Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
Afsad -Toplumcu Belgesel Fotoğraf Atölyesi

MERTER ORAL ANISINA
AFSAD -TOPLUMCU BELGESEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ
"ATIK KAĞIT İŞÇİLERİ"  FOTOĞRAFLARI

"kATIK"

“kATIK"; insan yaşamında hayatta kalabilmenin, yaşamın en kenarından hayata tutunma çabalarının anlatımıdır. "kATIK", yoksulluğun ve göçlerin sonucu her gün çoğalan "sokağın yorgun düşlerini toplayanlar"ın öykülerini anlatmaktadır. Her gün çıkılan "akşam yolculukları"nda toplanan katı atıkların depolarla buluşması sonucu elde edilen günlük 5-10 YTL sınırındaki gelirle gündelik yaşamı sürdürme çabalarının belgeleridir."kATIK"; HAYATIN SINIRLARINDA HAYATA SARILMA VE YENİDEN YAŞAMA ÇABASININ GÜNLÜK MÜCADELESİ'nin kareleridir.

Atık kağıt işçilerinin günlük "yolculukları", genelde öğleden sonra başlayıp, gece 1-2 lere kadar devam eder. Bu çalışmanın yapıldığı Ankara özelindeki semtler;  Türközü, Cebeci, İskitler; Balgat ve ulus civarı bölgelerdi.Yaklaşık 8 ay süren bu çalışma sürecinde bir yandan onlarla sohbet-dayanışma ve fotoğraflama çalışmaları yaparken, diğer yandan da onlarla kurduğumuz eşitlik temelindeki bir ilişkiyle düğünlerine, sofralarına, sağlık sorunlarına, evlerine konuk ettiler bizi. Bu anlamda gerçek bir sosyo-belgesel çalışma olduğunu düşünüyoruz.

Atık kağıtçıların son 2 yıllık süreçte karşılarına çıkan en büyük sorun; özelleştirme süreciyle birlikte kendilerinin iş alanlarını kaybetmeleri oldu. Belediye ile isveç firması ITC tarafından kurdurulan kağıt toplama ve işleme merkezi bu insanlara artık lisans temelli toplayıcılıksürecinin başladığını duyurdular. Bundan sonraki süreçte; kağıt toplama işinin sadece lisans belgesine sahip firma elemanlarınca yapılacağıydı. Zaman zaman belediye zabıtaları arabalarına el koydu, hatta daha ileri giderek dövülme olayları bile yaşandı. Bu süreçte kağıt işçileri de kendi örgütlülüklerini bir dernek çatısı altında topladılar. Basın açıklaması ve kitle örgütleriyle destekli kamuoyu oluşturma çabalarına giriştiler. Bu sürece katkı sunma amacıyla bizlerde 8 aylık sürede yaptığımız fotoğraf çalışmalarını sokak sergisiyle kamuoyuna taşımayı hedefledik. Bu konuda sokağın tepkileri olumluydu. Ama sermaye karşısındaki emeğin örgütsel zayıflığı onları hergün biraz daha daralan bir çalışma alanına hapsediyor. Bu fotoğraflara bakarken onlara sokağın seslerine seslerinizi katın. Onların bu ülkede Katı atıkların %70 ini toplayan ücretsiz işçiler olduğunu düşünün. Ama bu çalışmaya ve emeğe saygı duymayan bir sermaye ve yerel yönetim anlayışlarının duyarsızlığını fotoğraflarla tarihe bir tanıklık bırakalım istedik.

"kATIK" larına el koyanlara karşı sesleri seslerimiz olsun istedik.

Atölye Sorumlusu: İsmail MÜRŞİL

Atölye Üyeleri

İdris AYDIN
Gizem ERKAN
Sevgi TOP
İnci TÜRKMEN
Sevinç İŞCAN
Nuray DELİALİOĞLU
Zuhal TÜRKKAHRAMAN
İsmail BOYRAZ
Nuray Delialioğlu

İdris Aydın

İdris Aydın

İnci Türkmen

Sevinç İşcan

Sevinç İşcan

Sevinç İşcan

Sevinç İşcan

Zuhal Türkkahraman
 

Zuhal Türkkahraman

Sevgi Top
 


Nuray Delialioğlu

Nuray Delialioğlu

Nuray Delialioğlu

İdris Aydın

İdris Aydın

İdris Aydın

İnci Türkmen

Zuhal Türkkahraman

Sevgi Top

Sevgi Top

Sevgi Top

Gizem Erkan

Gizem Erkan

Gizem Erkan

Gizem Erkan
  

Gizem Erkan 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa