Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Dijital Fotoğraf Makinesi Alacaklara Öğütler Melih Özbek

5-DSLR Makineler

DSLR makinelerin fiyatları, henüz çıkalı çok az olmalarına rağmen, 10 bin dolarlardan 800 dolarlara kadar düştü (amerika fiyatları tabii). Temel olarak bildiğimiz refleks makinelerin dijital halleri. Aralarındaki farkı özetlemek gerekirse;

- DSLR makinelerde film yerine ışığa duyarlı bir sensor kullanılır. Canon bir kaç model dışında CMOS kullanıyor, diğerleri CCD. Detayı çok önemli değil, ikisinin de işlevi aynı.

- DSLR makineler filmin ASA değerini simüle edebilir. O yüzden de bir pozu 100 ASA’da çekip öteki pozu 1600 ASA’da çekebilirsiniz. Tecrübesi olanlar, DSLR makinelerin 1600 ASA filmden çok daha temiz sonuç verdiğini söylüyor. DSLR 1600 ASA tabii zevk meselesi, gren seviyor olabilirsiniz. Bir de örneğin "50 ASA 15 saniyeden uzun pozlamalarda 25 ASA gibi davranır, 30 saniyeden daha uzun pozlamalarda 12 ASA gibi davranır" tarzı akılda tutulması gereken bazı teknik konuları düşünmenize gerek kalmaz. Çünkü DSLR makinelerde 100 ASA‘nın ışığa verdiği tepki hep aynıdır, zamanla değişmez.

Yazının devamı için Bölüm 4...

Ziyaretçi Sayısı:1000556
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram