Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Mahmut Özturan
Doğanay Sevindik
Zeynep Şişman
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


İzahlı Orhan Cem Çetin Külliyatı / 7 Bilet


Merhaba,

Zaman çizgisinde, son yıllarda moda olduğu üzere “non-linear” yani doğrusal olmayan bir biçimde, geri-ileri sıçramalarla devam ediyoruz.

2001 yılında İstanbul’da, İMKB Sanat Galerisi’nde ve daha sonra 2002 yılında Yeni Balkan Fotoğrafçılığı Festivali münasebetiyle Selanik’te sergilenmiş olan Bilet serisi, aslında kısmen “5 cm’den Roma” serisinin sunuş metninde dile getirdiğim nedenlerle, yani yolculuklarımı yaygın fotoğrafçı refleksiyle, bir delikten bakarak ve orada olma deneyimini erteleyerek yaşamak istemeyişimle ortaya çıktı.

Yaklaşık 15 yıllık bir zaman dilimi içinde yaptığım yolculuklarda, çoğunlukla bakaçtan bakmadan, elimi uzatarak ya da fotoğraf makinemi kucağımdan kaldırmadan, ne çektiğimi tam olarak göremeden elde ettiğim görüntüler içinden seçilmiş 20 sahnedir Bilet.

Gittiğim yerlerin neye benzediğini değil, oradayken benim neye benzediğimi gösterir bu fotoğraflar. Bunlar tüm yolculuklarım değil tabii ki ama öyle ya da böyle, unutulmaz olanlar. Unutulmaz yolculukların yükselen anları.

Görüntülerde, o anın hakim ruh durumunu ve öznel algımı yansıtma çabasıyla kadraj ve sayısal renklendirme var, ama bunun ötesinde manipülasyon yoktur.  Tümü analog çekimlerden elde edilmiştir.

Orhan Cem Çetin
Amiens


Amsterdam


Ankara


Antalya


Atina


Bükreş


Giresun


Harare


Londra 1

Londra 2


İstanbul


Muğla 1


Muğla 2


Paris


Strasbourg 1


Strasbourg 2


Turgu Muresh


Muğla 3


Viyana


WolfenZiyaretçi Sayısı:1000804
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram