FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Fotoğrafın 150. Yılı Elif İnan

FOTOĞRAFIN 150 YILLIK GEÇMİŞİ İLK FOTOĞRAFLAR

01s.jpg 

Her şey bir kulübenin çatısındaki güvercin evinin bulanık görüntüsüyle başladı. Dünyada var olan en eski fotoğraf Nicéphore Niépce (emekli ordu subayı) tarafından 1827 yılının bir yaz günü çekildi. Fotoğrafına haliograph (güneş çizimi) adını vermişti. Fotoğrafın yaşı, bu fotoğraftan 12 yıl sonra başlamıştı.

Ocak 1839'da Fransız Bilim Akademisi Louis Jacgues Mande Doguerre'un metal bir plakaya kalıcı bir baskı yöntemi keşfettiğini duyurdu. Daguerre (Niépce'nin son yıllarda birlikte çalıştığı) sekiz saatten fazla olan pozlama süresini 30 dakikanın altına indirdi. Sanatının sergilenmesiyle esrarengiz bir şekilde yürüttüğü çalışmalarını insanlara sundu. Sağ tarafta (daguere'nin) Paris stüdyosundaki fotoğrafladığı, durgun hayat ilk örneğidir.

02s.jpg 

Raporların yayılması ile, İngiliz William Henry Fox Talbot hızlı bir şekilde Kraliyet topluluğuna kendine özgü yöntemini ilan etti. Dört yıl önce Talbot'un laboratuarlarının penceresine doğru çektiği görüntü, şu an bilinen en eski kağıt negatiftir (posta pulu).

03s.jpg 

Notlarına göre çabuk solan fotoğraf, ilk olarak baklava şekilli camları açığa vuracak kadar yeterince belirgindi. Daguerreotype'ın netliğinde olmamasına rağmen, Talbot'un negatif-pozitif yöntemi modern fotoğrafçılığın temelini oluşturmaktadır. 19 Ağustosta Daguerre tekniğini heyecanlı Paris halkına anlattı. Birkaç saat içinde optik dükkanları kendisini fotoğrafçı sanan insanların akınına uğradı. Üç gün sonra bir görgü tanığının yazdıklarına göre "Paris'in bütün meydanlarında bulunan kiliselerin ve sarayların ününe üç ayaklı siyah kutular dikilmişti".


KİLOMETRE TAŞLARI

Bir buçuk asırdır, daguerreotype'tan atılabilenlere kadar buluşçular fotografik işlemi kullanarak dünyayı algılamamızı zenginleştirdiler.

1839as.jpg
 

1839: Daguerre, Fransız hükümetini daguerreotype tekniğinin detaylarını açığa vurmasından hemen sonra yöntemini yaygınlaştırmıştır. Bu 79 sayfalık kılavuz anında ilgi görmüştü.

1839bs.jpg
 

1839: Kanadalı P.G.J. Lotbiniére tarafından resmedilen Atina'da bulunan Propylaea erken daguerreotype'ın tipik bir örneğidir. Binalar en fazla ilgi çeken konulardı. Başka ne poz vermek için 15 dakika bekleyebilirdi ki?

1839crs.jpg 

1839: Cephanelik ve cupola Philadelphia'nın (Central High) yaşayan en eski Amerikan fotoğrafının konusunu oluşturuyordu. Ve bu fotoğrafta, darphane memuru Joseph Saxon tarafından çekilmiştir.

1840ars.jpg
 

1840s: Pozlama süresi yarım dakikaya inmişti. Bu da çıplak modellerin rahat poz vermesini sağlayarak, daguerreotype kullananlara bir ressam kadar rahat fotoğraflamayı sağlamıştı. Bu fotoğraf, ilk Fransız fotoğraf örneklerinden biridir.

1840bs.jpg 

1840: Belki de en eski ay fotoğrafı. New York'lu bir kimya profesörü olan John William Draper tarafından çekilmişti. 1969 Greenwich Kitapevinde gün ışığına çıkarılmıştı.

1840cs.jpg
 

1840: Hippolyte Bayard tarafından fotoğraflanan boğulmuş adam portresi. İlk kağıt üzerine basılan direk pozitif bir fotoğraftı. Ve bu fotoğrafın başarısızlığı Daguerre tarafından hicvedilmiştir.

1840ds.jpg
 

1840: İlk portre lensi (bunun için tasarlanmış konik kameranın içinde bulunan) Viyanalı matematikçi Joseph Max Petzaval tarafından bulunmuştur. Ve yuvarlak fotoğraflar çekilebiliyordu.

1841as.jpg
 

1841: Calotype yöntemini patenti (Yunanca da güzel resim anlamına gelen) W.H. Fox Talbot tarafından alınmıştır. 1845 yılında D.O. Hill ve R. Adamson tarafından çekilen McCandlish'in çocuklarıydı.

1844as.jpg
 

1844: Londra'daki stüdyoda Fransız daguerreotype'ist Antonie François Jean Claudet, arkadaşı Talbot'un portresini kullanarak, ilk arka fonu boyanmış fotoğrafı tanıttı.

1844bs.jpg
 

1844: Talbot, The Pencil of Nature (fotografik tabakalar kitabı) isimli yayınını basmaya başlamıştı. Ve Kraliçe Victoria bunun bir kopyasını satın almıştı.

1845as.jpg 

1845: Paris'te yaşayan, baskı işiyle uğraşan Alman Friedrich von Martens (lensi 150º 'den fazla bir eğride hareket eden) eğri bir düzleme aktaran bir makine keşfetti. Bu fotoğraf, Left Bank'ın Loure müzesinin çatısından Marterns'in bakış açısıyla görünüşüdür. Tüm daguerreotype görüntülerde olduğu gibi, bu görüntüde terstir.

1845bs.jpg
 

1845: İlk photomicrographs'lar (daguerreotype makinenin mikroskopla birleştirilerek ) yayımlandı. Bu kurbağa kan hücresinin büyütülmüş bir fotoğrafıydı.

1846as.jpg
 

1846: İlk tıbbi fotoğrafın örneği, Bostonlu W.T.G. Morton tarafından çekilen, ilk acısız ameliyattan sonra dinlenme anının fotoğrafıydı. Bu ameliyatta ilk defa sülfürik eter anestetik olarak kullanılmıştı.

1846bs.jpg
 

1846: Meksika savaşı sırasında Saltillo'dan gelen bir birleşik devletler tümgenerali ve askerleri (1845-1948). Fotoğraf kullanarak belgelenen ilk savaştır.

1849as.jpg
 

1849: Sir David Brewster, streographs görebilmek için ikiz lens tasarladı.Ve bu alet yüz yılın sonuna kadar popülerliğini korudu.

1853s.jpg
 

1853: G.N. Barnart'ın New York Oswego'daki yanan imalathaneler fotoğrafı, ilk felaket fotoğrafı örneklerinden bir tanesidir. Daha sonra ateşin görüntülerini bir çok reklam fotoğrafında kullanmıştır.

1854as.jpg
 

1854: Daguerreotype'tan daha ucuz olan ambratype (örnek olarak avcı fotoğrafı), koyu fon kullanılarak görüntüyü pozitif yapan bir cam fotoğrafıdır.

  

1854: Fotografik davet kartları olan kartvizit patenti ilk defa Fransa'da alınmıştır. Kartvizit manyaklığı yayılarak dans eden kızlardan, soylulara kadar herkes, bu kartları toplamaya başlamıştır.

1856s.jpg 

1856: İlk defa ferrotype kullanılmaya başlandı. Daha sonra bu işlem tintype olarak adlandırılmıştı. Çok ucuz, hafif, sağlam albüm yapmak için uygun olduğundan ambrotype'den daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1858as.jpg
 

1858: İlk hareket donduran fotoğraf, Thomas Skaife tarafından kendi tasarladığı pistolgraph (tabanca şeklinde) kamerayla çekilmiştir. Bu, Londra'da bir top tarafından fırlatılan merminin fotoğrafıydı.

1858bs.jpg
 

1858: Henry Peac Robinson, beş negatifi bir kağıdın üzerine basarak ilk kompozit fotoğrafı yapmıştır (Shelly'nin şiirinin görsel ifadesidir).

1858cs.jpg
 1858: Fotoğraf albümlerini popülerleştiren İngiliz Francis Frith tarafından kaydedilen Sakkarah Piramitleri. Frith mezarları bazen karanlık oda olarak kullanmaktaydı.
1860s.jpg
 

1860: Boston'un üzerinde 1200 feet yükseklikte bir balondan, James Wallace Black tarafından çekilmiş, ilk Amerikan hava fotoğrafı. Nadar, iki yıl önce Parisin fotoğraflarını çekmişti.

  

1861: Kırmızı, yeşil ve mavi filtrelere doğru fotoğrafladı. Ve sonra fizikçi J.C Maxwell slaytları üzerine koyarak ilk renkli fotoğrafı ortaya çıkardı.

1861bs.jpg
 1861: Sivil savaşın hasarları, birtakım fotoğrafçılar tarafından belgelendi. Ve bunlardan birisi, muharebe alanlarındaki nemli plakalarla ağırlıklı olarak uğraşan grup, Alexander Grander tarafından yönlendirildi.
1865s.jpg
 1865: Lincoln süikasti sanıkları, John Wilkes ve yardakçılarının görüntüsünün kartlara yapıştırılmasıyla tamamlanmış Amerikanın var olan en eski "Aranan adam" portresidir.
1867s.jpg
 

1867: Idaha Shoshone şelaleleri, ilk Amerikan jeolojik araştırmasına dahildir. Fotoğrafçı Timothy yönetici takımını bir üyesidir. Amerikanın jeolojik yönden ilk batı araştırmasını içeren fotoğraftır.

1868as.jpg
 

1868: Amerika'daki en eski aile stüdyosu Mathew Brady'nin 24 yaşındaki David Bachrach tarafından Baltimore'de açıldı.

1868bs.jpg
 

1868: Fransa'daki memleketi Agen'de çektiği fotoğraflar, kodachrome yönteminin temeli olan Louis Ducos, çektiği renkli fotoğraf metodunu test etmek için kullandı.

1868cs.jpg
 

1868: İskoçyadaki Glasgow kenar mahalleleri, Thomas Annan tarafından görüntülendi. Thomas Annan'ın bu zevksiz fotoğrafı Amerika'daki Jacob Riis ve Levis Hine'nınkilerden önce gelir.

1873s.jpg
 

1873: Fotoğrafların basımı için yarım tonlama yöntemi ilk defa Amerika'daki New York grafiği için kullanıldı. Konu Manhattan Steinway meydanıydı.

1880s.jpg
 

1880: Matbaacılar yılbaşı fotoğrafını tatil mesajıyla beraber basarlardı, gönderenin fotoğrafıyla beraber postalamak çok ucuzdu. En eski yılbaşı fotoğraflarından bir tanesidir.

1886s.jpg
 

1886: Peter Henry Emerson'un nilüfer toplarkenki fotoğrafının kopyaları her birinin satışı 25 dolarla 32 dolara kadar değişiyordu. Üzerinde modellik yaptığı doğa ilham kaynağıydı. 1887: çevrilecek

1888s.jpg
 1888: George Eastman (eski bir kamerayla gösterilen) Kodak'ı tanıttı. 25 dolarlık modelin sosyal alandaki ilk belirişi fotoğrafçılığı tanıtmak için herhangi bir olaydan daha etkilidir.
  1890: Yağlı tuvalet sabununu satan bu şık model gibi fotoğraflar reklam afişlerinde resimlerin yerini almaya başladı.
1890bs.jpg
 1890: Bu bir kravat mı, yoksa kamera mı? Bu gizli eşarp kamera bir tutkudur. Başka kameralar gözlüklerin kutuları ve silahların arasında saklanırlar.
1890cs.jpg 1890: Amerika'da gösterilen ilk fotoğraf magazini çok ilgi topladı. Bunun fotoğraf sıralaması Illustrated hapishanesinin görüntülerini içerir.
1892s.jpg
 1892: Bir İngiliz sahili Gorleston'daki canlı fotoğraf eski gizli kameraman olan Paul Martin tarafından görüntülendi.
1895s.jpg
 1895: Würzburg, Bavaria üniversitesinde "Wilhelm röntgeni" karısı Bertha'nın yüzüklü eli çekerek canlı bedenin ilk fotoğrafını üretti.. Böylece X ray ışını bulundu.
1896s.jpg  1896: National Geographic üstsüz Zulu çiftine benzer. Bazı mükemmel özelliklere sahiptir. Ama kan kokusu duyar duymaz korkunç şekilde acımasız olurlar.

Kaynak:
ANNIVERSARY ISSUE LIFE
Ziyaretçi Sayısı:1000969
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram