Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Afsad 3. Kur Öğrenci Sergisi
AFSAD’da 3.Kur...

3.kur, AFSAD’ın temel fotograf eğitim seminerlerinden biridir. AFSAD’da 1.kur (temel fotograf eğitim semineri) ve 2.kur (karanlık oda semineri) eğitimlerini bitiren ya da başka kurumlarda benzer eğitimleri almış kursiyerler 3.kur eğitimlerine katılabilmektedir.

3.kur kapsamında kursiyerler, çeşitli fotograf disiplinleri üzerine eğitim almaktadırlar. Kursiyerler, doğrudan fotograf başlığı altında, belge, belgesel, haber fotografçılığı, doğa fotografı, fotografta soyut/soyutlama, portre, özportre, film zorlama çalışmaları, karanlık oda çalışmaları, fotografta etik, estetik v.b. konularda eğitimlerine devam etmekte ve bir AFSAD atölyesine katılmadan önce geniş bir bakış açısıyla atölyelerde çalışılan fotograf türlerine ait bilgiler edinmektedirler. Aynı kapsamda çeşitli atölye hocaları derslere misafir olarak katılmakta ve kendi çalışmalarını ve fotograf anlayışlarını katılımcılar ile paylaşmaktadırlar. Böylece gelecekte birlikte çalışacak olan atölye hocaları ve kursiyerler birbirlerini  önceden tanıma şansı bulmaktadırlar.

3.kur eğitimleri sırasında üzerinde titizlikle durulan konulardan biri de her tarzda çalışma yapılabileceği ve bu tarzların doğal olarak farklı yaklaşımlarının olabileceği ama fotografın tek bir tarzla sınırlandırılamayacak kadar zengin bir dilinin olduğu düşüncesidir. Bu düşünceden hareketle işlenen her konu, o konunun savunanalarının ve karşıtlarının düşünceleri de dile getirilerek anlatılmaktadır.

Hemen hemen tüm teorik çalışmanın sahada uygulamaları yapılmakta, dersler sırasında bu çalışmalar değerlendirilmektedir.

Eğitim kapsamında her 5-6 kişilik gruba bir danışman verilmektedir. Danışman, yardımcı olmakla görevli olduğu kursiyerin hem fotografik sorunlarını gidermek hem de dernekle ilgili yaşamında ona yol göstermekle görevlidir.

3.kur kapsamında film izleme ve tartışma, sergilerin gezilmesi ve sergi üzerine tartışma gibi çalışmalar da yapılmaktadır.

Yukarıda belirtilen 3.kur programı birbirinden bağımsız konuların üç aylık bir süreçte döngü halinde işlenmesi ile gerçekleşmektedir.

Üç aylık müfredat, teori ve uygulama eğitimleri ile birlikte sonlandığında iki aya yakın bir sergi hazırlığından sonra 3.kur katılımcıları bir sergi ile eğitim sürecini sonlandırır ve sertifikalarını alırlar. Sergiye hazırlanılırken, bir sergi sürecine nasıl hazırlanılır sorusunun ilk cevaplarını almış olurlar doğal olarak.

Yine 3.kur katılımcıları AFSAD’da birçok projenin gönüllüleri olarak çalışmaktadırlar. Örnek vermek gerekir ise, Başbakanlık Özürlüler İdaresinin açmış olduğu bir proje yarışmasında bedensel engelli gençler için “Fotografçı” projesiyle katılım gerçekleştirilmiş ve 79 proje arasında proje gerçekleme şansna sahip olan ilk onüç içine girilerek büyük bir başarı sağlanmıştır. Benzer şekilde AFSAD ve Gönül Turgut Özel Eğitim Merkezi’nin az gören çocuklar için ortaklaşa hayata geçirdiği “Azıcık Işığın Peşinde” fotograf eğitimi projesi de 3.kur kursiyerlerinin asistan olarak katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) çocukları/gençleri ile yapılan ve halen devam eden fotograf eğitim projesi de 3.kur katılımcıları ile gerçekleştirilmiştir. 3.kur kursiyerleri aynı zamanda AFSAD seminerlerine asistan olarak da katılım sağlamaktadırlar. Bu açıdan bakıldığında 3.kur kursiyerleri için, AFSAD’ın her zaman göreve hazır bekleyen gönüllüleridir dersek fazla abartmış olmayız sanırım.


Fazlı Öztürk
AFSAD 3.Kur Eğitmeni
Banur Özaydın

Banur Özaydın

Banur Özaydın

Zeynep Şişman

Zeynep Şişman

Zeynep Şişman

Münüre Işık

Soner Paker

Burak Gökbulut

Berna Temur

Müje Özkan

Müje Özkan

Öznur Yüksel

Öznur Yüksel

Öznur Yüksel

Esin Gözpınar

Esin Gözpınar

Esin Gözpınar

Kamuran Feyzioğlu

Kamuran Feyzioğlu

Tuğçe Sivrikaya

Nazan Ersoy

Nazan Ersoy

Nazan Ersoy

Cankal Altun

Cankal Altun

Hülya Sönmez


Burak Gökbulut

Burak Gökbulut

Burak Gökbulut

Münüre Işık

Münüre Işık

Müje Özkan

Soner Paker

Soner Paker

Kamuran Feyzioğlu

Berna Temur

Berna Temur

Cankal Altun

Tuğçe Sivrikaya

Tuğçe Sivrikaya

Hülya Sönmez
  

Hülya SönmezZiyaretçi Sayısı:1000608
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram