FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


ÇAĞRILI FOTOĞRAF YARIŞMASININ AMACI ŞİNASİ BARUTÇU

amblem.jpg

ŞİNASİ BARUTÇU,

1906 'da İstanbul' da doğdu. 1920' de RESNE FOTOĞRAFHANESİ 'nin karanlık odasında bir yıl çalıştıktan sonra, İstanbul Muallim Mektebine girdi. 1926' da resim öğretmeni oldu. 1928 yılında Almanya 'ya eğitime gitti ve orada fotoğraf kulüplerine üye oldu. İsveç'te mesleği ile ilgili kurslar gördü. 1932 de yurda dönerek, Gazi Terbiye Enstitüsü'ne grafik ve fotoğraf öğretmeni olarak tayin edildi. Otuz yıl burada çalıştı. 1936 da Olimpiyatları görüntülemek üzere Berlin' e gitti. 1945 de Cilo ve Gelyaşin dağlarının zirvelerine çıkarak geniş bir koleksiyon hazırladı. Aynı yıl "Profesyonel ve Amatörün Foto Dergisi " ni çıkardı. 1947 de Fotoğraf Konuşmaları adlı kitabı yayımladı. 1950 de Ankara da arkadaşlarıyla TAFK (Türkiye Amatör Foto Kulübü ) adıyla Türkiye' nin ilk fotoğraf kulübünü kurdu. 1953 de Amerikan Hükümetinin davetlisi olarak fotoğraf araştırmaları için Amerika''ya gitti. 1954 yılında ""Dia, Film ve Kısa Notlar" adlı kitabı yayımladı. 1955 yılında Adana'da ( 30x40 cm) Türkiye' nin ilk renkli fotoğraf sergisini açtı. 1957 de film seslendirmek üzere tekrar amerika' ya gitti. 1958 de TAFK, FİAP üyesi oldu. 1959 da onun yardımlarıyla Amatör Foto Kulübü-Trabzon kuruldu. 1960 da Erenköy Amatör Foto Kulübü adıyla bir kulüp kuruldu. Sonradan, Erenköy' deki bu kulüp Avrupa yakasına nakledildi, isim ve tüzük değiştirilerek İFAK adını aldı. 1967 senesinde Atatürk Eğitim Enstitüsü Foto Kulübü' nü kurdu ve başkanlığını yaptı. 1970 de emekli oldu. 1972 ve 1978 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışı gezi ve sanat çalışmalarını aralıksız sürdürdü. 1978 de 1927' den itibaren yapmış olduğu sulu boya çalışmalarını sergiledi.

ÇAĞRILI FOTOĞRAF YARIŞMASI AMACI

FOTOGEN ( Fotoğraf Sanatı Derneği ), Türk fotoğrafına pek çok emeği geçmiş Şinasi Barutçu' nun adının saygı ile anılmasını sağlamak, fotoğraf dünyamıza yeni bir heyecan getirebilmek amacıyla bu kupayı düzenlemektedir.

Fotoğraf çalışmalarımızdaki gelişmelere koşut olarak:
- Fotoğrafçıyı tek fotoğraftan çok bütünü düşünmeye yöneltebilmek ve yüksek düzeyde sergi elde edebilmek, kupanın diğer bir amacıdır. Ödüllendirmelerde raslantı payının azaltılması ve sürekli başarılı olanların öne çıkartılması da düşünülmüştür.

Daha önceki çalışmaları göz önünde bulundurularak ve dengeli bir dağılım gözetilerek 12 kişi çağrılır. " Teknik ve Estetik güçlerini, fotoğrafik kişiliklerini yansıtacak 6' şar yapıt yollamaları istenir. Seçici kurulun başarılı buldukları kişiler ertesi yıl yeni adaylar ile beraber tekrar çağırılırlar. Üst üste üç yıl başarılı bulunan sanatçı "Şinasi Barutçu Kupası" nı almaya hak kazanır. Çağırılıp da başarılı olamayanlar, çalışmalarını sürdürdükleri görülürse ileride tekrar çağırılabilirler.

ŞİNASİ BARUTÇU KUPASINI KAZANANLAR

1990 KAMİL FIRAT FETHİ İZAN
1991 TUĞRUL ÇAKAR GÜLÜMSER İŞÇELEBİ
1993 AHMET SABUNCU
1996 ADNAN VELİ KUVANLIK
1997 MÜBECCEL GÜLTÜRK
1998 ALİ BALKI
         ALİ İHSAN GÖKÇEN
1999 CEMİL AĞACIKOĞLU
         ÖZCAN AĞAOĞLU
         ALİ BOROVALI
         ÖZER KANBUROĞLU
         İLKE VERAL
2000 TÜLİN DİZDAROĞLU
Ziyaretçi Sayısı:1000477
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram