Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


İntimate Revolt : İçten Başkaldırı On Kadın Fotoğrafçıdan Sergi, Küratör : Gülbin Özdamar Akarçay
10 kadın fotoğrafçıdan fotoğraf sergisi: İntimate Revolt / İçten Başkaldırı

Prag'da başlayan sergi serüveni Türkiye'de devam etti. Amerikalı, Çek, Litvanyalı, Azerbeycanlı, Slovak, Polonyalı, Slovenyalı, Alman, İsveç ve Türk, on kadının kimlik sorgulamasına dayanan ve Slovenya'dan sonra ülkemize gelen sergi, 28 Şubat 2009 tarihine kadar Hafriyat Karaköy'de sergilendi.

Küratörlüğünü Gülbin Özdamar Akarçay'ın yaptığı sergi; on kadın fotoğrafçının, günümüzün küreselleşen dünyasında, hem kadın hem de fotoğrafçı olarak objektiflerini kendilerine doğrultmaları esasına dayanmaktadır. Sergi serüveni, eğitim aldıkları FAMU'da, Gülbin Özdamar Akarçay’ın küratörlük dersinde sunduğu projenin beğenilmesi ve projeyi okulun maddi olarak desteklemesiyle başladı. Fotoğrafçılardan bazılarının ülkelerine dönmesi, bazılarının ise çalışmak için başka ülkelere gitmesi nedeniyle yüz yüze görüşme fırsatı azalsa da, sergi için gerekli tüm iletişim sanal ortamda gerçekleşti. Sergi, ilk önce Prag'da açıldı ve büyük beğeni topladı. Sergi, Çek Hükümeti'nden destek ödülü aldı ve bu ödül serginin farklı ülkelerde düzenlenmesine olanak sağladı. 10 kadın fotoğrafçı, 10 değişik biçimde kendilerine objektiflerini doğrultarak, hem kendi kültürlerini, hem kadın olmayı, hem de yaşadıkları sorunları anlatmaya çalıştılar. Ve dediler ki:

"Her birimiz farklı ülkelerden geliyoruz ve kendimizi fotoğrafla ifade ediyoruz. Fotoğraf ayrılmaz bir parçamız. Hep başkalarını, olayları, kavramları anlattık fotoğraflarımızda. İşte şimdi, kendimizi anlatıyoruz tüm samimiyetimizle. Farklı kültürler içinde yetişmiş olmak bizi ne kadar farklılaştırıyor? Kendimizi tanımlamamızda din, dil, ırk ve kültürel birikimlerimiz ne kadar önemli? Yoksa, küreselleşmeden çokça bahsettiğimiz şu günlerde hepimiz birbirimize mi benziyoruz?"

Intimate Revolt, İstanbul'dan sonra Azerbeycan'da sergilenecek.

Fotoğrafçılar:  
Gülbin Özdamar Akarçay (Türkiye)
Molly Radecki (ABD)
Vilma Samulionyte (Litvanya)
Dorothea Bylica (Polanya)
Kristyna Muller (İsveç)
Sitara İbrahimova (Azerbeycan)
Zuzana Podolska (Çek Cumhuriyeti)
Natasha Kosmerl (Slovenya)
Katarina Bricova (Slovakya)
Michaela Kfir (Almanya)
Dorothea Bylica


Gülbin Özdamar Akarçay


Kristyna Muller


Molly Radecki


Natasha Kosmerl


Sitara Ibrahimova


Vilma Samulionyte
Ziyaretçi Sayısı:1000708
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram