Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


SOLARİZASYON

Kart üzerinde solarizasyon denediğinizde, iyi bir solarizasyon etkisi elde edebilmek için negatifleriniz arasında yüksek kontrastlı bir kareyi tercih etmelisiniz. Bunun testlerini alıp normal bir pozlama ile baskısını yapıp, geliştirme solüsyonunda gereken süre kaldıktan sonra, küvetten çıkartmadan ışığı yakıp birkaç saniyelik şoklamaya tabi tutmalısınız. Işık kaynağınızın ( ampul gücünün ) , çekim sırasında kullandığınız ışığın etkisinden daha yüksek olması istenir. Ancak bunu sağlamak her zaman olanaklı değildir. Bu nedenle ışık gücü yüksek bir ampul varsa karanlık odanızda, işiniz kolaylaşacaktır. Ayrıca karanlık odadaki ampulün, içinde kart bulunan küvete olan mesafesi de çok uzak olmamalıdır. Şoklamayı gerçekleştirdikten 3-5 sn. sonra kartınızı alıp ( parmaklarınızı mümkün olduğunca kart yüzeyine dokundurmadan ) doğrudan hipoya atın. Kartı sudan geçirmeniz durumunda kart yüzeyinde oluşan yeni grilerde istenmeyen akmalar görülebilir.
Kartınızı agrandizör altına koyup pozlamaya geçmeden önce veya pozlama işlemi tamamladıktan sonra da ( solüsyona atmadan önce, diğer bir deyimle geliştirme aşamasından önce ) ışık şoklamasına tabi tutabilirsiniz. Ancak solarize olma sürecini takip etmek mümkün olmadığı ve durdurma için hiçbir müdahalede bulunulamadığı için birden fazla kart harcamanızı gerektirebilir. Gene de belli bir deneyimden sonra bu tarz solarizasyon, geliştirme banyosu sırasında yapılan solarizasyondan daha iyi sonuçlar elde etmeniz mümkün olabilir.
Solarizasyonu film banyosu sırasında veya banyo işleminden önce ve/veya sonra filminizde de gerçekleştirebilirsiniz. Solarizasyonun asıl yapılması gereken aşama aslında film yıkama sırasındaki müdahaledir. Bununla birlikte kart banyosu sırasında da bir hayli etkili solarizasyonlar yapılabilmektedir. Kart solarizasyonu yaparken, ışık geçirmeyen siyah karton..vb malzemelerden maskeler yapıp, kart yüzeyinin sadece belli bölümlerini solarize etmeyi de deneyebilirsiniz. İyi bir solarizasyon etkisi elde edebilmek için geliştirici solüsyonunuzun mutlaka taze olması gerekir. Bayat solüsyon kullanarak yapacağınız solarizasyon denemesinden iyi bir etki elde etmeniz mümkün değildir.

Fotoğraflar:
Tekin ERTUĞZiyaretçi Sayısı:1000104
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram