Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Ankara'da İlk Fotoğraf Kemal Bağlum

FOTOGRAFIN ADI KILIK IDI

Rafet Fincancioglu fotograflarla ilgili bir olayi da söyle anlatiyordu. Bundan 70 yil önceydi. Fotograf Ankaralilar tarafindan bilinmezdi. Ankara'nin sayili zenginlerinden Siyit (Seyit) Efendi oglunun dügünü için büyük bir ziyafet hazirlamisti. (yil 1915) Siyit Efendi' nin evi de, Hacibayram semtinde Emniyet 2. Sube Müdürlügü eski binasinin yanindaki sokakta büyük bahçe içinde idi. Siyit Efendi bana :

-"Bak oglum hatirli misafirleri sen karsilayacaksin ve su salona alacaksin" talimatini verdi. O dönemlerde büyüklerin verdigi emirler harfiyen yerine getirildiginden, ben de isi ciddiye almistim. Davetliler arasinda devrin ulemasi, haci ve hocalari, memurlar ile zenginler vardi. Ben gelenlerden bu kalitede olanlari özel salona buyur ediyordum. Bu sirada Ankara' nin sayili müderrislerinden Beynamli Müderris haci Mustafa Efendi geldi. Önüne düsüp bu özel salona götürdüm. Kendisini herkes tanirdi Içeri girince sedirdeki bas kösede kendisine yer verildi. Bu salonda Ankara Müftüsü Rifat Hoca vardi. Müderris haci Mustafa Efendi tam oturmustu ki, sert bir sesle beni çagirdi Gerçekten korkmustum. Zira çagiran Beynamli Hoca idi. Bana hitaben :

-"Bana Siyit Efendiyi bul" dedi. Hocanin emrine uyarak kosar adim Siyit Efendi' nin yanina geldim.

-"Hoca Mustafa Efendi seni istiyor." diyebildim. Siyit Efendi de sasirmisti heyecanimdan. Kosarak özel odaya geldi ve ; "Bir emriniz mi var Hocam" diye, bir soru sordu. Hoca Mustafa Efendi parmagi ile karsi duvarda bulunan resmi göstererek ;

-"Bu ne" diye sert bir sesle Siyit Efendiyi azarladi. Siyit Efendi de basini çevirip resmi görünce ;

-"Bu benim kiligim" dedi. Hoca' nin

-"Nereden aldin?" sorusuna da su yaniti verdi :

-"Istanbul' a gitmistim. Cadde-i Kebir' de (Beyoglu-Istiklal Caddesi) dolasirken bu kiligi gördüm. Dükkana girdim. Bu nedir diye sorunca bana "resim" dediler. Istersem benim de böyle bir kiligim olabilecegini söylediler. Içeri girdim, beni bir sandalyenin üstüne oturttular. Biraz sonra elime küçük bir kilik verdiler. Bir ayna istedim. Bir aynaya bir de kiligima baktim. Birbirlerinin aynisi idi. Bunun üzerine camdaki kadar büyük kilik istedim. Bana yarin gel al dediler. Hakikaten ertesi gün gittigimde büyük kiligim hazir idi. Iste bu kilik o günün hatirasi."

Bu sirada duvarda asili duran resim oradakilerin de dikkatini çekmis olacak ki, herkes fotografa bakiyordu.

Beynamli Müderris Hoca Mustafa Efendi, büyük bir hisimla Siyit Efendiye, -"Kaldir onu oradan" emrini verdi. Ve sunlari ekledi :

-"kilik olan yerde namaz kilinmaz. Bu resmi bir daha görmeyeyim." tembihinde bulundu. O olaydan sonra Siyit Efendi resmi duvara asti mi asmadi mi bilmiyorum. Ancak resim bu emir üzerine yerinden derhal kaldirildi.

Hatirli misafirlerin bulundugu salonun karsisinda yer alan salonda gençler bir taraftan saz çalip sarki söylüyorlar bir taraftan da, içki içiyorlardi.Beynamli Hoca buna da karsi çikti Kapinin kapatilmasi emrini verdi. Herhalde daha önceki olayi da uygun bulmamisolsa gerek, Börekçizade Müftü Rifat Hoca' dan ilk tepki geldi. Rifat Hoca :

-"Bunda ne zarar var. Kulaklarimiz güzel bir ses dinliyor" demesi üzerine Mustafa Efendi :

-"Içeriden raki kokusu da geliyor" cevabini verdi. Rifat Hoca :

-"Nihayet bir koku. Ister raki ister gül kokusu olsun. Biz içmiyoruz ya" deyince, Mustafa Hoca bu çikisa çok kizdi ve,

-"Senden bunu beklemezdim" diyerek salonu terk etti.

 

Kaynak: 5000 Yilda Nereden Nereye Ankara. Kemal Baglum.
Ziyaretçi Sayısı:1000739
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram