Editörler

Gökhan Bulut
Suderin Murat
Uğur Okçu
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Koray Özbaysal


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 24    TİN
TİN Prof. Dr. İsmail TUNALI' nın TİN Sergisi

Prof. Dr. İsmail TUNALI’nın “Tin” Serisinin Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi/İstanbul Açılışında Yapmış Olduğu Konuşması

Değerli sanatçılar ve sanat dostları…

AFSAD Soyut Fotoğraf Atölyesinin bu gün burada 4. Sergisini hep beraber açıyoruz, hem de kutluyoruz.

Sergide gördüğümüz eserler soyut fotoğrafı temsil eden eserlerdir. Böyle bir anlayışı soyutlaştıran eserlerdir. Diyebiliriz ki sanat yaşantımıza yeni bir vizyon getirmiştir. Bu değişik vizyon, insan ile dünya ilişkisinde yeni bir yorumu da simgelemiş oluyor.

En azından 100 yıldır tartışılan bir sorun var. Acaba fotoğraf bir sanat mıdır, değimlidir? Ama bu zaman içinde çözümlenmiş ve fotoğrafın görsel bir sanat olduğu ve kendine özgü bir sanat dalı oluşturduğu bu gün bir realite olarak ortaya konmuştur. Şimdi vaktiyle fotoğraf için söylenen ifadeler, dile gelen ifadeler bu gün genç sanatçı diye nitelendirebileceğimiz, son derece reformist, devrimci sanatçıların yeni bir sanat anlayışı içinde ortaya koydukları soyut fotoğraf sanat anlayışı, başlangıçta gerçi her hangi bir problemi içermemiştir ama diyebiliriz ki bu sanatçıların, yani soyut fotoğraf sanatçılarının ulaşmış oldukları perfesyonun sonucu diye biliriz..., Sergide de bunları açık olarak görmekteyiz. Bunların, yani soyut fotoğrafın bir sanat dalı olup olmadığı artık problem dahi olmadan bir gerçeklik kazanmış bulunmaktadır. Çünkü gördüğümüz eserler birer sanat eseridir ve bir sanat eseri olarak ta bir estetik valörü var, bir estetik değeri var.

Ne tekim bu eserlerden bir tanesi benim salonumda bulunuyor. Diğer eserlerin arasında ve gelen dostlarımın arasında çoğu sanatçı ilkin o esere bakıyor, bu nasıl yapıldı diye. Bende diyorum ki bu fotoğraf, bir soyut fotoğraf. Hayretler içerisinde kalıyorlar, diyorlar ki ne kadar güzel eser bu, bir sanat eseri. Ve bu gün burada izlediğimiz ve büyük bir zevk alarak tamaşa ettiğimiz bu eserler, bırakalım Türkiye’yi, dünya sanat platformlarında da adeta biricik değerleriyle ve ortaya koydukları sanat anlayışlarıyla, örnek eserler olarak kabul edilmelidir. Ve nitekim bu sergiden önce Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde açılan serginin uyandırmış olduğu pozitif eleştiriler ve anlayışlarda bunun en açık kanıtını oluşturmaktadır.

Ve böyle bir sergiyi yapmakta elbette ki önemli bir olay. Kolay değil böyle bir sergi meydana getirmek. Ama mühim olan bu eserleri bir kreasyon olarak ortaya koymaktır. Ve bu bakımdan bu eserlerin sanatçılarını gönülden kutluyorum ve kendilerine sanat adına teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. İsmail TUNALI 24 Mayıs 2010
Ziyaretçi Sayısı:1000817
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram