Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


13. İstanbul Fotoğraf Günleri

Yazin bitisi ile sanatin her dalinda bir heyecan ve hareketlilik yasaniyor. Festivallerin biri biterken digeri baslamakta. Bieaneller, fuarlar, sanatseverlere yepyeni isimleri ve çalismalarini sunuyor. Bu canlilik gerçekten mutluluk verici. Fotograf sanati da seçkin yapitlarin sunulacagi IFSAK 13. Istanbul Fotograf Günleri ile 31 Ekim 1997 tarihinden itibaren izleyicilerin karsisina çikmaya hazirlaniyor. Kasim ayina yayilan bir program dahilinde 10 sergi, 5 dia gösterisi, 2 fotograf yarismasi ve bir de panel gerçeklestirilecek.

Fotograf sanatinin ülkemizdeki bu önemli organizasyonunun da bu yil neler var bir bakalim isterseniz. 13. Istanbul Fotograf günleri 31 Ekim 1997 tarihinde Alman Kültür Merkezi ile beraber gerçeklestirilen " Alman Reklam Fotografçilari 1925-1988 " sergisi ile Mimar Sinan Üniversitesi Osman Hamdi Bey sergi salonunda açilacak. Yurt disindan bir baska konuk da ünlü Slovakya'li fotograf sanatçisi Karol Kallay, Emlakbank Tünel Sanat Galerisi sanatçinin yapitlarina ev sahipligi yapacak. sanatçinin kendisinin de katilacagi sergi açilisi 3 Kasim 1997 günü yapilacak. Izmir Fotograf Sanatçilari Dernegi (IFOD) " Uzak, Yakin " isimli sergisini 1 Kasim tarihinden baslayarak Tarik Zafer Tunaya Kültür Merkezi Sergi Salonunda Istanbullu izleyicilerin karsisina çikiyor Ankarali fotograf sanatçisi Ibrahim Göger basarili çalismalarini " Giyabinda Fotograflar " adini verdigi fotograf sergisi ile Basin Müzesinde 5 Kasim dan baslayarak sunacak. IFSAK çatisi altinda çalismalarini sürdüren " Ilteris Tezer Atölyesi " ve " Doga fotografçilari Grubu " Beyoglu Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde ortak bir sergi açacaklar. " Bir yakadan, diger yaka' ya " ve " Su " baslikli bu çalismalar 13 Kasim tarihinden baslayarak izlenebilir. Ankarali bir baska sanatçi Mehmet Aslan Güven Polaroid çalismalariyla katiliyor. " Gelecekteki peyzaj " isimli sergisi ile degisik bir teknik sunacak bizlere. 17 Kasim dan baslayarak izleyebilirsiniz. 18 ve 19 Kasim Taksim Sanat galerisinde arka arkaya iki sergi açilacak. IIki Cemil Agacikoglu' nun sinema diline göndermeler yaptigi siyah-beyaz çalismalari " Bir Günde " , Ikincisi ise yine siyah-beyaz çalismalari ile tanidigimiz Özer Kamburoglu' nun renkli baskilarindanolusan " Detaylar " isimli sergileri ile beklenmekte. 9 Kasim Pazar günü ne fotograflarin, ne de sahiplerinin belli oldugu bir sergi açilacak. Fotografsever herkes bu sergiye diledigi bir fotografini getirecek ve sergi o gün o mekanda olusuverecek. Yer ITÜ Taskisla binasi, serginin adi üstünde " Fotografinla Gel ".

Gösteri bölümüne baktigimizda ; 6 Kasim günü Bünyat Dinç ve " Portfolyo " sunu görüyoruz. Türkiye ve Kapadokya ile ilgili albümler için yillarca Anadolu' yu karis karis gezen Dinç' in arsivinden nefis bir seçki izleyecegiz. 13 Kasim da Merih Akogul ile beraber olacagiz. Yayinlanmis iki siir kitabi bulunan Akogul, heykel sanatçilari Rasim Konyar ve Akin Yildirim' in çalismalarina ve eserlerine getirdigi fotografik yorumlarini " Dönüsümler " baslikli gösterisiyle bizlere sunacak. 20 Kasim aksami Nusret Nurdan Eren' in " Yansimalardaki Yedigöller " isimli gösterisini izleyecegiz. Kili kirk yaran bir sanatçi olan Eren on yili asan bir emegin ürünü olan fotograflardan olusan bu gösteriyi ilk kez sunacak ve izleyenleri büyüleyecek. Kamil Firat bize bir öykü anlatacak. Çogumuzun varligini ve islevini hiç bilmedigimiz bir nesnenin ve onu var edenlerin, " Pervanenin Öyküsü " Firat ' in gösterisi 24 Kasim da izlenebilir. Fotograf Sanati Kurumu (FSK) bu yilin konukkurulusu. Ankara' da basarili ve üretken bir tempo ile çalismalarini sürdüren üyelerinin toplu gösterilerinden olusan bir program 22 Kasim günü sunulacak.

8 Kasim günkü panelin yöneticisi Merih Akogul, konuklari ise Bedri Baykam, Orhan Cem Çetin, Mehmet Ergüven, Cengiz Özakinci. Panelin temasi " Fotograf ", " Gerçek " ve " Ötesi " Italyan Kültür Merkezindeki panel her bakimdan ilginç olacaga benziyor.

Iki de yarisma yer aliyor Istanbul Fotograf Günlerinde. 7. Foto maraton bir fotograf makinesi olan herkesin katilabilecegi bir yarisma. 2. Dia Gösterisi yarismasi ise biraz daha " agir " fotografçilar için.

Görüldügü gibi IFSAK oldukça yogun ve nitelikli bir program sunuyor izleyicilere. Kasim ayinda herkesin fotografa doymasi gerekir, zira Kasim ayi fotograf ayi.
Ziyaretçi Sayısı:1000694
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram