Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 9    Platformlar    Salı Fotoğraf Grubu
Salı Fotoğraf Grubu
Yanılmıyorsam, 1995 yılının ilkbaharındaydık, fotoğraf fuarını ziyarete gitmiştim. Bir çok etkinlik izleyeceğimiz ve kuşkusuz fotoğrafçı dostlarımızla karşılaşacağımız bir mekandı. Selamlaşmalar, sohbetler, bilirsiniz bu sıcak dost ortamını. Böyle ortamlarda genellikle programlar yapılır ve "Uzun zamandır görüşemedik, bir rakı içelim bir gün" şeklinde konuşulur İşte aynı gün içinde birkaç kişiden böyle bir davet alınca ileride grubumuzu oluşturacak olan ilk fikirsel tohumlar atıldı içimizde.

İsa Çelik usta' nın sergi kitapçığından bir alıntı yapalım. Melih Cevdet Anday'a sormuşlar, "Usta, biz de gençliğimizde şiir yazdık, ama size şair diyorlar, bize demiyorlar. Nedir bu iş?" diye Yanlış anımsamıyorsam ustanın yanıtı şöyleydi. "Şair diye şiiri dert edinene derler...." Böylece biz de fotoğrafı dert edinen insanlarla, ortak paydası "fotoğraf" olan dostlarımızla birlikte yemekli, rakılı sohbet için bir araya gelmeye başladık. Kültür, sanat ve ülke sorunlarının yanında ağırlıklı olarak fotoğrafın konuşulduğu bu birliktelik çok doğal bir biçimde bir gruba dönüştü.

"Grup" nedir? "Düşünceleri, görüşleri, çıkarları bir olan kişilerin belirli bir amacı veya amaçları gerçekleştirmek için biraraya gelmeleriyle oluşan topluluk" Bizim ortak paydamız nedir? "Fotoğraf" Hangi günler toplanıyoruz? "Salı" ve SALI FOTOĞRAF GRUBU.

Beş yılı aşkın bir süredir, doğal bir biçimde aramıza yeni katılan veya ayrılmayı tercih eden dostlarımız oldu kuşkusuz ama, her ay' ın ikinci Salı günü biraraya gelen; iyi, doğru ve güzel fotoğrafın peşindeki "fotoğraf delisi" Merih Akoğul, Ali Borovalı, Gültekin Çizgen, Engin Ertan, İlyas Göçmen, Metiner Gören, Aramis Kalay, Cengiz Karlıova, Ahmet Kuzik, Nevzat Yıldıran ve İbrahim Zaman; ilk etkinliği 1998 yılında Gültekin Çizgen portrelerinden oluşan sergi ile gerçekleşti. Bundan sonra "İstanbul" ve "Sandallar" konulu ajandalar yayımlandı, toplu dia gösterileri ve benzeri etkinliklerin ardından son olarak 2001 yılında İsa Çelik portrelerinden oluşan yeni bir sergi ile fotoğrafsever dostlarımızın karşısına çıktık.

Ömrünü ve gönlünü fotoğrafa adamış Salı Fotoğraf Grubu'nun bundan sonra da yeni projelerinin olması doğaldır, ve bunların gerçekleşeceği günleri bekleyelim...

Nevzat Yıldıran
Mayıs 2001
Ziyaretçi Sayısı:1000480
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram