Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Yağmur Dolkun


UÇAN SÜPÜRGE 80’LERE KONDU12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.

Bu sene Almanya’dan İsveç’e, Hong Kong’dan Hindistan’a kadar 26 ülkeden 81 yönetmenin toplam 90 filmini sinemaseverlerle buluşturan festivalin teması “80’ler”di. Film gösterimleri, söyleşiler, 12 Eylül temalı mektup sergisi ve partilerle 80’ler ruhu festivalde yeniden dirildi.Festival, 7 Mayıs Perşembe akşamı Devlet Opera ve Balesi’nde yapılan görkemli bir açılış töreni ile başladı. Rojin’in sunuculuğunu yaptığı gecede “Uçan Süpürge Onur Ödülü” ve “Bilge Olgaç Başarı Ödülü” sahiplerine sunuldu. “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”in unutulmaz Cadı’sı Suna Selen onur ödülü alırken, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri sanat yönetmeni Zepür Hanımyan ve yönetmen Yeşim Ustaoğlu’na verildi.

Festivalin filmleri de konukları da rengarenkti

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Türk ve dünya sinemasının önemli kadın yönetmenlerini Ankara’da bir araya getirdi. Son dönem Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu, sadece Almanya’nın değil dünyanın en önemli yönetmenlerinden biri olan Ulrike Ottinger, Mısır sinemasının divası sayılan Magda, İspanya’nın haşarı kızı olarak da tanınan, Almodovar’ın “Annem Hakkında Her Şey” filmindeki Agrado rolüyle uluslararası  üne kavuşan Antonia San Juan, “Ölüm Elbisesi: Kumalık” adlı belgeseliyle ses getiren Müjde Arslan, İsrail’den ödüllü belgeselci Ayelet Bargur, Yemen’in ilk kadın yönetmeni Khadija Al-Salami, filmlerinin gösterimleri ardından seyirciyle buluştu.

FIPRESCI Ödülü Portekiz’e gitti

Tüm dünyada çok prestijli kabul edilen Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nün verildiği tek kadın filmleri festivali olma özelliğini taşıyan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde, bu sene 12 film yarıştı. Polonya’dan Anita Piotrowska, İsveç’ten Leif Joley ve Türkiye’den Nil Kural’dan oluşan FIPRESCI Jürisi; Portekizli yönetmen Teresa Villaverde’nin “Trans” (Transe) adlı filmini seçti. Rusya’yı terk edip başka ülkeye yerleşme hayalleri kuran Sonya’nın kendini bir anda kadın ticaretinin tam ortasında bulmasını anlatan ”Trans”, kadın ticaretinin boyutlarını melodrama kaçmadan dokunaklı bir dille anlatan etkileyici bir filmdi.

Kadınların 12 Eylül Mektupları Gün Işığına Çıktı

Gerçek veya kurgusal anlatılar üzerinden bir döneme ayna tutmayı, farklı hikâyeleri bir araya getirerek 12 Eylül’ü hatırlamayı ve hatırlatmayı amaçlayan festival, 12. yılına özgü bir mektup sergisi hazırladı. Türkiye’nin pek çok ilinden kadınların farklı araçları kullanarak ve farklı formlarda hazırladıkları mektupların yer aldığı “12 Eylül’de…” başlıklı sergi, ziyaretçilerin ‘o anda ve orada’ yazacakları mektupların da dahil edildiği interaktif bir sergi oldu.


Ottinger’in Fotoğrafları Ankara’daydı

Festivalin dünyaca ünlü konuklarından yönetmen, ressam ve fotoğraf sanatçısı Ulrike Ottinger’in fotoğrafları Türkiye’de ilk kez Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde sergilendi. Dünyanın birçok ülkesinde sanatseverlerin heyecanla karşıladığı sergide, Ottinger’in tüm çalışma dönemlerinden fotoğrafları yer alıyordu.

Genç Cadı’da Hayat Var!

Festivalin bu seneki yeniliklerinden biri de “Genç Cadı Ödülü”ydü. Festivalin, genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, onların sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türk sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla ilk kez bu sene verdiği Genç Cadı Ödülü’ne, Reha Erdem’in yönettiği ‘Hayat Var’ adlı filmindeki rolü ve oyunculuğuyla Elit İşcan değer görüldü.

Yağmur Dolkun
Ziyaretçi Sayısı:1000527
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram