FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 7    Ciddiyet
Ciddiyet Tacettin Teymur

ŞİİR

Elveda ey derneğim
Artık kalamıyorum

Bir tuhafım bu dönem
Fotoğraf çekemiyorum

Aynı sergi, aynı gösteri
Bir tat alamıyorum
Allah'ım bu nasıl şey?
Ne sergide, ne seminerdeyim

Bir granit kurumdayım
Yetersiz miyim, ben neyim?

Fotoğraf çekemiyorum.

yayinkurulu.jpg

FOTOGRAFYA YAYIN KURULU


TÜRK FOTOĞRAFÇILARINA MÜJDE!!!!


Yıllardır hepimizin bulmakta zorluk çektiği ve her zaman nerede olduklarını merak ettiğimiz nü'leri bulduk. Bunlar toplu halde bir adada yaşıyorlarmış. O yüzden bulamıyormuşuz. Gazetemiz Ciddiyet konuyu araştırıp adreslerini buldu. Nü'leri sabah sporu yaparken fotoğrafladık.

cid1.jpg

 

BURÇLAR

ASLAN BURCU


Tiyatro yeteneği olan aslan burcu fotoğrafçıları gezilerde çok işe yararlar uzun süren gezilerde onlar ortada pandomim yaparken geziye katılanlar sıkılmazlar.

Ayrıntıları pek sevmediği için film yıkama baskı yapma gibi tabî şeyler onu çok sıkar. Bu tip işleri diğer görevlilere yıkar.
Doğuştan liderlik: dernek başkanları bu tipler arasında seçilir. Aslan burcu fotoğrafçılarını kesinlikle muhalefette bırakmamak gerekir. Kendilerinin çok önemli biri olduğuna inandıkları için daha çok öz portre çalışırlar.

Tuttuğunu koparan bir kişiliği vardır.Yarışmalarda mutlaka bir şey koparır Aslan burcu fotoğrafçılara öneriler:öz portre, büyük liderlerin portreleri...

TERAZİ BURCU

Terazi burcu fotoğrafçıları fotoğraf derneği yönetimleri için ideal bir üyedir. Deniz ve huzur ortamlarını bozmak istemedikleri için hiç muhalefet etmezler. Uzlaştırıcıdırlar, çıkan kavgaları hep bunlar yatıştırırlar kavga ayırayım derken dayak yedileri olur, ama önemli olan kavgayı ayırmaktır.

Dengeye çok önem verirler . Fotoğrafları bu yüzden çok dengelidir. Hatta alın bir fotoğrafını ölçün, her şeyi ölçülü bir biçimde yerleşmiştir.

Sosyal hayatı sevdikleri için bütün açılışlarda , kokteyllerde hazır olurlar, yanlarında mutlaka kalabalık bir grup insan olur. İnsanların yanında ne aradığı anlaşılmamıştır. Haksızlığa hiç gelemezler, yarışmalarda süreye en çok itiraz eden bunlardır. Kolayca küserler, bu tiplerin fotoğraflarını eleştirirken küsmesin diye "aman ne güzel olmuş", "sen bir harikasın" falan demek gerekir.

Konuklarını iyi ağırlarlar, istediğiniz zaman evlerine gidip konuk olabilirsiniz hatta varsa stüdyosunu, karanlık odasını kullanabilirsiniz. Bir geziye gittikleri zaman şunu mu çekeyim bunu mu çekeyim derken gezi biter. Bir şey çekemeden dönerler.

Terazi burcu fotoğrafçıları yalnız çalışmayı sevmez, sürekli grup halinde çalışır, gruplar halinde gezerler. Kişisel sergi açması ender rastlanan bir olaydır.

Terazi burcuna çekim önerileri: simetrik şekiller, baskül, bakkal terazileri.

BOĞA BURCU

Sabırlı kararlı insanlar olan boğa burcu fotoğrafçıları sebatkar oldukları için hep aynı filmi kullanırlar. Film yıkama sonuna kadar, saydam gösterilerinin sonuna kadar bekleyebilirler.

Çevreye çabuk uyum gösterirler. Bu yüzden doğa çekimlerine gidildiğinde çoğu zaman oradaki bir ağaç sanıldıkları olur.

Güvenliğe ve tedbire çok önem verdikleri için yabancı bir yerde genellikle arabadan inmeden fotoğraf çekerler. Maddiyata önem verdikleri için hem filmi hem kendisini iyi hesap edip öyle çekerler. Hatta bazen yanlarında hesap makinesi getirip her çektikleri karenin onlara kaça mal olacağını hesaplamaktan fotoğraf çekemezler.

Boğa burcu fotoğrafçılarına çekim önerileri: Başkasından borç film alıp yumurtadan çıkan kuşların fotoğrafı. Kış uykusuna yatmış ayıların uyanma zamanını bekleyip çekilen fotoğraflar. Sadece kırmızı renkli herhangi bir şeyi çekmemeleri önerilir.

YENGEÇ BURCU

Aileye çok düşkün olan yengeç burcu fotoğrafçıları çok uzun bir süre aile fertlerinin fotoğraflarını çeker bundan sıkılınca ancak dışarıya çıkıp başka konular çekebilirler.

Çok duygusaldırlar bu yüzden gün batımı türü romantik fotoğraflar çekerler. Esrarengiz konular ilgisini çok çeker, doğa üstü konuları sevdiği için hayalet fotoğrafı çekmek için epey uğraşırlar.

Gezilerde bunların yanında oturmak gerekir çünkü daima yanlarında yiyecek içecek getirirler. Yengeç burcu fotoğrafçıları kolay anlaşılmaz tiplerdir. Bu yüzden fotoğraflarında neler anlattığı hala uzmanlarca tartışılmaktadır.

Yengeç burcu fotoğraf konuları: Mezarlıkta hayalet portresi, geniş evler.

AKREP BURCU

Çok dikkatli olan akrep burcu fotoğrafçıları tüm kareleri dikkatle çeker hata payı bırakmamaya çalışır. Duygularını çok iyi gizledikleri için onun fotoğraflarını eleştirirken size gülümseyebilir. Ama içten içe kin tutarak en kısa zamanda sizin bir fotoğrafınızı kötüler, Çok iyi analiz gücü vardır, fotoğrafları analize etmeye bir başladı mı o kadar uzatır ki artık etrafındakiler kaçacak delik arar.

Meydan okumaya eğilimlidir, en ufak bir tartışmada {getirin fotoğraflarınızı yanlışların benimkini geçmezse bırakır bu diyarı giderim}diye tehditler savurur ama herhangi bir fotoğrafını yarışma için getirmemiştir. Çok ihtiraslıdır her zaman.

Çok ateşlidir bu yüzden akrep burcu fotoğrafçılarının elinde tuttuğu negatifler yüksek ısıdan çabuk bozulurlar. Film takarken çok zorluk çektikleri için çoğu zaman başkalarına taktırırlar. Akrep burcuna öneriler: Ateş, sıcak dudaklar, zehirli iğne uçları, detay.

YAY BURCU

Yay burcu fotoğrafçıları yöneticileri pek sevmez bu yüzden ilk önce kurs hocalarına karşı çıkarlar ve kursu doğru dürüst bitiremezler.

İki üç kurs grubuna giderek kursu bitirenlere rastlanır. Ağzından çıkan sözler birer ok gibi olduğu için başkasının fotoğraflarını pek güzel eleştirir, ağzından hayırlı bir şey çıkmaz. Epey bir insanı bu şekilde eleştirdiği için diğer insanlar toplanıp yay burcu fotoğrafçılarını orada benzetirler. Çok neşeli insanlardır, yarışmada dereceye girememe onları hiç etkilemez. Detayları hiç sevmediği için hiç detay çalışmazlar, genellikle geniş açı fotoğrafları çekerler, detay isterse onu bir arkadaşına çektirir.

Spora düşkün olduğu için gezileri en seven tiplerdir. Hiç bıkmadan usanmadan dağ boyu gezerler. Her konuya ilgi duyar. Bu yüzden tüm fotoğraflarla ilgili bilgileri alır ama hiç birini tam yapamaz .Elinde bir S/B film olup "yahu bunu nerde yıkatacağım? Bundan renkli fotoğraf çıkar mı?" diyen tipler bunlardır. Herşeyden çok çabuk bıktığı için hiçbir konunun sonunu getiremez. Bu yüzden grup çalışmalarında pek istenmezler. Bir yere bağlanmazlar. Bunlardan yetenekli olanları, derneklerde genellikle iple bağlayıp öyle durdurmaya çalışırlar. İyi bir öğretmen olduğu için derneklerde, kursta sen çok iyisin diye hep bunlara yaptırmaya çalışırlar. Yay burcuna öneriler: Geniş açı manzara dağlar.

OĞLAK BURCU

Çok çalışkan olan oğlak burcu fotoğrafçıları kararlı, disiplinli bir şekilde çok iyi fotoğraf çalışırlar. Her şeyleri iyi düzenler, hatta yapacak iş bulamazlarsa etrafı, insanların kıyafetlerini, başkalarını sergilerini düzenlerler. Azla yetinirler bir filmle 4-5 geziye gittiği olur.

Sorumluluk sahibidir, başkalarının yapmadığı işler, bunlara sen sorumlusun diye yüklenir ses çıkartmadan yüklenirler.

Genellikle düşünceli sessiz ve ciddidirler. Pek konuşmadıkları için derneklerde bunları her zaman yeni başlamış kursiyer sanırlar. Bir sergi açana kadar tüm sıkıntılara katlanır. Bunlarla uğraşırken oğlak burcu fotoğrafçılarına her şeyi yaptırabilirsiniz .Örneğin: bak sergi açacan camları silmen etrafı süpürmen lazım gibi. Endişeli ve karamsardır, yaptığı fotoğraflara bakarak bu da olmamış, neresi kötü oldu diye bakarken, bu özelliklerini bilenler, onlar fotoğraf bastığı zaman yanına gelip, "berbat böyle fotoğraf olur muymuş?" diyerek onu verem ederler. Pek kimseye güvenmedikleri için fotoğraflarını kaç kişiye gösterir yine de kendi beğendiklerini seçerler.

KOVA BURCU

İstemediği bir şeyi yapmaktan ve zorbalıktan nefret ettikleri için karanlık odada yada çekimlerde her şeye karşı çıkar, kendi bildiğini okumaya çalışır, bu yüzden biraz zor öğrenirler. Kova dahiler burcudur. Bu dahi fotoğrafçıların yaptığı fotoğraflar mutlaka bir dehanın ürünüdür, ama ilerde birileri mutlaka onların yaptığı fotoğrafı anlayacaktır.

Felsefeden çok hoşlanır çoğu zaman fotoğraf çekeceğine felsefe yaparlar. Ne yapacağı pek kestirilemez bu tiplerle birlikte grup çalışması yapmak zordur. Grup çalışmasının konusu çocuk ise bunlar gider çatı çeker.

Kendini insanlığa adamıştır. Bir türlü insanlarla ve sorunlarıyla ilgilenmekten portre çekemezler. Hep etraflarında hayranlar görmek ister, bunların fotoğraflarını beğenip hayran olmazsanız dostluk kurmanız zordur. Hiç eleştiriye gelemez bu tiplerden biri, fotoğraf getirip eleştir dediğinde, bir kağıda yazıp daha sonra okuması için eline verin, yoksa yok yere kavga çıkartmanın gereği yok .

Başkalarından farklı olmaya uğraşır, herkes fotoğraf kağıdının düz yüzüne baskı yaparken bunlar ters yüze baskı yapmaya çalışır. Geçmişe çok bağlıdır ilk aldığı makineyi kıyıp satamazlar, epey zaman da yanında gezdirir. Kova burcuna çekim önerileri: ne istersen çek nasılsa anlamayacağız .

BALIK BURCU

Balık burcu fotoğrafçıları çok hassas olurlar, sakın ha onların fotoğraflarına beğenmedik demeyin iki, gözü iki çeşme üç gün ağlarlar. En gizemli kişiler bu burçtan çıkar. Bu tip fotoğrafçılar da çok gizemlidir, ne zaman ne çektikleri bir türlü anlaşılamaz.

Fotoğraf çekmekten çok acı çekerler. İnsanlarla uğraşmaktan fotoğrafla uğraşmaya fırsat bulamazlar. Yaratıcı hayal gücüne sahiptir. Sadece hayal eder ama hayallerinin fotoğrafını çekmeyi düşünmezler. Fotoğraf çekmediği zaman hayallerini anlatır, bunları yakında kitaba dönüştürmesi beklenir. Çabuk kandırılırlar, fotoğraf gezilerinde etraftaki çocuklar bunları kandırarak ellerindeki filmleri, çantalarındaki yiyecekleri alırlar hiç sesleri çıkmaz . İyi niyetli yumuşak insanlardır. Onlardan sizin için yapabilecekleri her türlü angaryayı isteyebilirsiniz. Gezilerde çanta, tripod taşıtıp, model gereken yerlerde model yapabilirsiniz . Konuşması yumuşak ve tatlıdır. Gösterilerde mutlaka açılış konuşması yaparlar ve derneklerde aidatları bu burçta olanlar ister.

Kimse onların tatlı diline dayanamayıp çıkarıp üye aidatlarını verirler. Lüksü severler en iyi makineyi en iyi filmi almaya gayret ederler bunları da herkesin görmesi için ellerinden geleni yaparlar.

Balık burcuna fotoğraf önerileri: Ağlar, balıkçılar, deniz, sümüklü çocuklar

Tacettin Teymur
Ziyaretçi Sayısı:1000770
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram