Editör

Koray Olşen

Yayın Kurulu

Atila Köksal
Aysel Altun
Ayşe Saray
Berrin Cerrahoğlu
Dora Günel
Mehmet N.Savcı
Meltem Çolak
Necla Can Güler
Nilüfer Zengin
Koray Özbaysal


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


İMece - İlker Maga

MiNiMALiZM VE FOTOGRAF


Ne zaman minimalizm konu olsa, hiç ilgisi yok gibi görünüyor olsa da aklıma Astrid Lindgren'in "Uzun Çoraplı Pipi"si gelir. Günümüz çocuk edebiyatının tartışmasız klasikleri arasında yer alan üç romanında Lindgren, egemen toplumsal kurallara ve büyüklerin egemenliğine karşı çıkan Pipi'nin hikâyelerini anlatır. Minimalizm bu konuyu aklıma getirmenin yanında böylesi bir çocuk klasiğinin Türkçe'de ya da Doğu dillerinden neden çıkmadığı sorusunu da hatırlatır. Türkçe'nin çocuk edebiyatı konusunda fakirliği ne kadar doğru olsa da, bu gerçek soruya cevap olmakta zorlanır. Zorlanır, çünkü "Uzun Çoraplı Pipi" figürü biyolojik, sosyal ve kültürel bütün ihtiyaçları giderilmiş bir Batı Avrupa içinde doğmuştur. Tıpkı aynı şartların bir ürünü olan 68 Kuşağı gibi. Bu açıdan "Uzun Çoraplı Pipi", Batı Avrupa çocuklarının 68 Kuşağı'dır.

Ne zaman minimalizm konusu geçse, birkaç büyük mimarlık yarışmasını kazandıktan ve hayatını devam ettirecek kadar parayı güvence altına aldıktan sonra henüz 40'ına varmadan çalışma hayatına son veren Alman mimar, tanıdığım Gunna Arera'nın minimal tarzda döşenmiş dairesi gözlerimin önüne gelir. Gunna'nın evinde neredeyse hiç bir şey yoktur, ama bu "yokluk" bankada ona her zaman yakın olan para güvencesinin içinden doğmuştur.

Ne zaman minimalizm konusu geçse, aklıma tarihte ikinci Roma olarak kurulan Konstantinapolis gelir. Minimalizmin mimarîdeki örnekleri 1980'lerde başlatılıyor olsa da bence bu tarzın ilk mimarî örnekleri en az Konstantinapolis kadar eskidir. Burada da "doymuş olmak" gerçeğiyle karşı karşıya kalırız: Tarihin en uzun imparatorluğuna sahip olmanın zenginliğiyle yaşayan Roma dünyaya zenginliğini bir kez daha kanıtlamak zorunda olmadığı için sadelik içinde inşa etmiştir "kardeş Roma" olan Konstantinapolis'i. Aynı sadeliği daha sonra kurulacak olan ne Paris'de ne de Sankt Petersburg'da görürüz.

Ne zaman minimalizm konusu geçse, karışık teknikler kullanarak ürünler veren sanatçı arkadaşlarımın tıkabasa dolu atölyeleri gözlerimin önüne gelir. Bu meslekdaşlarım bir gün mutlaka bir işlerine yarayacaklarını düşünerek pek çoğunun çöpe attığı objeleri atölyelerinde özenle korurlar.

Ne zaman minimalizm konusu geçse, İkinci Dünya Savaşı'nın en acımasız yıllarını yaşamış Alman komşularım Hildegard ile Helmut'un yıllar önce gördüğüm kilerlerini hatırlarım. Aradan yarım asır gibi bir zaman geçmesine rağmen savaşın bir gün tekrar çıkabileceği düşüncesiyle yaşayan bu yaşlı çift komşum gereksiz olsa da eşyalarını saklamakla kalmaz, kışın yiyecekleri sebze ve meyveleri kendileri konserve ederlerdi.

Ne zaman minimalizm konusu geçse, fotografçılar ve sevdiği objektifler konusunu konuştuğumuz sırada Ara Güler'in 21 milimetre hakkında söylediklerini hatırlarım. Kullanımı zor olan bu objektifin Jeanloup Sieff gibi ustalarından olan Güler, "Hayatı mümkün olduğu kadar geniş kucaklamak istiyorum, karmaşıklığıyla, kirleriyle… Bu nedenle teleobjektif sevmem, bu nedenle 21'i severim" demişti.

Bence minimalizmden çıkarılabilecek iki ders, fotograf sahneleri kurarken objelerin yerleşimindeki sadelik ve geometrinin başarılı kullanımıdır. Asıl olan ise hikâyedir.
Ziyaretçi Sayısı:1000651
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram