Editörler

Suderin Murat
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Elif Vargı


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Anılar

Bu konuyla ilgili olarak beni de hatırladığınız için teşekkürler. Akalın, tanıdığım en sistemli görev adamlarından biridir, ama herşeyden önce sağlam bir dosttur. O, benim oğlumun Rıza dedesidir her şeyden önce...

Dost selam ve sevgilerimle,
Dora Günel.


Yıl 1980, kış ayları... O sene müthiş bir kış olmuştu Ankara'da. Kar yerden uzun bir süre kalkmamıştı, tam bir karakıştı. Üstelik kışın karalığı sadece soğukluğundan da değildi. Yakıt bulunamadığından kalöriferler çalışmıyordu. Herkes elektrikle ısınmaya çalıştığından elektrikler sık sık kesiliyordu. Daha sonra elektrik kesintileri programa bindirildi, her gün belli sürelerle elektrik verilmeye başlandı. Demirel'in azınlık hükümeti iş başındaydı ve neredeyse hayati önem taşıyan her şey karaborsadaydı. Sıkıyönetime rağmen saldırılar ve bombalamalar sürmekteydi. 24 Ocak tarihinde açıklanan devalüasyonla dolar, bir gecede 47 liradan 70 liraya çıkmıştı. İşte o günlerde, AFSAD'ın Fevzi Çakmak Sokak'taki yerinde bir yönetim kurulu toplantısı, hepimiz soğuktan büzülmüşüz. Sağ başta sevgili Merter, yanında Ali Rıza, dolap önünde ben, yanımda Ahmet Tolungüç. Sol başta ise Özcan Yurdalan. Aradaki genç arkadaşımızın adı dilimin ucunda, kaleme gelmiyor lakin.


Yıl 1981, Şubat ayı başları..
Merter herkesi gaza getirmiş, Amasra'ya gidecez, balıkçılarla balığa çıkacaz, nasıl fotoğraflar çekecez... Geliyor musun, gelmiyor musun, toplanmışız. Bartın'a inmişiz. Sol başta Özer (Esmer) abimiz. Arkada Tuğrul (Çakar), önde Merter, arkada Ercan Öztürk, Ateş Erinanç, önde Dora Günel ve en sağda daha siyah saçlarıyla Ali Rıza Akalın. Bartın'da bir gece kalıp Amasra'ya gideceğiz. Tabelanın altında bir grup fotoğrafı çekmişim. Yıl 1981, Şubat ayı başları...

Selamlar,
Kemal Cengizkan


Ankara’da küçük bir stüdyom vardı. Kapıdan içeri girmesini her zaman dört gözle beklediğim hocam gelir, sohbetler sohbetleri süslerdi. Ama konuşulan tek bir konu vardı, o da fotoğraf.

Sevgiler
Mehmet Turgut
Ziyaretçi Sayısı:1000513
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram