Editör

Osman Ürper

Yayın Kurulu

Şeyda Aytem
Ayşegül Çakır
Handan Turan
Zerrin Yazar


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 1    Mizah
Mizah Mustafa Reşat Sümerkan

FOTOĞRAF MAKİNALARI SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR!..

Fotoğraf makinaları kalp krizinden tırnak kırılmasına; tüberkülozdan omurga zedelenmelerine kadar pek çok hastalığın nedeni...

mizah.gif

Poz değiştirme kolu: Her poz değiştirişte film ve baskı maliyetlerini düşündürerek çarpıntı ve kalp spazmlarına neden oluyor. Ayrıca başpar-mağa baskı yapan çevirme kolu da nasır yapıyor.

Poz sayacı: Poz değiştirme kolu gibi maliyet-lerini düşündürerek spazmlara ve tansiyon yükselmelerine yol açıyor. Bu arazlar özellikle 30. pozdan sonra artıyor.

Deklanşör: Seri basışlarda tırnak kırılmaları kaçınılmaz oluyor.

ISO Ayarı: Gövde üzerindeki en minik düze-nek olan ISO ayarını yapabilmek bir marifet. Bu işlemden tırnakların zedelenmeden çıkması olanaksız.

Flaş soketi: Beynin birbuçuk cm. uzağından geçen 6000 voltluk akım görme sinirlerini ze-deliyor, unutkanlık yapıyor. Vizör: Sürekli olarak göz çukuruna dayalı dur-duğundan göz merceği ile göz kasları zarar görüyor. Alında ve kaşlarda nasırlar; kaş ve kirpik dökülmeleri gözleniyor. Model ve nü çekimleri yapan fotoğrafçılar için stres, yüz felci, göz seğirmeleri, kalp krizi hipertansiyon ve buna bağlı felçler kaçınılmaz oluyor. Ayrıca, yere yakın çekimler için vizörden ayrılmadan ani eğiliş ve kalkışlarda boyun tutulmaları, bel fıtığı ve disk kaymaları riski her zaman var.

Geri Sarma Kolu: Filmi geri sarma sırasında parmak eklemlerinin gövdeye sürtünmesi so-nucunda ciltte sıyrılma ve çizikler görülüyor.

Netlik ayar halkası: Netlik ayarı yaparken bilek tendonları üst üste biniyor ve eklem ağrıları oluşuyor. Rahatsızlığın sonu ise bilek kireçlenmesi.

Otomatik geciktirme sistemi: Sistemi kurup çalıştırdıktan sonra hızla belirlediği yere koşan fotoğrafçı telaşla bastığı yeri görmüyor. O sırada diz çarpmaları, ayak burkulmaları, hatta düşmeler kaçınılmaz oluyor. Böyle çekilmiş fotoğraflara baktığınızda, acı içinde kıvranan ama belli etmemeye çalışan fotoğrafçı hemen farkediliyor. Tüm bunlara ek olarak, gövde ya da objektif parası biriktirmek için tüm giderlerini kısan insanlar bunalıma giriyorlar. Özellikle azalan mutfak giderleri nedeniyle kilo kaybı, zafiyet hatta tüberküloz görülebiliyor. Konuyu araştıran tüm doktorlar aynı görüşte birleşiyorlar: 'Fotoğraf zor zanaat!'

FOTOĞRAFİK BEDDUALAR (BEDFOTOLAR)

Flu çekesin
Filmin çizile
Allah film koymayı unuttursun
Diyaframın takılsın
Perden yırtılsın
Enstantanen karışsın
Filminin ucu kurtulsun
Yedigöllere tek kasetle gidesin, onu da takarken ucu içine kaçsın.
Perden açık kalsın
Lensin kırılsın
Objektifin düşsün
Merceğin önüne aka
Pilsiz kalasın
Makinana kum kaçsın
Zenit'li eve gelin olasın
Zoomun zumur zumur olsun
Canon'undan bulasın
Karanlık odanda incir bitsin
Flaşın sönsün
Hipo'nun bittiğini filmi birinci banyodan çıkardığında farkedesin
Fotoğrafçı olasın


Mustafa Reşat Sümerkan
Ziyaretçi Sayısı:1000716
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram