Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Khajuraho : Taştaki Cinsellik Faruk Budak

Turistik bir Hindistan gezi programında yer alan Khajuraho; Taj Mahal’in bulunduğu Agra, Kutsal Ganj Irmağı kıyısındaki Varanasi, başkent Delhi ve Rajastan’ın gözdesi Jaipur ile birlikte mutlaka ziyaret edilen yerlerden biridir. Biri Moğollara neredeyse yüz yıl boyunca başkentlik yapmış, diğeri Modern Hindistan’ın başkenti ve dev metropollerinden biri, bir diğeri de 5000 yıllık çok önemli bir dinsel merkez iken, tüm bunların yanında Khajuraho sıradan, küçücük bir köyden başka bir şey değildir. Ama onu çok farklı kılan ve bu kadar ziyaretçinin ilgisini çeken enteresanlığı, muhteşem tapınakları ve bunların duvarlarında yer alan erotik figürler, Kama Sutra pozisyonlarından kaynaklanmaktadır.

1000 yıl öncesindeki Hindistan yaşamının, taş ustaları tarafından saygı duyulacak güzellikteki bir işçilik ve sanatkarlıkla taşa yansıtılması ve yüzeyin bir dantel işlenircesine tanrılar, tanrıçalar, savaşçılar, mitolojik  varlıklarla süslenmesi, eşi benzeri görülemeyecek kadar muhteşem bir şölen. Her ne kadar günümüz materyalizmi ile yoğrulmuş bir mentaliteye sahip batılı turist, bu rölyeflerin arasındaki cinsellik dolu figür ve pozisyonları pornografi anlayışı ile değerlendirse de, Bikaner’deki (Rajastan) Karni Mata Tapınağı’nda yaşayan farelerin kutsal kabul edilmesi gibi, kafamızı allak bullak eden Hindistan gerçeği içinde, günlük yaşamın sıradan bir parçası olarak değerlendirilmesi ve yerel kültürün bir parçası olduğunun da kabullenilmesi gerekir.

Savaşa gidiş, zafer kutlamaları, hasat törenleri gibi kutlamaların arasına serpiştirilmiş, yarı çıplak vücutları ile Tanrıça Venüs kadar güzel, mistik su perileri apsaralar ve erotik figürler; bir inanışa göre, Hindu sosyal sisteminin en üstünde yer alan din adamları kastından Brahmin gençleri için, bir tür okul işlevini gören tapınak yaşantılarında cinsel rehberlik işlevini üstlenmiş.

Herhalde aynı Karni Mata’da olduğu gibi, Khajuraho tapınaklarına girerken batılı at gözlüklerimizi bir kenara bırakmamız gerekecek. Yaşam tüm çıplaklık ve yalınlığıyla oraya, tapınak duvarlarına işlenmiş. Dolayısı ile doğum gibi kutsal bir olaya öncülük eden gerekli adımların da öğretilmesi, tapınaktaki eğitimin bir parçası olmuş.

Batılıların gözünden kaçamayan, çok farklı ve değişik bir Hindistan gerçeği… Sadece orada, Khajuraho’da… Ziyaretçi Sayısı:1000888
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram