, 35 mm ile ayni)

77.4 µm²

Kişisel görüşüm, dijital fotoğraf makinesi alırken “kaç megapixel?” sorusunu listenin en sonuna doğru yazmanız gerektiği yönünde. Önce sizin çekim alışkanlıklarınızı karşılıyor mu ona bakın. Örnek vermek gerekirse, geçen hafta bir arkadaşıma makine aldık, Canon Powershot S1. Kağıt üzerinde bakarsanız makine 3.1 MP. Ancak diğer özellikleriyle tam ihtiyaca cevap veren bir makineydi. Kaç MP olduğunun önemi yok o yüzden.

Ziyaretçi Sayısı:1000229
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram