Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


    Sayı 19    Sergi Salonu    Dökümcüler
Dökümcüler Kenan Seven

Fotoğraf Özgeçmişi :

Fotoğrafa Ekim 1999 ’da Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği’nde (FSK) başlamıştır.2000 yılında Fotoğraf Sanat Kurumu’nun açtığı Fotoğraf Temel Eğitim seminerini ve ardı sıra   Hafize Kaynarca tarafından açılan  “ İleri Karanlık Oda Teknikleri “ seminerini bitirmiştir.

2002 yılından beri Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) asil üyesidir.
AFSAD‘da  İsa Özdemir Soyut Fotoğraf Atölyesi ve Serpil Yıldız - Selim Aytaç Belgesel Fotoğraf Atölyesi çalışmalarına katılmıştır.

2005 Mart ayında Türk – Amerikan Derneği M.Emin Hekimgil Sergi Salonunda “DÖKÜMCÜLER”  konulu ilk kişisel fotoğraf sergisini açmıştır.

2005 Nisan ve Haziran aylarında AFSAD Etkinlik Salonunda “MİNİMAL IŞIK “ ve “ SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFLAR 2000 – 2005 “ isimli iki foto-projeksiyon gösterisi yapmıştır.

2006 Ekim ayından beri AFSAD bünyesinde açtığı KENAN SEVEN BELGESEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ’ nde belgesel ağırlıklı  fotoğraf eğitimi vermekte ve atölye katılımcılarıyla ; doğrudan ve belgesel fotoğraf konusunda bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşmaktadır.

2000 - 2006 yılları arasında düzenlenen 50 Ulusal Fotoğraf Yarışmasına katılmış; 9 fotoğrafı ödüle, elliye yakın fotoğrafı sergilemeye değer görülmüştür. Ödüle ve sergilemeye değer fotoğrafları, yarışma kapsamında açılan karma fotoğraf sergilerinde ve yarışma kataloglarında yer almıştır.

2006 Kasım ayında, AFSAD tarafından Mimarlar Odası ile birlikte düzenlenen “Atatürk Bulvarı” konulu fotoğraf sergisi projesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan “Ankara Bülteni” isimli haftalık haber bülteninde fotoğrafları yayınlanmıştır.

2006 Aralık ayında, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen “ İfade Özgürlüğü ve Sanat ” konulu panele konuşmacı olarak katılmıştır.

Ödülleri :
 Kırıkkale Valiliği “ Çevre ve İnsan ” konulu fotoğraf yarışmasında (2006)
“   Kurtuluş Parkı  ”  isimli renkli fotoğraf : ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ.
Ankara Altındağ Belediyesi “ Altındağ Fotoğrafları ” konulu fotoğraf yarışmasında (2006)
“  Güzel Altındağ  ” isimli renkli fotoğraf :  MANSİYON ÖDÜLÜ.
Ankara Altındağ Belediyesi “ Altındağ Fotoğrafları ” konulu fotoğraf yarışmasında (2004)
“  Altındağ'da ” isimli siyah beyaz fotoğraf :  MANSİYON ÖDÜLÜ.
Geriatri Derneği “ Yaşlanmak Fakat İhtiyarlamamak ” konulu fotoğraf yarışmasında (2004)
“  İsimsiz - 2  ” isimli siyah beyaz fotoğraf :  ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ.
Ankara Yenimahalle Belediyesi “ Penceremdeki Yenimahalle ” konulu fotoğraf yarışmasında (2003)
“  Eski Yenimahalle evi ve Kediler  ” isimli renkli fotoğraf :  İKİNCİLİK ÖDÜLÜ.
Gaziantep Şahinbey Belediyesi “ Cumhuriyet Gençliği ” konulu fotoğraf yarışmasında (2002)
“  Harmony  ” isimli siyah-beyaz fotoğraf :  ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ.
Peyzaj Mimarları Odası “ Sahiplenemediğimiz Ankara ” konulu fotoğraf yarışmasında (2002)
“  Ayakkabı Boyacısı Heykeli  ” isimli renkli fotoğraf :  MANSİYON ÖDÜLÜ.
Konya Beyşehir Belediyesi “ Beyşehir’den Esintiler ” konulu fotoğraf yarışmasında (2001)
“  Tarhana  ” isimli renkli fotoğraf :  BELEDİYE ÖZEL ÖDÜLÜ.
Ankara Altındağ Belediyesi “ Altındağ Fotoğrafları ” konulu fotoğraf yarışmasında (2001)
“  Kaleden Günbatımı  ” isimli renkli fotoğraf :  BELEDİYE ÖZEL ÖDÜLÜ.
“DÖKÜMCÜLER” Hakkında:

Kenan SEVEN’in ilk kişisel fotoğraf sergisidir.Sergide toplam 30 fotoğraf yer almaktadır.Fotoğraflar plastik tabanlı siyah beyaz fotoğraf kağıdına agrandisman baskı ile basılmıştır.30x40 cm.boyutlarında basılan fotoğrafların tamamı 60x60 cm. çerçeve içinde sunulmuştur.

“Dökümcüler” fotoğraf sergisi AFSAD, Ankara Madeni Dökümcüler Odası, Türk-Amerikan Derneği, JMO katkıları ile Akdaş Döküm AŞ. Ve Aydöküm AŞ. sponsorluğunda 01-13 Mart 2005 tarihleri arasında T.A.D. M. Emin Hekimgil Sergi Salonunda ilk kez sergilenmiştir.

“Dökümcüler” fotoğraf sergisi daha sonra 28 – 31 Mart 2005 tarihleri arasında  düzenlenen K.K.T.C. Yakın Doğu Üniversitesi 4.Uluslararası Fotoğraf Günlerine davet edilmiş ve Fotoğraf Günleri kapsamında sergilenmiştir.

Sergi daha sonra yine Ankara’da Mayıs 2005 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezinde ve Aralık 2006 da Ankara Metrosu Kızılay İstasyonu Sergi Alanında da fotoğraf severlerin beğenisine sunulmuştur.

2004 -2005 yıllarında ,  Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Dökümcüler Sanayi Sitesindeki Dökümcü Atölyelerinde yapılan çalışmalarla elde edilen fotoğraflardan oluşan “DÖKÜMCÜLER” sergisinde, dökümcü işçilerinin “Kara Düzen” adını verdikleri eski teknoloji dökümhanelerde yapılan döküm süreci ve bu süreçte yer alan dökümcüler doğrudan fotoğraf yaklaşımı ile nesnel bir bakış açısıyla anlatılmaya çalışılmıştır.

Özellikle Dökümcülük işinin ve işlevinin anlatılmadığı ve sosyal bir olgu olarak bu işle uğraşan insanların ve artık terk edilmeye başlayan bir dökümcülük anlayışının tarihe bir kaydının amaçlandığı çalışmada, fotoğrafların çekim sürecinden sergileme sürecine kadar özenli bir yaklaşım izlenmiştir.

Toplam 16 makara 135 mm. siyah-beyaz film makarasının kullanıldığı çalışmada, konsepte uygun bir çerçeveleme ile (siyah çerçeve) kara düzen olgusu vurgulanmaya çalışılmıştır.
Çerçevelerin kare format olarak seçimi de değişmeyen üretim düzeninin bir vurgusudur.

Sergi bu yönüyle doğrudan fotoğraf yaklaşımı ile belgesel ve toplumsal belgesel bir sunumu çağrıştırmaktadır.  

 Ziyaretçi Sayısı:1000625
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram