Editör

Koray Olşen

Yayın Kurulu

Atila Köksal
Aysel Altun
Ayşe Saray
Berrin Cerrahoğlu
Dora Günel
Mehmet N.Savcı
Meltem Çolak
Necla Can Güler
Nilüfer Zengin
Koray Özbaysal


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Deniz Ersoy


BARIŞ  VE  FOTOĞRAFLAR

 

Global krizin giderek derinleştiği, paylaşım politikalarının gayet  aleni yapıldığı ve Doğu’da  hâlâ sürmekte olan bir savaş varken, barışı  anlatabilmek.

Fotoğraf:  Dalgın gözlerle ilerleyen  küçük bir kız*, Sopanın ucuna  takılmış beyaz bez parçası ve onu  sıkı sıkı tutan güvensizlik dolu sol el, aynı sıkılıkta ekmekleri  kavrayıp  güvenle kucaklayan  sağ el. Tarihsel anlamı neydi acaba, beyaz bayrağın? Güvenirliliği ne kadar ispatlamış ve yüzyıllar boyunca ne kadar sadık kalmıştır rengin en saf olanına.

Barış; Sınıflı  toplumların ortaya çıkışından bu yana  eşitsizlikler dünyas ıtam anlamıyla barışa ne zaman şahit olmuştu sahi? Batı; Feodalizmin bağrında dört yüz yılda gelişen aydınlanma sürecinin, yeni olana  merhaba deyişinin üzerinden kaç yüz yıl geçti... Oysa, eskinin bağrında gelişen yeni , sonsuz doğruluk ve sonsuz adaletin egemen olacağının sözünü  veriyordu.

Fotoğraf;  Mike Wells ‘in ‘’Misyoner’’adını verdiği 1980 yılına ait bir an. ’’Bu iki el aklıma büyük şair Nicolas Guillen’in dizelerini getirdi önce.’’diyor Tevfik Taş. ’’ Bir tek elin yanılsamasıdır / öteki eli çok iyi tanıyan. /Söyle kimdir bu? Söyle kimdir? / İyilik.‘’ **

Barış; Yaşanılan büyük hasatların ardından,’gel artık’ dediğimizde hemen gelir mi ki? 80’lerin sonlarına doğru art arda gelen duvarların yıkılışıyla, kendini ‘dinozor’ ilan edenler, gelecek nesli nasıl  oluşturacaklarının  hesabını çoktan yapmamışlar mıydı?

Fotoğraf;  9/11 James Nachtwey’den başka bir yıkılışın anı. ***  ’’ Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak’’ olanın göstergesi.

‘’Okuma Kılavuzu:  Bu masal yüksek sesle, ağır ağır, bellekte canlandırılarak ve hatta mümkün olduğunca eski destan ölçülerinin vurguları ile okunmaya çalışılmalıdır.

İster toprak altında, ister toprak üstünde olsun, geçmiş zamanlardan kalan bütün nesneler konuşmaktadırlar ve bir ses karmaşası içinde durup dinlenmeden bir şeyler anlatmaktadırlar. Merak edip anlamak isteyen herkes anlaşılmaz gibi görünen bu dili öğrenebilir, konuşmaları birbirinden ayırabilir, sıralayabilir ve bütün bu anlatılanların her birini birer dayanak olarak benimseyip, onlardan yeni bilgiler ve anlamlar çıkarabilir. İşte insanlığın ortak belleği böyle beslenip gelişebilir. İnsanlar da çevrelerine ve dönüp kendilerine, bugün içinde soluk aldıkları ortamın oluşması ile başlayan onbeş milyar yıllık bir açıdan bakabilme yeteneğini kazanırlar. (Eski, ancak biraz uzunca bir atasözü) ‘’****

Bir avuç basın emekçisinin ve çekebildiği anlar da telefonlarıyla  bizlere ulaşmaya çalışan, savaş bölgesinde  kıstırılmış vaziyetteki  bir halkın umutsuzca ‘yardım edin’ çığlıkları.

Barış; alıntılar silsilesi:  ‘’vayy..vay.. bir adam bağırıyor habire, vayyy..vay.. aç  gözlerini  dedi açamam dedim, artık halim kalmadı. Aç aç  dedi. Açtım…’’Bir halkın zalimliğe karşı direnişinin öyküsüdür  ’ Küçük Kara Balıklar’*****.Geçmişten günümüze tanıklığın hakiki ve cesurca  direnişinin  anlatımı. ‘’Türkiye'nin batısında yaşayan insanlar izlesin, anlasın ve barışmak kolay olsun diye...’’******

Fotoğrafı çekmek kadar, onu okumak da önemli değil midir? Zamanın sürekliliğinden alıntılanan anları izlerken, geçmişe dönük derinlemesine yolculuğa çıkamıyor, sınıfsal bağlantıları  kuramıyorsak, nasıl değiştireceğiz.

 

 

*https://scontent.cdninstagram.com/hphotosxap1/t51.288515/e35/12543090_505864059574601_721777624_n.jpg

** https://iconicphotos.files.wordpress.com/2009/11/50176475.jpg?w=700&h=473

Yazı : Görünüş ve Gerçek - Tevfik Taş

*** https://timedotcom.files.wordpress.com/2014/10/911-unpublished-james-nachtwey-01.jpg?quality=75&strip=color&w=838

****http://www.klazomeniaka.com/100-aryballos-masal.htm

*****https://jiyan.us/wp-content/uploads/2014/12/KKB-Afis-Hurel-5-r2.jpg

******http://www.aksam.com.tr/pazar/sozumuz-turkiyenin-bati-yakasina/haber-346671

Ziyaretçi Sayısı:1000580
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram