Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır






Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Kitap (Aldı Gözüm Seyreyledi) Osman Ürper

dursun1.jpgTürkiye de Fotograf ve dernekler dense ilk akla gelen isimlerden birisi de Dursun Ali Sarikoç'tur. 25 yili asan fotograf yasaminda Türk fotografina büyük emegi geçen Sarikoç bir baska büyük emegini kitap haline getirdi. Al Gözüm Seyreyle"Karadeniz'den" ismini verdigi kitap onun üç büyük tutkusu olan Doga , Karadeniz ve Fotografin bir kesisme noktasidir.

95 sayfada 120'nin üzerinde fotograf. Ülkemizin üst sinirlarini olusturan Karadeniz bölgesinin Bolu'dan Artvin'e degin süren onlarca seyahatin, binlerce kilometrenin, günler hatta yillar süren emegin belgesi ve öyküsü. dursun2.jpg

Kitabin sayfalarini çevirdiginizde Çamlihemsin selalesiyle çagliyor, Yedigöllerin karli ve sessiz dinginliginde dinleniyorsunuz.

Bir renk paleti olup bir yesile bir kirmiziya boyuyorsunuz Borçka'daki Karagölde. Ovit daginin eteklerinde çiçek kokularini burnunuzda hissedip, zirvesindeki karla üsüyorsunuz. Sarp kayaliklara kurulmus kalede bayrak olup, asagiya el salliyorsunuz güvenle.

Yaylalardan geçerek zirvelere çikiyor, bulutlara kavusuyorsunuz. Bir sis olup çöküyorsunuz daglarin üstüne.

Bir su zerrecigi olup derelerden siril siril akip gidiyorsunuz. Bir kelebek olup çiçegin dalina konuyorsunuz. 

Bir marti olup uçuyorsunuz adanin üstünde Sinop'ta ya da Akçakoca'nin mavi sularina ag atip umut bekliyorsunuz.

dursun3.jpgEski bir kemer köprüye çikip düsünüyorsunuz altindan ne sular geçmis diye. dursun4.jpg

Karadenizin zengin bitki örtüsü ormanlari, agaçlari, dagdaki çiçekleri ile, hirçin denizi, yalçin kayaliklari ile, üzerine sis çökmüs tepeleri ile, zirvesi karli daglari ile, sizlere uzaktan hirçin ve sert gelen ama taniyinca dünyanin en tatli insanlari diye düsüneceginiz dogasi ile özdeslesmis insaniyla ayri bir yasam sevinci verir.

Hele birde misir ekmegini, hamsili pilavini, yayla peynirini, tereyagini, mihlamayi ve sütlaci tattiysa damaginiz... 

Karadeniz artik sizde de bir tutku ve aliskanliktir. Yesil sevdaya sizde kapilmissiniz demektir.

Kitapta eksik kalmis tek tat Karadenizin zengin özelliklere sahip kendine özgü insani pek fazla islenmemis. Kimbilir onuda baska bir kitapta ya da çalismada isleyecektir. Gözüne saglik Dursun usta deyip kitaptaki önsözü yazan Hasip Pektas'in çagrisini yineliyoruz: "Iste size bir çesme. Suyu "Sarikoç" yaylalarindan geliyor. Bir özveridir onunki, bir tutkudur. Karadeniz tutkunlarinin bulusmasidir bu çesmenin basi. Hadi toplanin buraya. Kana kana içmeye hazirlanin bu güzellikleri."




Ziyaretçi Sayısı:1000580
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram