Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
    Sayılar    Sayı 18    Sergi Salonu    Görsel Günlük    Günlük 2005
Günlük 2005 Kemal Cengizkan

2005 yılı 1 Ocak tarihinden itibaren bir yıl sure ile her gün (en az) bir fotoğraf çekmek üzere kendi kendimi görevlendirdiğimde birkaç şey hedeflemekteydim. (2000 yılında da benzer bir proje yaptığımdan neler yapabileceğimin farkındaydım.) Bunları şöyle sıralıyabilirim:
* Her gün fotoğrafik olarak benim hoşuma giden en az bir fotoğraf çekmeliydim. Konu olarak kendime bir sınırlama koymadım. Yaşamakta olduğum herşey konu olabilirdi.
* Bu amaçla hep yanımda taşıyabileceğim küçük bir makineyle çalıştım. Bazen renkli bazen siyah-beyaz film kullandım; belirleyici olan bazen hava koşulları oldu, bazen tesadüfler.
* Çekilen fotoğrafların tarihlerinin ve konularının doğru kaydedilmesi önem kazandı. Bunun için ayrı küçük bir defter tuttum. Negatiflerin kontaklarından seçtiğim günün fotoğrafları taranarak dijital  ortama aktarıldı.
* Projeye başlarken fotoğrafları bir printerle basarak tek kopyalık bir albüm yapma niyetimden, siyah-beyaz baskı kalitesini yakalayamadığımdan vazgeçtim ve sadece dijital görüntü olarak saklamayı seçtim.
* Sonunda fotoğrafları bir saydam gösterisi halinde sunmaya karar verdim. Anima grubunun bu gösteri için bir parçalarını yeniden yorumlaması da sunuma çok şey kattı.

Projeye başlarken amacımın bir tür antrenman olduğunu söylemeliyim. Fotoğraf ile ciddi olarak ilgilenen kişi tıpkı bir sporcu, ya da müzisyen gibi antrenman yapmalı, bir proje çerçevesinde çalışmıyor olsa bile. Böyle bir çalışma sizi devamlı olarak uyanık tutuyor, konuya anında tepki verebilme becerinizi geliştiriyor. Hergün kullandığınız makinenizle daha iyi anlaşıyorsunuz. En önemlisi de gözünüz etrafa daha alıcı/değerlendirici bir şekilde bakıyor.

Yıl sonunda proje tamamlandığında ve geride kalan bir yıllık fotoğraf birikimine baktığımda kaybedilen dostlar, yeni gelen bebekler, değişen şehir ve bir yıl daha yaşlanan bizleri görüyorum. Hergün saniyenin küsüratı ile yakalanan an’ların toplamı, bu proje yapılmasaydı akıp kaybolacak 365 günün anılarını yansıtıyor...

Bu portfolio’da Günlük’ten seçtiğim görüntülerden bir seçme bulacaksınız.

  
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa