Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Novamed'li Kadın Direnişçiler Ali Saltan, Serhat Şatır

Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Alman şirketi Fresenius Medical Care'e bağlı diyaliz setleri üreten Novamed’de 26 Eylül 2006 tarihinde başlatılan grev hala devam ediyor. 84 işçinin sürdürdüğü grev geçtiğimiz günlerde birinci yılını doldurdu. Katılan işçilerin tamamına yakınının kadın olduğu bu grev Türkiye’deki serbest bölgelerde yapılan ilk grev olması açısından önem taşıyor.

Greve katılan işçilerin tamamına yakınının kadın olması tesadüf değil, çalışanların da büyük çoğunluğunu kadın işçiler oluşturuyor. Serbest Bölgeler’de üretim yapan sermayeler, kadın emeğinin erkek emeğine göre daha düşük ücretlendiriliyor olması ve kadınların elbecerisi gerektiren bant tipi üretime daha kolay uyum sağlıyor olabilmelerinden dolayı kadın iş gücünü tercih ediyor. Düşük ücret ve sendikal örgütlenme özgürlüğünün ve iş güvencesinin olmadığı serbest bölgelerde sömürü devam ediyor.

Novamed'li kadın işçiler greve çıkmalarının nedenini, fabrika yönetiminin kâr marjını sürekli yüksek tutmak için uyguladığı gayri insani çalışma koşulları olarak gösteriyor. Aynı üretim grubunda birden fazla kadın işçinin hamile kalarak üretimin yavaşlamaması için uygulanan sıralı hamilelik izni, üretimde kullanılan zehirli kimyasalların solunmaması amacıyla takılan maskelerin işçilerin kendi aralarında konuşmalarını kolaylaştırdığı iddiasıyla zorla çıkarttırılması, fabrika yönetiminin molalar esnasında işçilerin sorumluluğunu almamak için fabrika bahçesine çıkmalarına izin vermemesi, yine üretimin aksamaması adına işçilerin özel yaşamlarına dahi müdahalelerde bulunulması Novamed'li kadın işçilerin greve çıkma nedenlerinden bazıları. Petrol-İş’de örgütlenen sendikal hak ve insani çalışma koşullarını talep eden kadın işçiler geçen bir yıllık süre içerisinde başarılı olduklarını düşünüyorlar. Çünkü bu zaman içerisinde fabrika yönetimi uyguladığı gayri insani çalışma koşullarını yumuşatmış. Sıralı hamilelik izni ya da çalışma esnasında tuvalette en fazla 3 dakika kalma zorunluluğu ortadan kaldırılmış. Greve çıkmayan işçiler artık dışarı çıkabiliyorlar.

Fakat fabrikanın hemen karşısında grev nöbeti tutan arkadaşlarıyla konuşmaları fabrika yönetimi tarafından fiili olarak engelleniyor. Novamed'li kadın işçiler içerideki uygulamaların düzeltilmesine olumlu bakıyorlar, fakat bunun yeterli olmadığını düşünüyorlar. Tüm bu uygulamaların sendikal güvence içerisinde gerçekleştirilmesini istiyorlar ve işte tam da bu yüzden grevlerine hala devam
ediyorlar...

Fotoğraflar ve Yazı:  Ali Saltan - Serhat Şatır
Eylem günü: Novamed'li kadın direnişçiler ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen kadın destekçiler aynı pankartın arkasında Serbest Bölge'ye doğru sloganlarla yürüyor.


Serbast Bölge'ye yürüyüş devam ediyor.


Novamedli kadın işçilerin sorunu yanlızca işçi sorunu değil, iş yerinde kadın olma sorunu aynı zamanda...


Kadın direnişçilerin grevlerini desteklemek amacıyla Ankara’dan gelen erkek bir dayanışmacı, oldukca coşkulu.

Yabancı ülkelerden gelenlerin varlığı, grevin uluslararası bir boyutta tartışıldığını gösteriyor.


Havaya kaldırılan dövizler herşeyi anlatıyor.


Kadın dayanışma örgütlerinden bir konuşmacı yer yer sloganlarla kesilen konuşmasını yapıyor.


Eylem esnasında serbest bölgede sömürü hala devam ediyordu.

Ankara’dan gelen kadın dayanışmacılar...

Patriarkaya hayır! Erkek ve kadın dayanışmacılar hep birlikte...

Eylemde suni gündemlere yer yoktu.


Daha önceden serbest bölge müdürlüğüne bildirilen listede yer alan bir grup dayanışmacı, içeride grev çadırında ziyarette iken dışarıda olanlar halaylarla onları bekliyor.


Serbest Bölge’de kurulu olan grev çadırını ziyarete gitmeleri için izin verilmeyen kadın dayanışmacılar giriş kapısının önünde yer alan haritadan Novamed’in yerini arıyorlar.

Serbest Bölge’de grev kulubesi fabrikanın tam karşısına yerleştirilmiş. Kulubenin etrafı dövizlerle kaplı.

İşçiler fabrikanın ön çephesine astıkları pankartın bir kere sökülüp atıldığını ancak yasal olarak bu hareketin suç olduğunun fabrika yetkililerine bildirilmesiyle pankartın yeniden yerine asıldığını söylüyorlar.

Grev kulübesinin içinde kadın işçiler gündelik ihtiyaçlarını karşılıyorlar.


Kadın işçilerden bazıları çocuklarını kimseye emanet edemedikleri için nöbet tutmaya çocuklarıyla geliyorlar.


Kadın işçiler örgütlenme esnasında oldukca bilinçlendiklerini dile getiriyor.

Greve çıkan 84 işçi içinde 2 erkek işçiden biri olan Mustafa sekiz saatte bir nöbet değişimi için grev arkadaşlaırnı arabasıyla getirip götürüyor.


İşçiler gerçekleştirdikleri eylemin basında yer almasından dolayı oldukca memnun.


Kadın işçiler onurlu direnişleriyle sendikal haklarını Novamed şirketine kabul ettirerek işlerine geri döndüler.Ziyaretçi Sayısı:1000646
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram