FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayılar    Sayı 8    Portfolyolar    İbrahim Demirel    Aslolan Sanattır
Aslolan Sanattır
ASLOLAN SANATTIR
(İster fırça ile yapılsın ister objektifle)

Her sanat dalı farklı araçlar kullanmayı gerektirir. Sözcüklerle şiir yazarsın, taş yontar, tunç döker, heykel yaparsın. Çamurla seramik, boyayla resim, objektifle fotoğraf yaparsın. Önemli olan kullanılan araç değil, ortaya çıkan üründür. Heykeli heykel, şiiri şiir, fotoğrafı fotoğraf, resimi resim yapan değerlerdir önemli olan.

Araçlar kadar üretim süreci de önemlidir. Bir ressam bir resimle aylarca uğraşabilir; çizer, boyar, bozar, yeniden başlar. Mermerin içindeki heykeli ortaya çıkarmak için bir heykeltraş aylarca çekiç sallayabilir.

Üretim süreci karşılaştırıldığında fotoğraf sanki saha az bir çabayla üretiliyormuş gibi gelir insana. Gerçekten öyle mi ? Elbette değil. Öyle olmadığını İbrahim Demirel'in fotoğraflarına baktığımızda çok daha somut olarak görebiliyoruz. İbrahim Demirel vizörden doğaya bakıyor, çerçevesini belirliyor, yılların birikimiyle açısını, ışığını ayarlıyor. Deklanşöre basarak anı ve mekanı donduruyor. İbrahim Demirel'in gözüyle çerçevelenip sabitleştirilen görüntüler, fotoğrafın sanat olup olmadığının tartışıldığı ülkemizde, kafalardaki belirsizliği aydınlatıyor. İbrahim Demirel resimle yarış içine girmeden, müdahalelerle fotoğrafın sınırlarını zorlamadan, fotoğrafı fotoğraf olarak değerlendirip kendi kulvarında yetkinleştiriyor. Hepimizin gördüğü ağaç, tarla, insan ve cümle doğa İbrahim Demirel'in belirlediği çerçevelerle karşımıza geldiğinde, artık birer belge değil, birer sanat eseridir. Başta resim olmak üzere nitelikli sanat eserlerinden aldığımız tadı, duyduğumuz heyecanı, bu fotoğraflarda da hissedebiliyoruz. İbrahim Demirel, fotoğrafları ile estetik duygularımızı okşuyor, bizi düşünmeye zorluyor, önümüze yeni pencereler açıyor. Bunu yaparken de altın arayıcısı gibi doğanın özünde gizli olan güzelliklerini araştırıp buluyor, büyük ustalıkla tespit ediyor ve birer sanat eseri olarak bize sunuyor.

İbrahim Demirel'in doğa fotoğrafları bir ressam olarak beni derinden etkiledi. Bütün meslektaşlarımın da aynı etkiyi alacağını sanıyorum.

HABİP AYDOĞDUZiyaretçi Sayısı:1000150
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram