Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Doğanay Sevindik
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Çağrı
Tarih Vakfı, Zeugma'yı sulara teslim ettiğimiz şu günlerde Mardin, Midyat, Hasankeyf başta olmak üzere tarihsel mirasın korunması için, ülkemizin duyarlı insanlarını el ele vermeye çağırıyor.

Tarih Vakfı bir süredir Mardin'de tarihsel mirasın korunması için yurtdışı ve yurtiçi çabaları geliştirmek, UNESCO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği gibi kuruluşların desteğini sağlamak için çalışıyor. Bu doğrultuda Mardin dostlarının da katkısıyla kitaplar yayımlıyor, araştırma gezileri düzenliyor, kentte oluşan yerel tarih grubuna destek veriyor.

Bugüne kadar "kalkınma" yolunda kültür varlıklarımızın önemli bir kısmını kabul edilemez biçimde bedel olarak ödedik. Zeugma'nın başına gelenler bu konuda uygulanan politikanın yeniden gözden geçirilmemizi zorunlu kıldı. Tarih Vakfı, Zeugma'nın ardından Hasankeyf'in de sular altında kalmaması, Midyat'ın koruma altına alınması ve Mardin Müzesi'nin açılması için bir kampanya başlattı. Kampanyaya gösterilen ilgi, ülkemiz insanının doğa ve tarih konusunda ne derece duyarlı olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, uzmanlar ve tarih dostlarının desteği ve girişimiyle tarihsel mirasın korunması için ulusal seferberlik günleri olmalıdır. Öncelikle en acil noktalardan başlanarak, ülkemizdeki mirasın envanterinin çıkarılması görevi artık ertelenemez.

İlk olarak Mardin Müzesi'nde sergilenen "Taşın ve İnancın Şiiri Mardin" fotoğrafları, Mardin, Midyat ve Hasankeyf için anlamlı bir çağrı niteliğinde. Baraj ve kalkınma ilişkisinin tek boyutlu yorumuna dayanan bir açmaza Belkıs'ı da acımasızca terk ettiğimiz şu günlerde açılan sergi, ülkemizin az bilinen bir köşesindeki hazinelerden küçük bir bölümü izleyiciye sunuyor. Bu girişim, henüz hiçbir şeyin bitmediğini, kaybın büyüklüğüne karşın elimizdekilerin değerini ve hâlâ yapılabilecek çok şey olduğunu görmenin bir yolu belki de.Ziyaretçi Sayısı:1000474
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram