Editör

Koray Olşen

Yayın Kurulu

Atila Köksal
Aysel Altun
Ayşe Saray
Berrin Cerrahoğlu
Dora Günel
Mehmet N.Savcı
Meltem Çolak
Necla Can Güler
Nilüfer Zengin


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
    Sayılar    Sayı 28    DOSYA: Kitsch     Barbaros Şansal
Barbaros Şansal

KİTSCH…

Bir stil ya da bir akım olarak adlandırmakta zorlansak da, eklektik bir yapının dışa vuran görselini referans aldığımızda bu çelişkiler yumağını, denge, ahenk ve uyum üçgenine oturtmanın deneysel hali diyebiliriz. Bu ifade bile kitsch oldu ya, neyse!

Bir toplumu var eden ilk sanat dalı, mimarisidir. Bakınız, TOKİ'nin geldiği durum. Daha sonra sıraya o toplumun dili girer. Bakınız, magazin programları, hatta tartışma platformları. Ve son olarak da üçüncü darbe tektipleşme ile gelir. Bakınız, estetik cerrahi, kozmetik ve moda.

1
Görsel 1


Bir eteğe yırtmaç açmak için Neufert’in merdiven basamağını tanımlamak gerekir. Yükseklik 17 cm ve derinlik 25 cm. Yoksa ya çıkılmaz ya da o yırtmaç yırtılır. Emepryalizmin saray tutkusunun rezilliği ise, simit, sünnet, düğün, belediye, başkanlık ve muhallebi saraylarında ergiyor. İşte tam da burada, kitsch bir arayış olmaktan çıkıp total kaos ve karmaşadan sıyrılıp sanki doğalmışçasına toplumlarda yayılıyor. Punk, gotik, deko, jugenstil gibi sanatsal akımları da bünyesine katması gerekirken, kitsch’ten bile uzaklaşıp absürt bir kakafoni haliyle her yerde boy gösteriyor. Bir de işin içine kopya ve statü arayışı girince tam bir katastrof ortaya dökülüyor.

2
Görsel 2

 
Uyumsuzluğun uyumunda görülmesi gereken kitsch akımın, son derece teknik kuralları varken bizde kopyala yapıştır çakması bir akım, sanki moda ekolüymüşçesine daha da garipleşiyor.
Mesela Hande Yener’in geçenlerde giydiği adeta sürüngen derisini hatırlatan kostüm ya da yakası volanlı, belde kalın kemerli pardesüsü. Tam da bir Kitsch abidesi değil mi? Hatta, Kenan Doğulu’dan Serdar Ortaç’a ve Murat Boz’a 9.99 polyester görüntüsündeki "outlet" felsefesi. Medyada gördüğümüz hemen hemen hepsi…

Kitsch gerçekten kötü bir anlam taşımaz. Son derece hassas referansları bir araya getirip kavramlar ve kurallar ile dalga geçer, Sırf bu yüzden bunu başaranları alkışlamak yeter. Ama bunu başaramayanlar kesinlikle balıkpazarı süsleriyle yapılmış vitrin süsü noel ağacına benzer.
Görsel listesi:

1. www.aktifhaber.combursada-hande-yener-ruzgari-993857h.htm
2. www.idapictures.comportfoliovfx

3. murat-boz-httptr.wikipedia.org
4. serdar-ortac-kurucesme-arenada_17062010112734


 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa