Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


12 Rus Kadın ve İstanbul

FOTOĞRAF VAKFI
Basın Duyurusu                                                                    31.10.2005

                               
Anastassia Zlatopolskaia Sergisi
“12 RUS KADIN VE İSTANBUL”
Fotoğraf Vakfı Galerisi’nde
(12 Kasım-14 Aralık 2005)
                                   

Bu sergi, İstanbul da yaşayan, çeşitli nedenlerle hayatları bu şehre bağlanmış olan, farklı kaderlere sahip 12 Rus kadının hikayelerini ve İstanbul’la olan ilişkilerini anlatıyor.

Sergi hakkında fotoğrafçı Anastassia Zlatopolskaia şöyle diyor: “İstanbul’da bulunduğum zaman boyunca, Rus kadınları hakkında güçlü, belirgin ortak bir özellikle karşılaştım; farklı yaşam biçimlerinin hikayeleri gölgede kalmıştı. İlginç hayatları, kader ve kişilikleri tanımaya başlamak, gerçeği keşfetme ilgisini doğurdu. Bu kadınları kendi ülkelerini bırakıp buraya getiren neydi? Farklı gelenekler, zihniyet, din ve kültürde büyüyüp burada bambaşka bir dünya içinde yaşamak nasıl bir şeydi?”

12 kadın kahraman, 12 alışılmadık  hayat ve şehrin  tamamen farklı anlayışları bu sergide sunuluyor. İstanbul hakkında film çeken bir yönetmen, bir Rusça öğretmeni, bir dergi editörü, bir iş kadını, bir balerin, bir ev kadını...

Her kadının hikayesi bir portresiyle ve İstanbul hakkındaki düşünceleriyle Rusça ve Türkçe olarak, geleneksel Rus müziği eşliğinde anlatılıyor.

Projenin amacı izleyicilerin dikkatini geçeklere çekmek; bununla beraber her insanın kendine has kişisel özelliklerle varolduğunu ve kendi yaşam tarzını seçtiğini göstermek.

14 Aralık 2005 tarihine kadar Fotoğraf Vakfı salonunda izlenebilecek olan sergi İstanbul’dan sonra 2006 kışında Saint Petersburg’da, 2006 bahar aylarında ise Moskova’da tekrarlanacak.


Fotoğraf Vakfı
Abdullah Sokak 17,
Küçükparmakkapı, Beyoğlu, İstanbul

Tel: 0212 292 19 39

Biyografi : Anastassia Zlatopolskaia

1981 yılında Rusya’nın Saint Petersburg kentinde doğdu. St Petersburg’da Journalism Photography School of Y.A.Galperin de eğitim aldı. Profesyonel olarak ilk defa 2001 yılında Sea World, San Diego, CA’ da çalıştı.

Beyaz Rus göçmenlerin İstanbuldaki hayatlarını anlattığı projesiyle Avrupa Kültür Vakfı tarafından desteklenen ZONA “Sınırlar” projesine katıldı. Rusya – Estonya sınırını anlattığı fotoğraf projesi “İvangorod’ da Yaşam - Dostluk Köprüsünün Öteki Tarafı” adlı fotoğraf projesi Ekim 2005’de Krakow Polonya’da sergilendi.

Halen çeşitli Türk ve Rus dergileri için fotoğraf çekiyor.

 

Sergide Portreleri Olan Kadınlardan Bazıları İstanbul’lu nasıl görüyor :

ULİA

“İstanbul’un sihri, ondaki müthiş pozitif enerjiden.Öyle büyük bir enerji ki bu herkese yetiyor”

NADEJDA

“Bence İstanbul bu gezegenin kalbi.Anne karnındaki bir bebek gibi sıkı sıkıya bağlıyım ona ve onu tüm ruhumla seviyorum”

NATALİA

“İstanbul değişken ve süprizlerle dolu bir şehir.İşte onun bu yönü kendimi iyi hissetmemi sağlıyor.Çünkü hangi ruh halinde olursanız olun, önünüze tam da size uygun sonsuz seçenek sunuyor”


KATİA
“İstanbul kontraslar şehri.Siyah ve beyaz.Ama asla gri tonlara sahip değil”

“İstanbul’u gerçek anlamda ancak ona bir yabancının gözlerinden bakmadığınız zaman hissedebilirsiniz.”

İstanbul’un en sevdiği yeri Boğaziçi...Sonsuza kadar, onun o huzur veren görüntüsünü seyredebilir, kokusunu içine çekebilir. “Su bambaşka bir boyut.Yüzeyin altını hiçbir zaman göremeyiz, ama dibinin orada olduğunu biliriz.Yolumuz, annemizin karnında suda başlar ve Atlantis gibi onun içinde kaybolup gider.”

LUDMİLA

“Bu şehri seviyorum.İstanbul temiz, sakin ve insanların birbirlerine saygıyla davrandıkları bir şehir”


ALÖNA

“İstanbul insana, başka bir kültüre dokunarak ve yeni bir dil öğrenerek, kendini tanıma ve ifade etme imkanını veriyor”

İRİNA

“Yabancı bir kültürde yaşamak çok zor.Ancak İstanbul’da kendi evimde, kendi ailemleyim”

Ziyaretçi Sayısı:1000634
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram