Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Özlem Akdağ
Meryem Akköse
Mustafa Alibaşoğlu
Dilek Bal
Erdal Bektaş
Can Gazialem
Elif İnan
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Ceyda Taşdelen
Gülçin Telioğlu
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayılar    Sayı 17    Sergi Salonu    Everest
Everest Tunç FINDIK

2001 yılının mart-haziran ayları arasında Himalaya Dağları'nda, Nepal/Tibet sınırında yeralan Everest Dağı'na tırmanışına ait fotoğraflardan bir seçki…

TUNÇ FINDIK’IN BİYOGRAFİSİ

1972 yılında Ankara’da doğan Tunç Fındık, İlk, Orta ve Lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde bitirmiş, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1993 yılında mezun olmuştur. Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda Turizm alanında öğretim görevlisi olarak üç yıl çalışmış ve profesyonel dağcı - dağ rehberi olarak çalışmak üzere akademik hayatına son vermiştir!

Doğa sporlarına 1983 yılında başlayan sporcu, bu dönemde İzcilik, Kampçılık, Mağaracılık sporları ile uğraşmış; 1990 yılında aktif olarak dağcılığa yönelmiştir. Bilkent Üniversitesi’nde Nasuh Mahruki ile birlikte DOST Dağcılık Klübünü kurmuş, Hacettepe Üniversitesi Dağcılık Klübü’nde eğitmenlik yapıp kulüp tırmanışlarına liderlik etmiş, Türkiye Dağcılık Federasyonu bünyesinde MİLLİ SPORCU kategorisinde yurt dışı yüksek irtifa faaliyetlerine katılmıştır.

Lisanslı bir dağcı olarak, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 1996 tarihine kadar olan faaliyetlerinde kamp müdürlüğü, eğitmenlik ve teknik danışmanlık görevlerini yürütmüş olan Tunç Fındık, AKUT Arama Kurtarma Derneği üyesidir ve Ankara birimi dağ operasyonları biriminde çalışmaktadır.

Tunç Fındık, dağcılık ve doğa sporlarıyla ilgili birçok kitabın İngilizce – Türkçe çevirisini yapmıştır. Toros- Aladağlar hakkındaki ‘Aladağlarda 50 rota’ adlı rehber kitabın, Doğu Karadeniz-Kaçkar Dağlarına yönelik ‘Kaçkar Dağları ‘ adlı rehber kitabın ve ‘’Tanrıların Tahtına Yolculuk- Everest Tırmanışımın Hikayesi’ adlı özgün kitabın yazarıdır. Yaklaşık 20.000 adet dia’dan oluşan bir arşivi bulunmaktadır. Doğa sporlarıyla ilgili dergilerde düzenli olarak dağcılık ve tırmanışla ilgili yazıları yayınlanmaktadır.

Türkiye ve yurtdışında 500’e yakın zirveye çıkmış olan Tunç Fındık, özellikle Toros ve Kaçkar Dağları’nda 100 kadar yeni rotanın ilk tırmanışlarını gerçekleştirmiş, yurt dışında ise Nepal - Himalaya, Karakurum - Himalaya, Pamir, Tien Shan, Kafkasya, Fransa ve İsviçre Alpleri, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Ukrayna ve İskoçya Dağları’nda tırmanışlar yapmıştır.

Ankara’da yaşayan Tunç Fındık, Salomon ve Beal takımlarında yeralmaktadır.

 Ziyaretçi Sayısı:1000093
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram