FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 8    Kaktüs-2
Kaktüs-2 Ali Rıza Akalın
Şu yada bu alanda... İster özel ister resmi. Birey veya küme. Kaynağı yaşadığı toplum olan, beslenmeyen, hedefi insan değerini yüceltmek olmayan organizma (organizasyon) yaşıyor sayılmaz.

"Yaşamak" , "Gelişme" kavramı ile birlikte olduğunda gerçek değerine ulaşır.

Sanat, Sanatçı, Sanat Kurumları; bir yandan toplumunun kültürel ve sanatsal yaşantısına katkıda bulunurken, diğer yandan da sosyal yaşantısındaki gelişmeye liderlik etmek zorundadırlar. Üst yapı kurumu olmanın ölçeklerinden biri de budur.

Ülkemizde yaşanan bir dolu olumsuzluklara karşı durmanın yanı sıra, hayatın her alanında yeni kazanımlar elde etmek için sürdürülen çalışmalarda sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri liderlik yapıyorlar. Sanat Kuruluşları ise kabuklarına çekilmiş içsel yaşantılarını sürdürüyorlar. Zaman zaman sanatçıların bireysel katılımlarını görebiliyoruz., o kadar.

Özellikle, görmenin duymaya karşı var olan üstünlüğü , görsel sanatların sorumluluklarını arttırıyor. Buna karşın "Demokrasi Haftası" kutlamaları (etkinlik) içinde, kadın hakları girişiminde hiçbir fotograf derneğimizin adını (desteğini) göremiyoruz.

Yetmişbeş yıllk "Medeni Kanun" değiştirilip, günün koşullarına ve eşitliğe ulaştırılmak isteniyor. Destek olabilecek tek bir açıklama yok. Bildiğim kadarı ile derneklerimizdeki bayan üyelerin oranı %50. Peki bu doğru ise, bu sessizlik niye?

Hadi dernekler suskun. Ya T.F.D.B. nerede? Toplumda var olduğunu duyurmak için, mutlaka bir fotografsal konu mu beklemeli?

T.F.D.B.'ni sadece yarışmalara destek numarası veren bir kuruluş olmaktan çıkartıp, çıtayı bir kademe yukarı taşımanın zamanıdır diye düşünüyorum.


Kalın Sağlıcakla,

Ali Rıza AKALINZiyaretçi Sayısı:1000620
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram