FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayılar    Sayı 8    Portfolyolar    İbrahim Demirel    Özgeçmiş
Özgeçmiş
1941'de Malatya, Akçadağ, Körsüleymanlı'da doğdu. Akçadağ Öğretmen Okulu, Çapa Öğretmen Okulu, Resim Semineri ve Tatbiki Güzel sanatlar Yüksek Okulu'nu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) bitirdi. Sanat, bundan böyle bir yaşam biçimiydi onun için. Çeşitli kuruluşlarda grafikerlik, reklam fotoğrafçılığı yaptıktan sonra 1975'de "Umut Poster Yayıncılık ve Grafikerlik" stüdyosunu kurdu.

1979'da Hollanda Hükümeti tarafından ilk fotoğraf albümü "Yaşam Kavgası" yayınlandı.

1981'de "Fotoğraf" ders kitabı basıldı.

1982'de Sanatyapım Plastik Sanatlar Atölye ve Galerisi'ni kurdu. Bugün başkentin seçkin sanat merkezlerinden biri olan bu atölye ciddi, tutarlı eğitim anlayışıyla sanat eğitimi vermektedir ve bu mekandaki birikimini bir okul, bir müze niteliği kazandırarak geliştirip, gelecek kuşaklara aktarmak Demirel'in vazgeçilmez hedefidir. 1995'de 4 adet portfolyosu yayınlandı. Türkiye'nin sayılı kolleksiyonerlerinden biri olan İbrahim Demirel, en az 1000 yağlıboya tablodan oluşan önemli bir resim kolleksiyonunun yanısıra toprakaltı ve etnografik parçalardan oluşan seçkin koleksiyonların sahibidir. Fotoğraf sanatçılığı , eğitimciliği, kolleksiyonerliği, çeşitli resmi ve özel kuruluşlardaki danışmanlıkları ve yayınladığı kitaplarıyla kültür yaşamımıza yeni projeler kazandırmakla meşguldür hep.

Grafik ve fotoğraf çalışmalarıyla yurt içinde ve yurt dışında (Çin, Yugoslavya, İtalya) çok sayıda ödül alan İbrahim Demirel, eğitimciliğini görevli bulunduğu Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema Bölümü'nün dışında da dia gösterileri, sergiler, konferans, radyo ve TV programları, çeşitli sanat yayınları ile sürdürmektedir.

PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği) üyesi olan sanatçı, AFSAD ve Gezginler Kulübü'nün de Onur üyesidir.Ziyaretçi Sayısı:1000159
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram