Editör

Koray Olşen

Yayın Kurulu

Atila Köksal
Aysel Altun
Ayşe Saray
Berrin Cerrahoğlu
Dora Günel
Mehmet N.Savcı
Meltem Çolak
Necla Can Güler
Nilüfer Zengin
Koray Özbaysal


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Eser Nisan Yağmur

CEP FOTOĞRAFÇILIĞI


Bugün neredeyse herkesin elinde fotoğraf çekme özelliğine sahip  kameralı cep telefonlarının olması fotoğrafçılığa olan ilgiyi oldukça arttırdı.

2007 yılında İphoneography terimi ile tanıştık.2010 yılında da iphoneography’nin sosyal medya uygulaması olan İnstagram ile.

Bu iki terim fotoğrafçılık açısından bir devrimi başlattı.

2009 yılında Damon Winter'ın cep telefonu ile Afganistan'da çektiği fotoğraf dünyanın en prestijli ödülü “Pulitzer Prize''ı kazandı.2010 yılında da New York Times röportajlarında İnstagram fotoğraflarını kullanacağını açıkladı.

Sadece Türkiye'de değil, dünyada bir çok geniş okuyucu kitlesine sahip yazılı ve görsel basın, İnstagram fotoğraflarını yani cep telefonu ile çekilmiş fotoğrafları kullanıyor bugün haberlerinde.

Fotoğrafçının er meydanı olan İnstagram'ın avantajlarını ve özelliklerini anlatmadan önce İphoneography'nin ne olduğundan bahsetmek istiyorum sizlere.

Cep telefonu fotoğrafçılığının başlamasına neden olan Apple firması 2007 yılında İphone 2G telefonunu piyasaya sürdüğünde kamerası 2-megapixeldi.2 megapixel fotoğrafın yeterli kalitede fotoğraf veremiyeceğini bilen firma birçok fotoğraf düzenleme uygulaması sürdü piyasaya. Böylelikle telefon ile fotoğraf çeken kullanıcılar fotoğraflarını yine telefonlarından düzenleme/işleme imkanı buldular. Telefon ile çekilen ve düzenlenen bu fotoğraflara da İphoneography ismi verildi. Sergiler açıldı, yarışmalar düzenlendi dünya çapında.

Siyah-beyaz, panoramik fotoğraf, sokak fotoğrafçılığı, kolaj, karışık medya tekniği, yumuşak fokus, perspektif gibi  fotoğraf teknikleri iphone uygulamaları olarak kullanıcılara sunuldu. Abstrakt, sürreal, grafik, fotoğraf boyama gibi efektler de kullanıcıların yaratıcılığı için telefonun içine kalıcı olarak eklendi bir üst modelde. İphoneography'ye dünya çapında gösterilen ilgi, Apple firmasının rakiplerini daha üst modeller yapmaya itti. Bugün Sony telefonunun kamerası 18 megapixel. Bir üst modeli 22 megapixel olacak. Sadece İphone için üretilen bir çok uygulama da neredeyse her telefonu kapsayacak hale getirildi. Akıllı telefonların artması, kameralarının çözünürlüğünün yükselmesi ve piyasaya sürülen aksesuarlar, İphone'un 'amiyane tabirle' pabucunu dama attı!

Akıllı telefonlara ve kameralarına gösterilen ilgi, bugün dünyada Facebook'dan sonra en çok kullanılan sosyal ağ olan İnstagram'ın doğmasına neden oldu.

Fotoğraf paylaşımını çeşitli filtrelerle eğlenceli hale getiren bu sosyal ağ kurucularını bile şaşırtan bir hızla büyüdü. Bugün 300 milyon kullanıcısı var instagramın.1milyarı aşan da fotoğraf yüklenmiş 2010 yılından beri.

National Geography, Vogue gibi profesyonel fotoğrafçılar ile çalışan dergiler, Timeout, Newyorker,Times gibi düzenli fotoğrafa dayalı magazinler, Hello, OK gibi cemiyet hayatını görsel gözler önüne seren yazılı basın Instagram'da oldukça aktif.Magnum Photos ve Getty İmages gibi fotoğraf ajansları da yeni üyelerini İnstagram'da bulup takip ediyorlar.Önemli yayın organları fotoğraflarını İnstagramdan seçiyorlar. Pek çok fotoğrafçının hayali bu sayede gerçekleşiyor. Magnum Photos, Getty İmages, National Geography, Vogue gibi bir çok kurum ve kuruluş artık bir tık ötede. Reklam ve ürün pazarlama şirketleri de ciddi kazanç sağlıyor akıllı telefon kullanıcılarına.

Kullanmasını bilenler için iş olanaklarının sınırsız sunulduğu site artık eğlence için fotoğraf paylaşmaktan uzak, fotoğraf ajansı gibi, iş bulma kurumu gibi çalışıyor son günlerde.

İnstagramın en önemli kullanım özelliği, fotoğrafların doğru etiketlenerek aynı amaç için siteye üye olan fotoğrafçıların birbirini bulması, takip etmesi, dayanışması. 2012 yılında kullanılmaya başlanan bu özellik siteyi dev bir fotoğraf arşivine döndürdü aynı zamanda.

Sosyal medya uzmanlarınca fotoğrafçılara kendilerini geliştirmeleri ya da tanıtmaları için önerilen sitede cep telefonları ile çekilen fotoğrafların ve düzenlemelerinin DSLR kameralardan çekilen fotoğraflardan farkı yok artık. Bu farkı ortadan kaldıran en büyük etken cep telefonları için üretilen aksesuarlar.

Bir çoğu avuç içini geçmeyecek büyüklükte olan aksesuarları neredeyse bütün akıllı telefonlar için uygun hale getirdiler. Bu aksesuarlar içinde en popüler olanlarından bazılarını sizler için araştırdım;

Olloclip:

Üç lensi tek bir lenste birleştiriyor bu küçük alet. Makro, Fisheye, Geniş açıdan oluşan sistem kullanıcısına büyük kolaylık sağlıyor.

Cep Spot ışığı:
Led spot ışığı sağlayan bu küçük flaş, geniş ve canlı  ışık için ideal. İstenmeyen gölgeleri yok etmek için oldukça kullanışlı.

mCAM:
Tripod, lens ve flaşı bir arada tutan aluminyumdan yapılmış bir düzenek.37mm geniş açısı, makro lensi ile oldukça popüler.

Moment Lenses:
Biri 60mm (tele), diğeri 18mm (geniş) açıdan oluşan iki ayrı lens seçeneği var Moment Lenslerinin. Portre ve manzara fotoğrafçılığı için oldukça uygun.

Fujifilm İnstax Share SP-1:
Sadece 10cm büyüklüğünde olan bu minyatür printer cep telefonları için tasarlanmış. Kablosuz bluetooth ile de çalışabilen bu alet dünyanın en küçük printerı olma özelliğini taşıyor.

Trygger Camera Clip:
Yansımayı düşüren aynı zamanda fotoğrafa canlılık katan bu aksesuar özellikle açık, güneşli havalar için tasarlanmış.

İstanilizer Flex:
Bütün akıllı telefonlar için tasarlanmış  tripod.XL versiyonu daha büyük aygıtlar için mevcut.

Yukarıda yazdığım aksesuarlar uluslararası piyasa da 10-70 dolar arası fiyat etiketli. DSLR kameralar ile karşılaştırılamayacak kadar ucuz olmasına rağmen dijital kameraların görüntü kalitesine yakın sonuç veriyor. O yüzden aksesuar kullanıcı sayısı azımsanmayacak kadar yüksek.

Bi çok kişi akıllı telefonlarla fotoğraf çekmenin çok kolay olduğunu düşünüyor. Oysa görüntü kalitesini yakalamak için dikkat etmemiz gereken pek çok nokta var;

Otomatik çekim modunu kullanmak,
Kamera sensör alanını hesaba katmak,
Fotoğrafları kurgulamak,
Makro kullanmak,
Işığa dikkat etmek,
Zoom özelliğini tercih etmemek,bu noktalardan bazıları.

Geçtiğimiz günlerde akıllı telefon kamerası kullanmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını söyledi bir röportajında ünlü moda fotoğrafçısı Nick Knight.

Yaklaşık 30 yıldır Yves Saint Lauren, Christian Dior, Jill Sander, Calvin Klein gibi usta modacıların fotoğraf kampanyalarını yürüten bir duayen kendisi. Yakında cep telefonu ile çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi açacağını duyurdu.

İnstagram hesabı olan ve cep telefonunu profesyonel fotoğrafçılık yaşantısının içine alan tek ünlü fotoğrafçı değil elbet Nick Knight.

David LaChapelle, Bruce Weber, David Bailey gibi dünyaca ünlü sanatçılar son projelerini cep telefonları ile yaptıklarını duyurdular.

Sadece ünlü sanatçılar değil, dünyanın birçok ülkesinde önemli kurum ve kuruluşlar akıllı telefon ile çekilen fotoğrafların sergisini düzenliyor. Japonya, Rusya, İngiltere ve Amerika'da metroda çekilen fotoğraflar 2011 yılında eş zamanlı sergilenmişti.

Kızılhaç, İngiltere postanesi Royal Mail ve Timeout dergisi cep telefonları ile çekilen Londra fotoğraflarını uzun süre ülke çapında sergilediler.

Yine dünyada bol ödüllü yarışmalar var cep fotoğrafları ile çekilmiş fotoğraflar için.

Fotoğrafçılığın temeli an’ı yakalamak olunca cep telefonunun önemi bir kez daha anlaşılıyor. Hızı, kullanım kolaylığı, çekildikten sonra fotoğrafın düzenlenip aynı cihaz üzerinden paylaşımı, birçok fotoğrafçı için cazip. Gün geçtikte kamera kalitesi ve çözünürlüğü artan telefonlar hantal, ağır, çok aksesuarlı DSLR makinelerin yerini çoktan almaya başladı bile.

Fotoğrafçılık adına bir devrim gerçekleşiyor.10 yıl önce hayal bile  edemeyeceğimiz teknolojiyi yaşamak, yakalamak büyük şans.

Bugün 22 megapixel kameralı telefonlar piyasaya sürülmek için hazır bekliyor. O telefonlara uygun aksesuarların reklamı yapılıyor.

Ben de merakla daha ne kadar ileri gidebilir bekliyorum. Hep birlikte göreceğiz!


 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur
 • Eser Nisan Yağmur • 1
 • 2
 • 3

Ziyaretçi Sayısı:1000758
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram