FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 6    Ciddiyet
Ciddiyet Tacettin Teymur

BİR SERGİ AÇILIŞI


- Şimdi bu segiyi açarken sergi sahibi arkadaşımızı kutluyor ve bize fotoğrafla yaşattığı yeni özel duygular için teşekkür ediyorum.(Ya fotoğraflar bir şeye benzemiyor ama çıkardılar şuraya mecburen birşeyler söyledik artık...!)
- Bu sergiyi onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. (Lan bu kadar mı söylenir. İnsan biraz över be. Özel duygularmış zaten sen ne anlarsın ki fotoğraftan)
- Hocam bu fotoğrafta sizce ne anlatılmak istenmiş? (Hadi konuş bakalım! Bize yalnızken hava atması kolay!)
- Eeee.. bence burda bir yalnızlık duygusu ve karamsarlık var. Bunu da arkadaşımız çok iyi anlatmış (Yani tam sırasıydı! Kokteyl daha yeni gelmişti işte bir bardak bile içmeden bitti! Ne anlatıyormuş ne bileyim ben!)
- İzninizle arkadaşlar biraz da karşı taraftaki eserlere bakmak istiyorum (Bu taraftaki içecekler yiyecekler bitti biraz da karşıya bakalım)
- Siz fotoğrafları nasıl buldunuz üstat?
- Hepsi çok güzel tabi. (Şimdi sadece çerçeveler güzel diyemeyeceğiz.)
- Tüm fotoğraflar çok güzel sizi kutluyorum ve izin istiyorum. (Kokteyl bitti şimdi diğer serginin kokteyline yetişelim)

FOTOĞRAF TEMEL EĞİTİMİ-


1 Karanlık Oda Teknikleri:
Bu sayımızda karanlık odada negatif filmlerden kart baskı konusunu işleyeceğiz. Kart baskı türleri üçe ayrılır:
1) Manevi Baskı
2) Maddi Baskı
3) Müdahaleli Baskı

1) Manevi Baskı: Karta baskı yapmak için agrandizörde yapılması gereken diyafram ve poz süresinin unutulması halinde inşallah iyi çıkar diye her türlü dua okuyarak yapılan baskı.
2) Maddi Baskı: Filmden karta baskı yapmak için gereken testleri almadan doğrudan agrandizöre büyük kartlarla tahmini süreler vererek doğru poz değerini bulana kadar 7-8 kağıt harcadığı halde hala iyi sonuç alamamanın, bu kadar kart harcama sonucu kişiye verdiği maddi baskının sonucu olan baskıya denir.
3) Müdahaleli Baskı: Yanınızda kurs grubu hocası var. Siz zaten baskıyı iyi biliyorsunuz. Siz çalışırken Hoca: "O öyle olmaz" "Diyaframı yanlış yaptın" "Bu süre çok uzun. Kağıt simsiyah olacak" gibi sözlerle sürekli müdahale ederse bu tip baskıya müdahaleli baskı denir.

İLANLAR

SERGİ ARANIYOR
Kız arkadaşıma hava atmak için "seni bu günlerde fotoğraf sergisine götüreceğim" diye yalan söyledim. Ama etrafte hiç sergi yok. Nolur bir sergi yeri söyleyin yoksa yine boşta kalacağım
AHMET

MODEL ARANIYOR
Herşeyi ne güzel ayarlamıştım. Stüdyo buldum ışıkları ayarladım. Makineyi kurdum, filmitaktım. Model gelmedi! Yaptığım herşey boşa gidecek acil model.
HASAN

ACELE KONU ARANIYOR

Biz bir grup olarak toplandık. Makineler hazır, filmleri aldık yalnızneyi çekeceğimizi bilemedik. Bize konu konusunda yardım edeceklere minnettar kalacağız.
GRUP BOŞ

GRUP ARANIYOR
Çekime gittiğim gruptan biraz ayrılarak daha güzel şeyler çekmek için ormana gitmiştirm ama kayboldum. Çekim grubumu arıyorum Lütfen onları bulun.

Yarışma!

ciddiyet3.jpg  ciddiyet2.jpg  ciddiyet4.jpg

Gazetemiz Ciddityet yeni bir fotoğraf yarışması dalı öneriyor. DOĞAL FOTOĞRAFLAR yarışması. Üstte örneklerini gördüğünüz türden "Doğal" işler yapanlar. Fotoğrafların yarışacağı yarışma türünün tek amacı, insanları doğal hallerinde görüntülemektir. Kolay gelsin.

ciddiyet1.jpg

Tacettin TeymurZiyaretçi Sayısı:1000614
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram