Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


20. Sinasi Barutcu Kupasi FOTOGEN ŞİNASİ BARUTÇU1906 'da İstanbul' da doğdu. 1920' de RESNE FOTOĞRAFHANESİ 'nin karanlık odasında bir yıl çalıştıktan sonra, İstanbul Muallim Mektebi’ne girdi. 1926' da resim öğretmeni oldu. 1928 yılında Almanya 'ya eğitime gitti ve orada fotoğraf kulüplerine üye oldu. İsveç'te mesleği ile ilgili kurslar gördü. 1932 de yurda dönerek, Gazi Terbiye Enstitüsü'ne grafik ve fotoğraf öğretmeni olarak tayin edildi. Otuz yıl burada çalıştı. 1936 da olimpiyatları görüntülemek üzere Berlin' e gitti. 1945 de Cilo ve Gelyaşin dağlarının zirvelerine çıkarak geniş bir koleksiyon hazırladı. Aynı yıl "Profesyonel ve Amatörün Foto Dergisi "ni çıkardı. 1947’de “Fotoğraf Konuşmaları” adlı kitabı yayımladı. 1950’de Ankara’da arkadaşlarıyla TAFK (Türkiye Amatör Foto Kulübü) adıyla, Türkiye'nin ilk fotoğraf kulübünü kurdu. 1953’de Amerikan Hükümeti’nin davetlisi olarak fotoğraf konusunda araştırmalar yapmak için Amerika’ya gitti. 1954 yılında "Dia, Film ve Kısa Notlar" adlı kitabı yayımladı. 1955 yılında Adana'da  (30x40 cm) Türkiye' nin ilk renkli fotoğraf sergisini açtı. 1957’de film seslendirmek üzere tekrar Amerika'ya gitti. 1958’de TAFK, FİAP üyesi oldu. 1959’da onun yardımlarıyla Trabzon’da Amatör Foto Kulübü kuruldu. 1960’da Erenköy Amatör Foto Kulübü adıyla bir kulüp kuruldu. Sonradan, Erenköy' deki bu kulüp Avrupa yakasına nakledildi, isim ve tüzük değiştirilerek İFAK adını aldı. 1967 senesinde Atatürk Eğitim Enstitüsü Foto Kulübü'nü kurdu ve başkanlığını yaptı. 1970’de emekli oldu. 1972 ve 1978 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışı gezi ve sanat çalışmalarını aralıksız sürdürdü. 1978’de 1927'den itibaren yapmış olduğu suluboya çalışmalarını sergiledi. 1981’de ikinci suluboya sergisini Urart sanat galerisinde açtı. 1985’te doğduğu yer olan İstanbul’da yaşama veda etti.

ŞİNASİ BARUTÇU KUPASI’NIN AMACI
FOTOGEN ( Fotoğraf Sanatı Derneği ), Türk fotoğrafına pek çok emeği geçmiş Şinasi Barutçu' nun adının saygı ile anılmasını sağlamak, fotoğraf dünyamıza yeni bir heyecan getirebilmek amacıyla bu kupayı düzenlemektedir.

Fotoğraf çalışmalarımızdaki gelişmelere koşut olarak:
Fotoğrafçıyı tek fotoğraftan çok bütünü düşünmeye yöneltebilmek ve yüksek düzeyde sergi elde edebilmek, kupanın diğer bir amacıdır. Ödüllendirmelerde raslantı payının azaltılması ve sürekli başarılı olanların öne çıkartılması da düşünülmüştür.

Daha önceki çalışmaları göz önünde bulundurularak ve dengeli bir dağılım gözetilerek 12 kişi çağrılır. Teknik ve estetik güçlerini, fotoğrafik kişiliklerini yansıtacak 6' şar yapıt yollamaları istenir. Seçici kurulun başarılı buldukları kişiler ertesi yıl yeni adaylar ile beraber tekrar çağırılırlar. Üst üste üç yıl başarılı bulunan sanatçı "Şinasi Barutçu Kupası"nı almaya hak kazanır. Çağırılıp da başarılı olamayanlar, çalışmalarını sürdürdükleri görülürse ileride tekrar çağırılabilirler.
ŞİNASİ BARUTÇU KUPASI’nı Kazananlar

1990    Kamil Fırat, Fethi İzan
1991    Tuğrul Çakar, Gülümser İşçelebi
1993    Ahmet Sabuncu
1996    Adnan Veli Kuvanlık
1997    Serra Mübeccel Gültürk
1998    Ali Balkı, Ali İhsan Gökçen
1999    Cemil Ağacıkoğlu, Özcan Ağaoğlu, Ali Boravalı, Özer Kamburoğlu, İlke Veral
2000    Tülin Dizdaroğlu
2003    Kadir Aktay
2005    S. Haluk Uygur
2006    Selda Salman Acar
2007    Emre İkizler
2008    Reha Bilir, Mehmet Çakır, A.Fatih Sönmez
f: İlyas Göçmen


A.Fatih SÖNMEZ - Kupa ödülü


Mehmet ÇAKIR - Kupa ödülü


Reha BİLİR - Kupa ödülü


2 . Yıl KatılanlarFenay ULU - Tur Atladı


Gökhan BULUT


Hacer YILMAZ


Timurtaş ONAN
 


1 . Yıl KatılanlarBirol ÜZMEZ - Tur Atladı


Sema KÖSOĞLU KARLIOVA - Tur Atladı


Maruf ŞİNİK


Mustafa Bilge SATKIN


Seçici Kurul :  Nevzat ÇAKIR

                       Selim SEVAL 

                       İlteriş TEZER
Ziyaretçi Sayısı:1000971
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram