Editörler

Gülçin Tellioğlu
Bülent Irkkan
Ş.Uğur Okçu

Yayın Kurulu

Meryem Akköse
Can Gazialem
Elif İnan
Şirin Karadeniz
Nejat Kutup
Doğanay Sevindik
Aylin Yılmazbayhan
Leyla Yücel


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.com.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya_haberler
@ada.net.tr


ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara
    Sayılar    Sayı 18    Sergi Salonu    Kurban
Kurban İbrahim Demirel

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’in KURBAN adlı çalışması 12 Mayıs–7 Haziran 2006 tarihleri arasında Ankara Siyah Beyaz Sanat Galerisinde sergilenmiştir. Sanatçının iki yıllık çalışmasının ürünü olan sergide, 100X150 cm boyutlarında 24 adet fotoğraf yer almaktadır.

Dünyaya gelişi kurbanlarla karşılanan, kendisine bir peygamber ismi konulan sanatçı İbrahim Demirel, bugün kurbana olan tepkisini fotoğraflarıyla dile getirmiştir. Her yıl büyük kentlerimizdeki kesim alanlarının basına yansıyan fotoğraflarıyla bir vahşete dönüştüğü belgelenen kurban olgusu, bu kez sanatçı duyarlılığıyla sunulmaktadır.

Yaşamı başdöndürücü bir hızla değişen insanoğlunun inanç ritüelleri arasında yerini günümüzde de koruyan kan dökme geleneği, kurban olgusuyla karşımıza çıkmaktadır.
Kurban koyundur, koçtur, keçidir, devedir, horozdur, büyükbaş hayvandır. Kurban, yalnızca vahşet değil, çevre sağlığımıza yapılan tahribattır, kamu vicdanındaki duyarsızlığımızdır, cehalettir, yasalarla korunduğu iddia edildiği halde çiğnenen hayvan haklarıdır, ilkel yöntemlerin uygulanmasıyla çağdaş insanın çiğnenen onurudur.

Kurban İnsan’dır; sokakta mendil satan kızdır, tiner çeken çocuktur, Batman’da intihar eden kadındır, töreyi uygulayan erkektir, demir parmaklık arkasında ceza çeken düşüncedir, düşünceyi mahkûm edendir, trafik canavarıdır, hortumcudur, teröristtir, terör kurbanıdır, Kyoto Sözleşmesi’ni imzalamayandır, işgalcidir, açlıktan ölen çocuklara değil silahlara para harcayandır, doğal kaynakları tüketendir, kirletendir, sürgündür.

KURBAN’dır; İNSAN’dır.

  
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET - İlk Tasarım: G-Tasarım -

 

 

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

AdaNET Ana Sayfa