FOTOGRAFYA
 
Editör

Tacettin Teymur

Yayın Kurulu

Tülin Ağca
Özlem Bağcı
Leyla Benli
Müjde Bilgütay
Nejla Demirci
D. Esra Ertürk
Bülent Irkkan
Elif İnan
Nejat Kutup
Fulya Köse
E.Kemal Mert
Murat Selam
Kazım Şahbudak
Aylin Yılmazbayhan


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 6    Editörden
Editörden

MERHABA

Uzun bir aradan sonra, FOTOĞRAFYA'nın merakla beklenen 6. sayısıyla karşınızdayız.

Türkiye'nin ilk sanal fotoğraf dergisi "FOTOĞRAFYA", Uğur OKÇU 'nun çabalarıyla hiç bir ticari kaygı gütmeden, fotoğraf adına güzel işler üretmeyi düşünen gönüllü kişilerden oluşan yeni yayın kurulu ile yayın hayatına devam ediyor. Herşeyin sürekli değiştiği günümüzde, "FOTOĞRAFYA" nın değişime uğraması kaçınılmazdı. Yayın kurulu ile başlayan bu değişiklik, derginin içeriğine yeni eklemelerle devam etti. Bundan sonra da daha iyiyi, güzeli ve evrenseli yakalayabilmek için değişmeye devam edecek. Türk fotoğraf camiasına malolmuş derginiz "Fotoğrafya" nın, sizlerin eleştiri ve katkılarınızla daha da gelişeceğine inanıyoruz.

Yeni yayın kurulu olarak, "Bir kurumda kişiler değişebilir, önemli olan kurumların devamlılığıdır" ilkesiyle yola çıkarken, öncelikle derginin ilk beş sayısını çıkaran eski yayın kuruluna bugüne kadar vermiş oldukları emekleri için teşekkür etmek istiyoruz.

6. sayımızdan itibaren dergimize erişimi kolaylaştırmak amacıyla http://www.fotografya.gen.tr adresini kullanmaya başladık. (Adanet'in sunucusunu kullanmaya devam ettiğimizi ayrıca belirtmek istiyoruz)

Amerika'yı Keşfederken' de Gül EZEN sürekli karşınızda olacak.

Gezgin Fotoğrafçılar köşesinde, çok değerli araştırmacı ve fotoğraf tarihçimiz,  ESFIAP ünvanlı Engin Özendes’in fotoğraf tarihiyle ilgili yazılarını okuyabilirsiniz. 

Uzaklardan bölümünü Amerika'dan bize destek sağlayan Aylin Yılmazbayhan hazırlıyor. Sanat eleştirmeni Veronica VOLKOW'un fotoğraf hakkındaki düşüncelerini okuyabilirsiniz.

Sanat ve Sanat Eğitimi üzerine yazıları ressam ve sanat eğitimcisi sayın Serap Etike hazırlayacak.

Ali Rıza Akalın'ın köşesindeki iki yazıyı da ibretle okuyun.

Bu sayıda arkadaşımız Fulya KÖSE, sayın Özer KAMBUROĞLU ile Söyleşi yaptı.

Türk Exlibris Derneği Başkanı Doç. Hasip PEKTAŞ' ın "Internetteki Tipografi Sorunları ve Görsel Kirlenmeye Karşı Öneriler" yazısı kaynak niteliğinde.

Murat SELAM, Kanarya Adaları'na yaptığı geziyi YOL NOTLARI bölümünde sunuyor.

Sayın Uğur BİLGE 'nin yazdığı Ankara ile ilgili Öyküyü zevkle okurken, eski Ankara fotoğraflarında kentleşmenin ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha göreceksiniz.

Eğitim bölümünü Temel ve İleri Düzey Eğitim olarak ikiye ayırdık. Temel Eğitim Bölümünde Tacettin Teymur'un "Fotoğraf Nedir?" konulu yazısı; İleri Düzey' de ise sayın Osman KARACAN' ın hazırladığı SUALTI FOTOĞRAFÇILIĞI ve Tülin Ağca'nın çevirisini yaptığı IŞIKLA BOYAMA TEKNİĞİ olmak üzere iki farklı konu var.

Platformlar köşesinde her sayımızda fotoğraf dernekleri, grupları ve diğer oluşumlarını tanıtacağız: AFSAD ile başlıyoruz.

Fotoğraf Dünyasından Haberler ve Pano bölümlerinde Şinasi Barutçu Kupası ve Devlet Fotoğraf Sergisi ile ilgii haberleri ve yarışma duyurularını bulabilirsiniz.

Bit Pazarında ise yurtiçinde ve yurtdışında satılan ikinci el fotoğraf makinelerinin fiyatları yer alacak.

CİDDİYET bölümünde fotoğraf üzerine çok ama çok ciddi (!) konular üzerinde yazılar bulacaksınız.

Kitaplıkta Hafiza Kaynarca, Kara Kutu Cep Kitapları ve Aramis KALAY'ın albümünü çok güzel bir yazıyla sizlere tanıtıyor

Bir Ülke Bir Fotoğrafçı bölümü bu sayıda getirdiğimiz önemli bir yenilik . Her sayıda farklı bir fotoğrafçıyı sizlere tanıtacağımız bu köşenin ilk konuğu Amerikalı Franke Rodriguez.

Portfolyolar bölümünde üç değerli fotoğraf sanatçımızın portfolyosu yer alıyor.Aramis KALAY, İlteriş TEZER, Ersin ALOK .

Her sayıda; Yayın kurulumuzdaki arkadaşlarımızdan biri, fotoğrafın Suyunu! Çıkarıyor.

Yeni umutlar da bizim çok önem verdiğimiz bir işlevi üstlenen yeni bölümlerimizden biri. Burada çalışmalarını başarılı bulduğumuz ve fotoğraf dünyasına tanıtmak istediğimiz kişileri bulacaksınız. 6. sayımızda Ayfer Aytaç ve Nureddin Özdener fotoğraflarıyla bu köşede yerini almış durumda.

Bu sayıdan itibaren Fotoğrafya, internet ortamında yayınlanan bir derginin evrensel olması gerektiği düşüncesiyle, İngilizce olarak da yayımlanmaya başlayacak.

Derginin çıkartılmasına yazı, fotoğraf ve her türlü yardımda bulunan kişi, kuruluş ve kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz.

Gelecek sayılar için eleştiri ve katkılarınızı bekliyoruz.

Hoşçakalın, dostçakalın
Tacettin Teymur
Editör
Ziyaretçi Sayısı:1000800
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram