Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 2    Kitaplık
Kitaplık Şeyda Aytem

Camera Lucida - Fotoğraf Üzerine Düşünceler

Türkçesi, Reha.Akçakaya ; Yayın Yönetmenleri, Kaan Çaydamlı, Çetin San. İstanbul : Altıkırkbeş Yayınları, 1996. 2. basım. 111 sayfa

Roland Barthes
(12 Kasım 1915, Cherbourg- 26 Mayıs 1980, Paris)

Göstergebilime büyük katkılar yapan Fransız aydın ve eleştirmen. Yapısalcılık, göstergebilim ve psikanalizin etkilerini birleştiren, kendine özgü bir edebiyat eleştirisi gelistirmistir.

kitap.jpgParis Üniversitesinde öğrenim gördü. Sonradan birkaç kez tekrarlayacak tüberkülozu yüzünden öğrenimini aralıklarla sürdürdü.

1952-1959 arasında Bilimsel Arastırmalar Uluslararası Merkezin' de (CNRS) çal ıştı. Çeşitli dönemlerde Macaristan, Romanya, Mısır gibi ülkelerde ders verdi. 1959' da kısa bir süre konferanslar vermek üzere İstanbul' a geldi. 1976' da College de France ta edebiyat göstergebilimi alanında ilk kürsü başkanı oldu.

Yeni roman anlayışının kuramsal temellerinin atılmasında önemli rol oynadı. 1960 larda Yapısalcılığın Fransız aydın çevrelerinin gündemine girmesiyle geleneksel anlayışı savunan üniversite çevrelerinin sert eleştirilerine hedef oldu. Bir otomobil kazasında yaralanarak öldü.

" Çağımızın en büyük yazarlarından biri olan Roland Barthes Camera Lucida yi (La Chambre Claire) tamamladıktan kısa bir süre sonra öldü. En bireysel ve kurgusal yapıtı sayılan Camera Lucida da fotografın ne olduğu sorusuna yanıt ararken, fotograf ile ölüm (belki de yaklaşmakta olan kendi ölümü) arasındaki ilişkiyi de ortaya çıkarmıştır Barthes. Yalnızca yazının değil, fotografin da başyapıtlarından biri olan Camera Lucida nın yurdumuzdaki fotograf tartışmalarına yeni bir boyut kazandıracağını umuyorum."
Reha Akçakaya 1992

" Uzun zaman önce bir gün, Napolyon' un küçük kardeşi Jerome 'un 1852 de çekilmiş bir fotografı elime geçti. Ve bu güne dek hiç dindiremediğim bir şaşkınlıkla sunu fark etmiştim o zaman : "Ben imparatora bakan gözlere bakıyorum." Ancak hiç kimse paylasır ve anlar görünmediğinden (yasam bu küçük yalnızlık darbelerinden oluşur), unutmuştum bunu. Fotografa olan ilgim sonraları daha kültürel bir yöne döndü. fotografı sinema' ya karşı sevdiğime karar vermiştim ; ancak yinede bu ikisini tam anlamıyla birbirinden ayıramıyordum. Bu soru giderek daha ısrarlı hale geliyordu. "varlıkbilimsel" bir tutkuya kapılmıştım : ne pahasına olursa olsun fotografın kendi içinde ne olduğunu, görüntüler topluluğunda hangi temel özelliklere ayrıldığını öğrenmek istiyorum."

Kitap yukarıda geçen bölümle "fotografın özelliği" ile başlıyor. iki bölümden oluşmakta olan Camera Lucida da 26 fotografçının 100 e yakın fotografı yeralmaktadır. Örneğin : Nadar, Niepce, Sander, Gardner, Klein, Van der Zee. " Sınırlandırılamayan fonograf " la devam ediyor ; fotografın ne olduğuna yanıt arıyor. Fotografa ilgi duyan herkesin kendinden birşeyler bulabileceği ve yeni anlamlara ulaşabileceği, keyifle okunacak bir başyapıt.
Ziyaretçi Sayısı:1000653
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram