Editörler

Gökhan Bulut
Suderin Murat
Uğur Okçu
Gülçin Tellioğlu
Leyla Yücel

Yayın Kurulu

Yağmur Dolkun
Bülent Irkkan
Elif İnan
Doğanay Sevindik
Koray Özbaysal


Fotografya Yayın Kurulu
adına İmtiyaz Sahibi
Ş. Uğur Okçu


E-Mail Fotografya
fotografya@ada.net.tr

Yayınlanmasını İstediğiniz
Fotoğraf Haberleri İçin

fotografya@fotografya.gen.tr

ADANET Fotoğraf Editörü

Ş. Uğur OKÇU
 
ara


Şinasi Barutçu Kupası Fotogen

Geçtiğimiz yıl 22. sini geçekleştirdiğimiz Şinasi Barutçu Kupası, ülkemizin en eski ve köklü fotoğraf etkinliklerinden birisi haline gelmektedir.

FOTOGEN Fotoğraf Sanatı Derneği olarak kupayı oluştururken amacımız, bir yandan fotoğrafımızın öncülerinden olan, ülkemizde ilk fotoğraf dergisini, ilk fotoğraf kulübünü ve ilk renkli fotoğraf sergisini gerçekleştiren Şinasi Barutçu’yu anmak ve ismini yaşatmak, diğer yandan da, üç yıl üst üste bir bütünlüğü ve uyumu sağlayan, bir temayı anlatan 6 fotoğraflık  seriler sunulmasını sağlayarak ülkemizdeki fotoğraf üretimine katkıda bulunmaktır.

Bilindiği gibi Şinasi Barutçu Kupası çağrılı bir yarışmadır. FOTOGEN Yönetim Kurulu, Türkiye çapında yapılan fotoğraf çalışmalarını tarayarak, ilgili sene içinde başarılı fotoğraf etkinlikleri gerçekleştiren fotoğrafçılar arasından seçtiklerini kupaya davet etmektedir. Bu seçim sırasında katılımcı adaylarının, sadece belli büyük merkezlerden değil, olabildiğince ülkenin her yerinden seçilmesine dikkat edilir. Kupaya davet, o güne kadar yaptığı çalışmalarla rüştünü ispatlamış ‘kıdemli’ fotoğrafçılara yapıldığı kadar, henüz adı duyulmamış ama umut ve gelecek vadeden genç fotoğrafçılara da yapılmaktadır. Bu nedenle Şinasi Baruçu Kupası sergilerinde, fotoğraf ustalarının yanı sıra genç ve yeni isimleri de görmek mümkündür. 

Kupa Seçici Kurulu bu yıl, Nadir Ede, İbrahim Göksungur, Cengiz Karlıova, Halim Kulaksız ve İbrahim Zaman’dan oluşmaktadır. Değerlendirme yapılırken üç yıllık sürecin ilk yılında % 60’lık bir başarı yeterli görülürken, bu oran ikinci yılda % 70’e, üçüncü yılda da % 80’e çıkmaktadır. Diğer bir deyişle, katılımcılara ilk yıl gösterilen hoşgörü, ikinci ve üçüncü yıllarda azalmakta ve başarının çıtası yükseltilmektedir. 

Kupayla ilgili bir diğer özellik ise, klasik fotoğraf yarışmalarından farklı olarak, katılımcıların birbirleriyle değil, kendileriyle yarışıyor olmasıdır. Kupadaki başarı kriteri, “diğer katılımcıdan daha başarılı olmak” değil, genel fotoğraf anlayışına göre iyi bir iş ortaya koyabilmektir. Diğer bir deyişle, başarılı bulunan çalışmalar için bir sayı kısıtlaması olmadığından, gereken koşulları sağlayan bütün katılımcılar başarılı bulunabilir. Ancak, ikinci ve üçüncü turlardaki katılımcıların çalışmalarının, bir önceki yıldakinden daha iyi olması gözetilir.

Bugüne kadarki Şinasi Barutçu Kupası’nda başarılı olan kişileri tekrar tebrik ediyor ve bundan sonraki katılımcılara başarılar diliyoruz.

FOTOGEN Yönetim Kurulu adına
İbrahim Göksungur
BaşkanBirol ÜZMEZ - Kupa ödülü


Tur Atlayanlar

 • Tur Atlayanlar
 • Tur Atlayanlar
 • Tur Atlayanlar
 • Tur Atlayanlar
 • Tur Atlayanlar

 • Ali Fuat Altun
 • Arif Tanju Korkmaz

Ali Fuat Altun

Arif Tanju Korkmaz
 • Banu Kaplancakı
 • Beyhan Özdemir

Banu Kaplancakı

Beyhan Özdemir
 • Birol Kıraç
 • Nevzat Yıldırım

Birol Kıraç

Nevzat Yıldırım
 • Okan Yılmaz
 • Özlem Kadakaloğlu

Okan Yılmaz

Özlem Kadakaloğlu
 • İsmail Tütün
 • Uğurhan Betin

İsmail Tütün

Uğurhan BetinZiyaretçi Sayısı:1000886
 
   
 
   
 

Barındırma: AdaNET

 

Copyright and "Fair Use" Information

Dergimiz ticari bir kuruluş olmayıp amatör bir yayındır. Fotoğrafçıları ve dünyada yapılan fotoğraf çalışmalarını tanıtmak amacıyla bilgi ve haber yayınları yapmaktadır.
Bir kolektif anlayışıyla çalıştığı için makalelerde yer alan fotoğraflar ve alıntıların sorumluluğu makalenin yazarına, fotoğrafçısına aittir.
Dergide yer alan içeriklerden ve ihlallerden derginin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Fotoğrafya'da yayınlanan yazıların, fotoğrafların ve kısa filmlerin sorumluluğu
yazarlarına/fotoğrafçılarına/sanatçılarına/film yönetmenlerine aittir.

Dergimiz fotoğrafla ilgili gelişmeleri duyurmak amacıyla çalışmaktadır. Ek olarak, ülkemizde yeterince tanınmayan yabancı fotoğrafçılar ve fotoğraflarıyla ilgili bilgi de aktarmaktadır. Makalelerde yer alan fotoğraflar HABER amaçlı kullanılmaktadır.

AdaNET Ana Sayfa X-Hall Instagram