Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Gültekin Çizgen


Gültekin ÇİZGEN
1940 İstanbul doğumlu Gültekin Çizgen, yaşamının 50 yıllık profesyonel sanat sürecinde basılıp, yayılan, müze koleksiyonlarına giren fotoğraflar üretti. Dönemini ve sonraki kuşakları sanat ortamındaki “yerlilik” duruşuyla, yapıp etmeleriyle derinden etkiledi. Fotoğrafları ülkesinde ve yurt dışında 13 ülkede, solo olarak sergilendi. Yapım ve yönetimini üstlendiği yüzlerce mültivizyon programı 24 ülkede gösterildi. Çizgen,  fotoğraf alanında 13 adet albümü, deneme, teknik gezi ve anı alanlarında 15 adet kitabı, diğer uğraştığı sanatsal alanlarda resim ve cam üzerine 12 adet katalog ve albümü olmak üzere  toplam 40 adet yayının yazarıdır. Yeni Fotoğraf Dergisinin kurucusu Çizgen, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü kurucu onur üyesi ve Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği kurucu başkanıdır. Halen Trek Fotoğraf Merkezi’nin galeri küratörlüğünü yapmaktadır. Gültekin Çizgen, yeni sanatsal proje çalışmalarını yoğun olarak İstanbul’da sürdürmektedir.        

“GÜN İÇİNDE YAŞAM”

BENİM “FOTOĞRAF YOLUM”; ATMOSFERLER KURARAK, YENİ AÇI VE ANLATIMLARLA GÖRÜNMEZ OLANI GÖRÜNÜR KILMAK VE ZENGİNLEŞTİRMEK MACERASI OLDU. ÇÜNKÜ FOTOĞRAF, YALNIZ YAŞAMDA GÖZLENEN ANLARI DEĞİL, KONUNUN RUHUNU VE AYNI ZAMANDA SANATÇISININ İÇ DÜNYASINI ANLATAN BİR ALANDIR.

DEĞERLİ SANATÇI DOSTLARIM İSA ÇELİK VE İBRAHİM ZAMAN’LA BİRLİKTE DÜZENLENEN “TÜRK FOTOĞRAFINDA 50 YIL” SERGİSİ İÇİN BENİM HAZIRLADIĞIM KONSEPT, “GÜN İÇİNDE YAŞAM”DIR.

SERGİYİ ŞÖYLE HAZIRLADIM. 2 AĞUSTOS CUMARTESİ GÜNÜ SAAT: 19.30’DAN BAŞLAYARAK, 3 AĞUSTOS PAZAR GÜNÜ SAAT: 10.00’DAN 14.00’E KADAR KABACA 5 SAATE YAKIN BİR SÜREDE ÇEKTİĞİM, SADECE 20 ADET RENKLİ FOTOĞRAFTAN OLUŞAN BİR SERİ BU.

50 YILLIK FOTOĞRAF KARİYERİMİN İÇİNDE, ARŞİVİMDE BİLİNEN 500 BİN FOTOĞRAFIM VAR. FOTOĞRAFIMDAKİ BU MİRASI BİR KENARA BIRAKIP, SERGİLEDİĞİM TAZE İŞLER, HERHALDE MERAKLISINA BİR ANLAM İFADE EDER.

BİR GÖNÜL BORCU OLARAK, SERGİNİN ORTAYA ÇIKMASINDA KATKISI OLAN BAŞTA KADIKÖY BELEDİYESİ’NE, TEKNİK KATKILARIYLA CANON TÜRKİYE’YE VE PHOTOWORLD DERGİSİ EKİBİNE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.Trek fotoğraf merkezinden 19:00 sularında çıkıp Karaköy’e indim. Günün en güzel saati başlamış, güneş batıyordu.

Gün batımına yakın yalnız bir balıkçı gördüm.

Akşam sularına bakan bir başka yalnızlık az ilerideydi.

Akşamın hüzünlü siluetleri beni daima ilgilendirmiştir.

Bırakılmış nargile marpucu o saatlerin yalnızlığının simgesi gibiydi.

Ön plandan gün batımına zenginlikler

Haliç’e doğru akşam vakti

Çocuklar ve oyuncaklar

Meydan boşalmış, küçük çocuğun başında sohbet

Eminönü meydanında akşam

Yencami’nin muhteşem merdivenleri

O gün leyklekler dönmeye başladı, sonbahar gelecek

Çiçek satıcısı

Satılık posterler hazırlanıyor.

Zeyrek’in yaşlı evinin yaşlı kişisi

Gölgelerin abisi

Dürümünü yiyen karpuz satıcısı

Şovalye yüzüklü

Kanarya

Oyuncak Arabanın meraklılarıZiyaretçi Sayısı:1000550
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram