Editörler

Bülent Irkkan
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Yağmur Dolkun
Elif İnan
Suderin Murat
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayılar    Sayı 23    Editörden
Editörden
HAL VE GİDİŞ...

“Kalleşiz, zayıfız, yaşlıyız, yumuşağız, aynı zamanda açgözlü ve inkarcıyız. Gördüğüm sadece deliler her tarafta. Gerçekte sonumuz yaklaşıyor gitgide. Hal ve gidiş sıfır neredeyse.”1

Bu sayıyı delilik ve dehanın belirsiz sularına iten ana izlek bu oldu. Tarihin bu gün ulaştığı noktada, insanın olağanüstü gelişmiş aklının vardığı yer, türün devamını tehlikeye atacak kadar büyük bir çılgınlık.

İlk kez editör yazısını yazmakta zorlanıyorum. Bu sayının hazırlık aşamasında kimi kez öyle şeylerle karşılaştık ki, sınırın ne kadar kolay aşılabildiğini bizzat kendimiz deneyimledik. “Calvin’e göre “Eğer düşüncelerimizi Tanrıya doğru yükseltmeye başlarsak...bizi bilgelik adı altında büyüleyen şey delilikten başka bir şekilde hissedilmeyecektir ve erdem olarak ne varsa, ancak güçsüzlük olarak görülecektir”. 2

Yaratıcılık bağlamında baktığımızda, Charon’un “Hiç bir güçlü akıl yoktur ki, eserlerini tamamına erdirebilmek için delilik tehlikesiyle karşılaşmasın.” sözünü şiar aldık. Bu sayıda görebileceğiniz gibi delilik ve deha arasındaki sınır o denli ince ve belirsiz ki ikisini ayırmak bazen imkansızlaşıyor. Biz de bundan vazgeçtik. Aynı anda deliliğin aklımızı çelmesine ve dehanın ışığıyla bize yol göstermesine izin verdik. Bu aydınlatıcı yolculuğumuzda bize eşlik eden herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Leyla Yücel
23 Mayıs 2010

1 Eustache Deschamps, Qeuvers, cilt 1, sf: 203.
2 Calvin, Institution Chrétienne, I. Kitap, Ayrım Yay., J.D. Benoit, sf: 51-52.Ziyaretçi Sayısı:1000191
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram