Editör

Koray Olşen

Yayın Kurulu

Atila Köksal
Aysel Altun
Ayşe Saray
Berrin Cerrahoğlu
Dora Günel
Mehmet N.Savcı
Meltem Çolak
Necla Can Güler
Nilüfer Zengin
Koray Özbaysal


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 29    KİTAP RAFLARINDAN
KİTAP RAFLARINDAN
Travel Photography- Seyahat Fotoğrafçılığı

Mehmet N.SavcıTravel Photography

Bu yazımızda “Apa Publications” tarafından 2010 yılında yayılanan ve “Ingsight Guides” dizisinden çıkmış bir kitaptan bahsedeceğiz. Kitap seyahat fotoğrafçılığı ile ilgili ve yol gösterici özellikleri olan hem eğitim hem de örneklerle konu hakkında genel kültür sahibi olmayı kolaylaştıran nitelikte bir eser.

“Travel Photography”, Seyahat Fotoğrafçılığı, Tony Halliday'in editörlüğünde yayınlanmış bir fotoğraf kitabı. Kitaba katkıda bulunan isimler arasında, Nichael Freeman, Andy Belcher ve Ariadne van Zandbergen gibi ünlü fotoğrafçılar da yer alıyor.

Kitabın içeriği eğitici ve öğretici nitelikte olsa da, yayınlandığı dizinin ortak niteliği olan rehber kitap kavramını öne çıkaran bir yapıya sahip. Bu özellikle hemen başlangıçta, 10 faydalı ipuçu adı altnda, sadece seyahat fotoğrafçılığını değil, tüm fotoğraf türlerini ilgilendiren temel noktaların varlığıyla kendisini gösteriyor.

İkinci bölüme geçildiğinde ise, fotoğrafın tarihçesi, önemli tarihler verilerek kronolojik bir dizi halinde sunularak, fotoğrafın ne kadar uzun ve zahmetli bir süreçten gelerek var olduğunun ve sadece fotoğraf makinesinin ya da günümüz elektronik kameralarının üretimi ile sınırlı olmadığının algılanması açısından çok önemli bir vurgu yapılıyor.

Kitabın içeriğinin fotoğrafçılıkla ilgili temel kuralları ve bilgileri kapsaması hem olumlu hem de bu detayların bazılarının çok kısa değinilmiş olması yüzünden olumsuz olarak değerlendirmeye açık. Buna en güzel örnek,1/3 kuralı anlatılırken ortaya çıkan durum. Bu kural çoğumuz tarafından adeta ezbere uygulanan bir kural. Kitapta bu kural 3 sayfada çoğumuzun bilmediği detaylar verilerek anlatılsa da, istisnalarının neler olduğu ve neden 1/3 gibi bir oranın genelde geçerli olduğunu ortaya koymak için yetersiz. Esasen, bu da çok doğal. Çünkü herhangi görsel bir kompozisyonda vurgu noktasının nerde olması gerektiğini anlatabilmek üniversite seviyesinde bile yıllar alabilen bir uğraş.

Seyahat fotoğrafçılığının değişik alt başlıklarını teker teker inceliyor olması kitabın artılarından birisi. Fakat dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta da gözden kaçıyor; seyahat fotoğrafçılığıının alt başlığı gibi bahsedilen gece fotoğrafçılığı, şehir silüeti fotoğrafçılığı ya da anıtlar ve heykeller gibi konular esasen başlı başına birer kitap, hatta onlarca kitap olacak kadar önemli ve kapsamlı konular. “Travel Photography” sanki bütün bu türlerin nasıl çekilmesi gerektiğini anlatıp, bir çeşit fast-food menüsü gibi de algılanmaya açık bir kitap.

Fotoğrafçılıkla ilgili başucu kitabı olmaya yakın olmamasına rağmen, içerdiği örneklerin zenginliği ve usta fotoğrafçıların, görsel kompozisyonları nasıl oluşturduklarının ortaya konması açısından önemli bir kitap.

Daha önce fotoğraf ile hiç ilgisi olmamış fotoğraf severlerin, fotoğrafçılığa giriş hakkındaki bilgileri içermesi yüzünden bu kitaptan çok faydalanabilecekleri gerçeği yanında, fotoğrafın ve fotoğrafçılığın değil bir kitaba, binlerce kitaba ile bile kolay kolay sığmayacağını unutmamak gerekiyor.

Kitabın gerek baskı kalitesi, gerekse de, içeriğinde yer alan örnek fotoğraflar incelenmeye değer ve kendisini geliştirmek isteyen fotoğrafçılara ve yeni başlayanlara faydalı olacak nitelikte.

Kısaca, seyahat fotoğrafçılığı ile ilgili bu rehber kitap, aynen turistik gezilerdeki rehberler gibi. Size daha önce görmediğiniz, bilmediğiniz ya da yeterli bilgilenme fırsatı bulmadığınız konularda ayaküstü bilgi aktarıp, size yeni kapılar, pencereler açıyor. Kapı ya da pencere açıldıktan sonrası ise size kalmış.


  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
  • Travel Photography
Ziyaretçi Sayısı:1000739
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram