Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Balıkesir Fotoğraf Müzesi Osman Ürper
Fırtınalarla dolu bir sezonu bitirmiş bulunuyoruz. Geriye dönüpte baktığımızda iz bırakan çeşitli olayları yaşadık. İstanbul Saydam Günleri, İFSAK Fotoğraf Günleri, Bursa Fotoğraf Günleri, Balıkesir Fotoğraf Şenliği, İnter Kamera Fuarı, AFSAD 20.Yıl Etkinlikleri, Devlet Fotoğraf Yarışması "olaylı", ardından başka bir sergide yine fotoğraf indirilmeye çalışılması. Sergi, saydam gösterisi, söyleşi gibi bir çok etkinliği Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde izledik. Kimi zaman sevindik, kimi zaman hiddetlendik kimi zaman tartıştık.

Bunların yanısıra, çok önemli bir girişim var ki ayakta alkışlamak yetmez, destek olmak ta gerekir. Balıkesir'de üç yıldır fotoğraf şenliği düzenleyen Altuğ Oymak, Ahmet Esmer ve Fikri Soylu (Grup BASAF) ülkemizin çok önemli bir eksikliği olan Fotoğraf Müzesi'nin ilk ışığını yaktılar. Bu ülkemiz fotoğrafı için son derece önemlidir. Kendilerinin fotoğrafın gönüllü neferleri olarak gören ve gönüllü olarak yürüttükleri çabaların sonucunda Balıkesir'de bulunan Kuvva-yi Milliye Müzesi'nin bir bölümünü "Fotoğraf Makineleri ve Malzemeleri Müzesi" olarak Türk Fotoğrafı'na armağan ettiler. Müze 6 Eylül 1996 tarihinde ziyarete açıldı.

muze.jpg

Müzeye duyarlılık gösteren Ömer Gemici, İbrahim Zaman, Nafiz Behçet Yüksel, Vedat Osmanoğlu, Tolga Şayakçı, Hamit Kars, Dursun Ali Sarıkoç, Köksal Besler, Ali Değer, Taner Özek tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerini bağışlamışlardır. Alberto Modiano da ülkemizin ilk müslüman fotoğraf stüdyosu olan FOTO RESNA'ya ait kartpostalları vererek, Fotoğraf Müzesi'ne katkıda bulunmuştur. Müzede ayrıca yine FOTO RESNA'ya ait atölye makinesi de sergilenmektedir.

Ülkemiz fotoğrafının kurumlaşmasında önemli bir eksikliği doldurmaya aday bu girişim belki de gelecekte özel klimalı salonlarında Türk ve dünya fotoğrafının önemli eserlerinin sergilendiği, bünyesinde uzman kadroların ve eksperlerin bulunduğu, fotoğraf koleksiyonculuğuna yönelik, dünya standartlarında çağdaş müzeye doğru ilk ışık olabilir. Hep birlikte bu ışığa destek verelim.

Fotoğraf ve fotoğrafçılar ışık olduğu sürece vardır.

İlgilenenler için:
Avukat Altuğ OYMAK
A.Gafur Efendi Cad. Mekik Sokak No:12/2
BALIKESİR
TEL: 0 266 241 57 14
Ziyaretçi Sayısı:1000952
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram