Editör

Bülent Irkkan

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Leyla Benli
D. Esra Ertürk
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Tacettin Teymur
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


FOTOĞRAF BOYAMA

Fotoğraf boyama işlemini elinizde mevcut bütün boya malzemeleriyle deneyebilirsiniz. Ancak bunların çoğunun fotoğraf kartının yüzeyinden aktığını, boyayı fotoğraf kartı üzerinde sabitleyemediğinizi veya kart yüzeyinde tortulandığını, sonradan yapılacak müdahalelerle boyanın çıktığını göreceksiniz.

Ancak fotoğraf kağıdı için üretilmiş özel boya malzemelerinden edinebildiğiniz taktirde bu problemleri aşmanız kolaylaşacaktır. Fotoğraf malzemeleri satan mağazalardan fotoğraf rötüş boyası bulabilirsiniz. Bu boya setlerinin içinde değişik renk boyalar sıvı halde şişelerde bulunmakta, sıvı boya sabitleyicisi ve fırçalarıyla birlikte satılmaktadır. Bundan başka kırtasiyelerde renkli rötuş kalemleri bulabilirsiniz. Bir ucu ince , diğer ucu kalın olan bu kalemler de kartları renklendirmek için oldukça sağlıklı malzemelerdir.

Daha çok siyah-beyaz baskılarınızı renklendirme çabasında olacağınızı varsayalım. Boyanacak siyah-beyaz baskılarınızı saptarken, sadece boyanmış veya sonradan renklendirilmiş bir fotoğraf sunmuş olmak kaygısı taşımamalısınız. Boyandığında beklenmedik, şaşırtıcı ve niteliği yüksek olacağına inandığınız fotoğrafları seçmelisiniz.

Seçtiğiniz fotoğrafın yaşlı bir kadın portresi olduğunu düşünelim bir an için. Kadının kıyafetlerinin belli bölümlerini ( örneğin ; eşarbını) boyayıp , diğer kısımlarını S/B bırakmak en basit , en sıradan yaklaşımdır. Böyle bir fotoğraf da elbetteki güzel olabilir, gözü okşayabilir ve keyif verebilir. Ancak boyamadaki amaç , derinliğine ele aldığınız bir kavramın, bir düşüncenin, bir yaklaşımın sunumunda katkı vereceği kaygısı olmalıdır. Bununla birlikte renkleri çok iyi tanımanız, renk uyum ve uyumsuzluklarını bilmeniz, uyumu ya da uyumsuzluğu yerli yerinde kullanma yetinizin olması gerekir. Ayrıca farklı renkleri birbirleriyle karıştırdığınızda yeni hangi renkleri alabileceğinizi bilmelisiniz. Bunlar yeterli imiş gibi görünmesine karşın, fırçayı iyi kullanamadığınız, fırça darbelerinde size has bir sonuç çıkaramadığınızda da siz ve boyamalarınız birbirinize yabancı durursunuz.

Aynı malzemelerden yararlanarak negatiflerinizi de boyayabilirsiniz. Ancak bu kez, negatif pozitife dönüştüğünde, yani kart baskısı yapıldığında, negatifte kullandığınız rengin hangi renge dönüşeceğini bilmeniz gerekir. Bunu kavrayabilmeniz için şu basit yöntemden yararlanabilirsiniz. Renkli negatiflerinizle, bu negatiflere ait 9 x 13 veya 10 x 15 kart baskılarınızı karşılaştırın. Kartlardaki renkleri esas alıp, bu renklerin negatiflerdeki karşılıklarını bulun. Böylece negatif üzerindeki renklerin kart baskısı yapıldığında ( yani pozitife dönüştürüldüğünde ) hangi renklere dönüştüğünü tespit eder ve bu bilgileri not edersiniz. Bunun sonucunda, negatifinizde hangi renkleri kullanacağınızı bilerek renklendirme işlemi yapmış olursunuz.

Fotoğraflar:
Tekin ERTUĞZiyaretçi Sayısı:1000284
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram