FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Fotoğraf Dünyasından Haberler Özlem Bağcı, Kemal Mert, Dilhan Sesigüzel

-SİNOP CEZAEVİ; "DIŞARDA DELİ DALGALAR" , CİHAT KÖSEOĞLU

"Dışarda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül aldırma"
Sebahattin Ali - Sinop Cezaevi - 1933

Cihat Köseoğlu, "Dışarda Deli Dalgalar" dia gösterisinde Sinop Cezaevi'ni tanıtıyor.
Yaklaşık 432 yıl boyunca kullanılan, Sebahattin Ali, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Kerim Korcan, Mustafa Suphi, Burhan Felek, Zekeriya Sertel ve Eşber Yağmurdereli gibi birbirinden ünlü mahkumları ağırlayan Sinop Cezaevi, Cihat Köseoğlu'nun objektifinden bizlerle buluşuyor. Pek çok romanın ve şiirin yaratılmasına katkıda bulunan, Cenevizlilerden kalma kale içindeki cezaevi artık, Kültür Bakanlığı'nın hizmetinde...
Adres: İFSAK İstiklal Caddesi Ayhan Işık Sokak Özverim Apt. 32/2 Beyoğlu İSTANBUL
Tarih: 19 Mart 2001 Pazartesi 19.30

- The British Council Fotoğraf Yarışması 2000 Sonuçlandı
Konusu Yeni Binyılda Gençlik olarak belirlenen The British Council Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı.
Aclan Uraz, Tuğrul Çakar, Çerkes Karadağ, Dursunali Sarıkoç, ve Can Özgün'den oluşan yarışma jürisi 3 Şubat 2001 tarihinde toplanarak yarışmaya katılan 45 sanatçının 111 eserini değerlendirdi.
Bunların içinden üç yarışma ödülü bir de Türkiye Fotoğraf Sanatı Dernekleri Birliği Özel Ödülü seçildi. Yarışmaya katılan eserlerden birinin orijinalliği nedeniyle, jüri bir de Jüri Özel Ödülü ekleme kararı aldı. Bunun dışında 22 sanatçının 31 eseri de sergiye değer bulunmuştur. Jüri'nin oybirliğiyle aldığı karara göre sonuçlar:

Ödüller
Birincilik Ödülü: Özgün Tanglay, Bir hafta İngiltere Seyahati
İkincilik Ödülü: Haluk Sargın, İngiltere'ye uçak bileti
Üçüncülük Ödülü: Özer Kanburoğlu, TL 150.000.000.-
Türkiye Fotoğraf Sanatı Dernekleri Birliği Özel Ödülü: Devrim Koç,Plaket
Jüri Özel Ödülü: Ediz Yıldırım, Plaket

Sergileme:
Ahmet R. Tülüce, Ali Rıza Akalın, Aysun Öztürk, Cengizhan Günesen, Deniz Güven, Devrim Koç, Ediz Yıldırım, Erhan Şermet, H.Metin Soner, Hacer Yılmaz, Haluk Sargın, Hüseyin Yıldırım, Kenan Seven, Maruf Şinik, Mehmet Altundağ, Mehmet Dilci, Mehmet İlbaysözü, Murat Çağlayan, Neyzen Cömert, Özer Kanburoğlu, Tamer Dikmenler, Yavuz Sevimli

The British Council Fotoğraf Yarışması 2000 sonuçlarını içeren sergi ve ödül töreni 14 Mart 2001 tarihinde Ankara'da The British Council Art Gallery'de gerçekleştirildi.

- Yalçınlar yarıştırıyor!
Yalçınlar Fotoğrafçılığın 1 yıl süreyle 2 aylık periyotlarla düzenlenen serbest konulu fotoğraf yarışması Nisan ayında da sürüyor. Yarışmanın son katılma tarihi 15 Nisan 2001, sonuç bildirimi 20 Nisan 2001, ödül töreni ise 25 Nisan 2001 tarihinde gerçekleştirilecek.

FOTOGRAF SERGİLERİ

- Sadık DEMİRÖZ' ün Platinium Print fotograf sergisi 10 / 02 - 10 / 03 Tarihleri arasında ARTDİYE Sanat Atölyesi Pinhole sergi salonunda izlenime sunuldu.
Mithatpaşa Cad. 68/7 Kızılay / ANKARA
Tel : 417 65 37
www.artdiye.net

- Altuğ Oymak, "Dost Yüzler" isimli fotoğraf sergisini 15 Şubat 2001 tarihinde Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açtı. Sergiyi aynı zamanda www.altugoymak.cjb.net adresinden de izleyebilirsiniz.

- İsa Çelik, 27 ocak - 16 şubat 2001 tarihleri arasında Fotoğrafevi'nde portrelerinden oluşan bir sergi açtı.

- İbrahim Demirel, sergisini 9 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasında İMKB'de, 12 - 25 Mart tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi kampüsünde, 2-14 Nisan tarihleri arasında ise 9 eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanlığının işbirliği ile İzmir Atatürk Kültür Merkezi'nde açıyor. Bu sergiye ait bir seçkiyi, bu sayımızda, İbrahim Demirel portfolyosunda izleyebilirsiniz.

- Beyoğlu Orhan Veli Şiir Evi'nde Dia Gösterileri
Orhan Veli Şiir Evi her Perşembe saat 19:30 da dia gösterileri düzenliyor.

-Salı Fotoğraf Grubu toplanıyor
Aralarında, Gültekin Çizgen, Aramis Kalay, Cengiz Karlıova, İbrahim Zaman, Engin Ertan, Merih Akoğul, İlyas Göçmen, Metiner Gören, Ahmet Kuzik, Nevzat Yıldıran gibi fotografçıların bulunduğu Salı Fotograf Grubu, her ayın ikinci Salı günü bir araya geldikleri için bu ismi almışlar.

- Pamukbank Fotoğraf Yarışması'nı Ani Çelik Areyan kazandı Yaşadığımız çağı yansıtan fotoğraflardan ödüle değer görülenler Pamukbank Sanat Galerisi'nde "Kazananlar" Sergisinde 12 Şubat'a kadar sergilendi.

-X Hall Sanal Galeri'de İlteriş Sezer Sergisi
İlteriş Tezer'in son sergisi ( http://www.ada.com.tr/x-hall/) adresinde.

- İlk kişisel sergisini açmış olan Canan Özal'ın fotoğrafları (www.altinsafran.com/sergim.htm) adresinden izlenebilir.

-Niepce Retrospektifi Sergisi Fransız Kültür Merkezi'nde
Fransız Edebiyat Ödülü Prix Concourt'un fotoğraf sanatındaki karşılığı olarak kabul edilen Prix Niepce 1995'ten bu yana fotoğrafı icat etmiş olan Nicephane Niepce anısına dağıtılıyor. Bu çerçevede Fransız Kültür Merkezi'ndeki sergi 10 Şubat'a kadar izlenebilir.

- Reha Akçakaya'nın kızılötesi teknikle ürettiği fotoğraflar Ankara um:ag galerisinde. Tarih: 2 Şubat-14 Mart.

- Ara Güler'den usta portreleri, ustalardan seçkin yapıtları, Galerist'te açıldı. Sergide Türk resim sanatının 25 ustasının portreleri ile Çağdaş Türk resminin gelişmesini sağlayan ressamların eserleri yer alıyor.
Ziyaretçi Sayısı:1000755
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram