Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 2    Negatifadam
Negatifadam Orhan Cem Çetin

foto2.jpg

FOTOĞRAFÇI TÜRLERİ

ÇOKCEPLER

Sevgili dostlar;

Ülkemizde yaşayan fotografçı türlerini tanıtmaya devam ediyoruz. Yalnız, "Ülkemize özgü" demeyişime dikkat çekmek istiyorum. Zira, bu defa satırlarıma konu olan tür göçmen bir türdür ve onunla dünyanın herhangi bir yerinde, en beklenmedik anda, örneğin gizli sevgilinizle Şubat ayynda Kıbrıs sahillerinde üstsüz güneşlenirken karşılaşabilirsiniz. Çokcepler, bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi Keçeyelekler türü ile akrabadır. Ancak farkları benzerliklerinden çoktur. Örneğin, keçeyelekler genellikle taşıt trafiğine kapalı oldukları halde, bir çokcebi henüz durmamış bir otomobilden, motordan, helikopterden vs. dışarı (veya içeri) atlarken görebilirsiniz. Çokcepler de, tahmin edilebileceği üzere keçeyelekler gibi yelekli bir türdür. Ancak çokceplerin sırtındaki yelek keçeyeleklerinkinin aksine, istendiğinde çıkartılabilir ve genellikle en kalınından branda bezinden yapılmıştır. Bu yelek aslında sırta giyilen bir çantadır. Söz konusu çant -pardon yeleğin üzerinde, türe adını veren sayısız cep yer alır. Bazı ileri vakalarda, bu irili ufaklı ceplerin pantalona, eldivene, hatta ayakkabılara kadar sirayet ettiği görülmüştür. Az yukaryda "sayısız" sözcüğünü abartı için kullandığımız sanılmasın; bir çokcebin kendisi bile zaman zaman yeleğinde daha önce farketmediği yeni cepler bulabilmektedir. Bu buluşun olgun bir çokcebi ne kadar mutlu ettiğini bilmem söylemeye gerek var mı? Cep miktarı hakkında daha iyi fikir verebilmek için, şunu da ekleyelim: ortalama bir çokcep yeleğinin imali için kullanılan kumaş parçaları yan yana eklendiğinde, bir futbol sahasını örtebilmekte, böylece çok daha hayırlı bir iş yapabilmektedir. Lütfen bu cümleyi kayıtlardan çıkartın.

Evet, ne diyorduk? Tabii, bir de bu ceplerin içleri var. Keçeyeleklerden söz ettiğimiz bir önceki yazımızda, ceplerinin kullanılmamaktan dumura uğradığını ve zor farkedilecek kadar küçüldüklerini belirtmiştik. Bir çokcep ise yeleğinin ceplerine en az iki farklı 35 mm fotograf makinesi sistemini, 1 yıl yetecek kadar filmini, yedek filmlerini, geçen yıldan unuttuğu yedek filmlerini, en az 100 makara pozlanmış ancak ceplerde unutulmuş/kaybolmuş filmi, pijama, diş fırçası ve çalar saatini, en az yirmi farklı tükenmez kalemini, yarım kilo beyaz leblebisini, fotograf çekerken kadrajına girdiği için tanışmak zorunda kaldığı ve çektiği fotografın bir kopyasını vallahi yollayacağına söz verdiği 1500 kişinin sigara paketlerine, otobüs biletlerine vs. yazılmış adreslerini, ve çok sayıda diğer ıvır zıvırı gelişmiş cepleri sayesinde her an yanında taşıyabildiği için haklı olarak kendisiyle gurur duyar.

Çokcepler, gelişme süreçleri içinde yelekleri yavaş yavaş ağırlaştığından, zamanla kendilerinin pek farkında olmadığı müthiş bir bel ve bacak kuvvetine sahip olurlar. Bu kuvvet öncelikle, bir çelik dolap ağırlığına ulaşan yeleği taşıyabilmek için elzemdir. Ancak, sırtından yeleği çıkan bir çokcebin kendisi de kontroldan çıkabilir. Istanbul'da, kalabalık bir şehir hatları vapurundan hızla iskeleye atlarken yeleği her nasılsa sırtından fırlayan yaşlı bir çokcebin, kendisini dehşetle izleyen gözlerin önünde tam 30 metre yüksekliğe sıçrayarak iskele binasının damına düşüşü belleklerimizde tazeliğini korumaktadır. Hatırlarsanız, yelekle birlikte denizin dibini boylayan malzemenin dökümü hiçbir zaman sağlıklı olarak yapılamamıştı. Nitekim, bir çokcebi bekleyen en büyük tehlike de denize düşmektir. Çünkü, görünüşleri çok benzese de, can yeleği takmış bir kişi ile bir çokcebi ayıran temel özellik, su üzerinde kalabilme yeteneğidir.

İşte böyle sayın okuyucular. Sıra yavaş yavaş hiçbir şeyi beğenmeyen ve bir büyüğümün dediği gibi "Cehenneme atsalar 'Odunlar yaş!' diye şikayet eden" kendi türüme, yani Negatifadamlar'a geldiğinden, fotografçı türlerini anlatmaya burada son veriyorum.

Bir sonraki yazımda bakalım hangi konuda görüşmek üzere.

Negatifadam
Orhan Cem Çetin
Ziyaretçi Sayısı:1000641
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram