Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 2    İntermizah
İntermizah M.Reşat Sümerkan
Dünyada ilk kez bir yüzey üzerine görüntü düsürüp sabitlemeyi basaran ve ilk fotografçi olarak tarihe geçen Joseph Nicephore Niepce'in günlügü bulundu. Fransanin Dijon kentinde eski bir atölyenin raflarinda tesadüfen bulunan günlükte, büyük bulusun nasil gerçeklestigi gün gün gözler önüne seriliyor. Günlügü okuyan fotograf çevreleriyle sanat tarihçileri, bu belgelerin fotograf sanati tarihine büyük katkisinin oldugu ve eksik taslari yerine oturttugu görüsünde birlesiyorlar. Internet'in en net görüntülü dergisi olan fotografya, bu günlügün önemli satir baslarini sizler için Türkçelestirdi:

18 Nisan 1826. Bugün karsimizdaki eve birileri tasindi galiba. Sokak esyadan geçilmiyor. Sanirim komsularimiz bayagi zengin bir aile.

20 Nisan 1826 Yeni komsularimizin bir kizlari var ki üf, üf. Ama benim gibi birine yüz verecegini sanmiyorum.

21 Nisan 1826 Kizi arastiriyorum. Arkadaslara da sözünü ettim kimse tanimiyor.

24 Nisan 1826 Adini ögrendim: Sylviya.. Artik onu görmeden duramiyorum.

2 Mayis 1826 Hava bu günlerde bayagi ilik. Bahar kendini hissettiriyor. Sylviya bu sabah bahçede minik bir sortla jimnastik yapti. Onu seyrederken ise geç kaldim.

5 Mayis 1826 Bu kiz beni öldürecek. Simdi de dekolte giysi ile bahçe de günesleniyor. Arkadaslara anlatiyorum inanmiyorlar.

6 Mayis 1826 Resmini çizmeye çalistim ama olmadi. Hiç benzemedi. Ne yapsam da onu bir kagida resmetsem. Öyle bir icat olsa ki, insanlar, yüzler aynen kagida geçse. Memlekette ise yarar icatlarla ugrasan yok ki..

8 Mayis 1826 Ögle üzeri Daguerre ugradi. Bir kitapta okumus. Gümüs metali Isigi görünce karariyormus. Aklima bir seyler geliyor ama emin olamiyorum.

10 Mayis 1826 Önünde mercek bulunan, isik da geçirmeyen bir kutu icad ettim. Daguerre bunun Camera Obscura oldugunu söyledi. Güya bunu benden baska herkes biliyormus.

11 Mayis 1826 Bu gün deney günümdü. Mutfaktan gümüs tepsiyi yürüttüm ve bir güzel parlattim. Camera obscura'ma yerlestirdim. Gizlice Sylviya'ya yönelterek mercegin kapagini açtim. Ilk deneme birbuçuk, sonraki ise üç saatlik süreydi. Ama nafile. Hiç bir iz çikmadi. Sylviya da kalkip eve girdi.

14 Mayis 1826 Okudugum kitaplar yumurta akini öneriyor. Tepsiye alti yumurta kirdim. Hizmetçi bana güldü. Hollanda peyniri eklersem daha da güzel olacagini söyledi.

21 Mayis 1826 Yasasin! Bu gün kahvalti masamin görüntüsü tepsi de belirdi. Siseler, tabaklar harikaydi. Hizmetçi Carmina'ya gösterdim. Çok sasirdi. Ona el hareketi yaptim. Yarin Sylviya söyle iki saat kipirdamadan güneslense tamamdir. Bekle Sylviya, geliyorum anam...

24 Mayis 1826 Bu sabah hava nefisti. Sylviya böyle günlerde hep güneslenirdi. Ama onu erkende bir arabaya bindirdiler ve sanirim çok uzaklara bir yere gönderdiler. Ne Obscura bahtim varmis. Icadimi kirdim. Üzerinde görüntü olusan tepsiyi de Daguerre'e verdim.

30 Mayis 1826 Bu gün kendime bir keman aldim. Keman ögrenicem.

FOTOFILOZOFI

 • "Fotografçi eline, beline, deklansörüne hakim kisidir." Tarik Bin Muttalip
 • "Fotograf makinesi, konu ile göz arasina ustaca yerlestirilmis bir kaç yassi cam parçasi, biraz çelik ve aliminyum ile azicik plastikten ibarettir." Edison
 • "Her fotografçi önünden vinlayan kursunun önden görüsünü çekebilir ama tab edemez.." Robert Capa
 • "Fotografçi, ölüyü bile ölümsüz kilan benzersiz bir sanatçidir." Agatha Christe
 • "Net edilmis bir objektif önünde herkes esittir." Kont Vinchester
 • "Nü fotograflarindaki bazi gümüs molekülleri, kuskusuz digerlerinden daha sanslidir." Tao
 • "Bir kadinin son pozu menapozdur" Freud
 • "Bana birkaç pozluk film verin, dünyayi yerinden oynatayim." Archimedes
 • "Gümüs iyonlarini en iyi karartana usta fotografçi derler.". Madam Curie
 • "Güzel bir olayi tek bir deklansör darbesiyle sonlamaya gönlün el vermiyorsa motorlu çalis." Daimler Benz
 • "Fotograf, ilk notasi deklansör sesiyle baslayan senfonidir." Herbert Von Karajan
 • ..."Sedir agacindan bir gemi yap ve ona cümle bitkilerden bire örnek ve hayvanlardan birer çift ve aileni ve inananlari yerlestir. Bi de fotografçi eklemeyi unutma.." Eski Ahid, Bab 18Ziyaretçi Sayısı:1000657
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram